“Bolí ma bruško!”: Ako zistíte, že Vaše dieťa trpí úzkosťou?

Podľa štúdie sa v 30%-tách zo 10 000 detí vyvinula úzkostná porucha ešte predtým ako dovršili 18 rokov. Až 80% z nich sa nepodrobilo žiadnej liečbe alebo terapii. Existuje mnoho dôvodov prečo sa to deje a jedným z nich je aj to, že jednoducho neviete rozoznať, že Vaše dieťa trpí úzkosťami. Úzkostné stavy sa dajú ľahko zameniť za bolesti brucha, ktorá sa následne lieči namiesto úzkosti. V tomto článku sa dozviete, ktoré znaky Vám napovedia, že Vaše dieťa môže trpieť úzkostnou poruchou a úzkosťami.

 

Ak deti trpia úzkosťami často Vám hovoria, že ich bolí bruško pretože ich naozaj bolí. Takto sa prejavujú úzkosti a stres. Týmito symptómami sa ich telo snaží povedať, že sú v ohrození a je potrebné to riešiť. Deti často nerozumejú tomu čo sa s nimi deje v psychickej alebo emocionálnej rovine a preto Vám popíšu ako sa cítia po fyzickej stránke.

 

Girl, Staying Indoors, Indoors, Quarantine

Zdroj: pixabay.com

 

Znaky toho, že Vaše dieťa trpí úzkosťami:

  • Sú na seba veľmi prísne. Snažia sa urobiť všetko dokonale a ak si myslia, že niečo nedokážu spraviť požiadajú o pomoc rodičov. Často sa aj ospravedlňujú, vyhľadávajú utešenie a uznanie.
  • Nie sú často hladné pretože úzkosť spomaľuje trávenie.
  • Cítia sa byť unavené no majú problém zaspať.
  • Znaky záchvatu úzkosti môže byť bolesť hlavy, pocity tepla, zťažené dýchanie, bolesť na hrudi, malátnosť a zimomriavky.
  • Ľahko ich niečo rozruší, sú plačlivé a často vybuchnú do hysterického hnevu.
  • Odmietajú chodiť do školy a zbližovať sa s rovesníkmi.
  • Sú neposedné a nevedia sa sústrediť.
  • Často sa niečoho obávajú. Pýtajú sa otázky “A čo ak…?” a obávajú sa vecí, ktoré sú ďaleko v budúcnosti. Môže sa u nich vyvinúť napríklad aj strach z toho, že sa stane niečo zlé alebo že prídu o jedného z rodičov.
  • Sú veľmi citlivé a berú si veci veľmi osobne.
  • Sú na Vás veľmi naviazané a neradi sú samé.

Woman in White Robe Carrying Baby

Zdroj: pexels.com

 

Čo môže spôsobiť úzkosť?

Je bežné, že deti od 6-teho mesiaca až do veku 3 rokov trpia úzkosťou z odlúčenia. Sú preto na Vás viac naviazané a ľahko sa rozplačú keď odídete čo môže sťažiť chodenie do škôlky či školy. U detí v predškolskom veku sa tak môže vyvinúť strach zo zvierat, hmyzu, živelných pohrôm, krvi alebo tmy. Iné situácie, ktoré spôsobujú u dieťaťa úzkosť je socializovanie sa. Napríklad ak nastupujú do novej školy alebo ak majú stres pred testom alebo nejakou skúškou.

 

Black and White Picture of a Crying Child

Zdroj: pexels.com

 

Máte skúsenosti z úzkosťou u Vašich detí? Ako ste to zvládli?

zdroj:brightside.com