Ako útočí koronavírus na ľudské telo? Aj po vyzdravení hrozia pacientom trvalé následky!

Koronavírus nakazil už takmer 4,5 milióna ľudí a 1,6 milióna ľudí je vyliečených. No porazenie tejto rýchloširiacej sa choroby môže byť len prvým z mnohých bojov, ktorým vyliečení ľudia budú čeliť. Niektorí pacienti indikujú dýchavičnosť, únavu a bolesti tela aj mesiace po tom ako sa vírusom infikovali. Štúdie z Číny odhaľujú aj to, že uzdravení pacienti majú zníženú funkciu pľúc, srdca ale aj pečene.

 

Niet divu, keďže zákerný koronavírus postihuje aj iné časti tela ako dýchaciu sústavu.

Poškodzuje tak všetko od očí až po prsty na nohách, obličky či tráviacu sústavu. Preto je aj po prekonaní choroby imunitný systém dosť poznačený. Britský doktor, Nicholas Hart, nazýva koronavírus “detskou obrnou našej populácie” a tak by táto choroba mala na ľuďoch zanechať podobné “jazvy”. 

 

Concept Of Covid-19 In Red Background

Zdroj: pexels.com

 

Hong Kongskej nemocnici monitorovali skupinu 20-tich pacientov, ktorým bol diagnostikovaný koronavírus ešte 2 mesiace po tom ako boli prepustení. Zistili, že až približne polovica z nich vykazovala zníženou funkciou pľúc pod normálnymi hodnotami.

Schopnosť ich pľúc prenášať kyslík a oxid uhličitý medzi pľúcami a krvou bol pod zdravou úrovňou. Vo Wuhane otestovali 25 vzoriek krvi uzdravených pacientov a zistili, že bez rozdielu závažnosti symptómov sa v skutočnosti ich organizmus nevrátil do “normálu”. 

 

Vo Wuhane taktiež sledovali 70 prepustených pacientov, ktorým robili CT pľúc. Až 66 z nich vykazovalo mierne až značné zvyškové pľúcne anomálie. Lekári s Los Angelskeho zdravotníckeho centra Cedars-Sinai taktiež sledovali na talianských a čínskych pacientoch chronické srdcové poruchy. Tie nastali aj mesiace po uzdravení, keďže organizmus nakazeného podlieha nepretržitému zápalu aj niekoľko týždňov. 

 

Bethesda Naval Medical Center, Maryland, Hospital

Zdroj: pixabay.com

 

Rovnako ako pri SARS

Aby vedci zistili aké môže mať COVID-19 následky na ľudský organizmus, pomohli si dátami o SARS-e, ktorý rovnako patrí do kmeňa koronavírusov. Vedci v Číne tak sledovali 25 pacientov ešte 12 rokov od nakazenia SARS a porovnali to so skupinou ľudí, ktorá SARS nemala.

Zistilo sa tak, že od uzdravenia so SARS trpela aj potom neskôr väčšia polovica z nich inou infekciou pľúc a zvýšil sa im aj cholesterol. Navyše polovica pacientov uviedla, že za posledný rok prekonala aspoň 5 prechladnutí čo nikto z druhej, kontrolnej skupiny neuviedol. “Tieto údaje ukázali, že pacienti uzdravený so SARS mali nízku kvalitu života 12 rokov po uzdravení a boli náchylní na zápaly, nádory, glukózové a lipidové metabolické poruchy,” tvrdia vedci.

 

Globe, Corona, World, Mask, Virus, Disease, Quarantine

Zdroj: pixabay.com

zdroj: timesofindia.indiatimes.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Ako útočí koronavírus na ľudské telo? Aj po vyzdravení hrozia pacientom trvalé následky!”