“Bolí ma bruško!”: Ako zistíte, že Vaše dieťa trpí úzkosťou?

Podľa štúdie sa v 30%-tách zo 10 000 detí vyvinula úzkostná porucha ešte predtým ako dovršili 18 rokov. Až 80% z nich sa nepodrobilo žiadnej liečbe alebo terapii. Existuje mnoho dôvodov prečo sa to deje a jedným z nich je aj to, že jednoducho neviete rozoznať, že Vaše dieťa trpí úzkosťami. Úzkostné stavy sa dajú ľahko zameniť za bolesti brucha, ktorá sa následne lieči namiesto úzkosti. V tomto článku sa dozviete, ktoré znaky Vám napovedia, že Vaše dieťa môže trpieť úzkostnou poruchou a úzkosťami.

 

Ak deti trpia úzkosťami často Vám hovoria, že ich bolí bruško pretože ich naozaj bolí. Takto sa prejavujú úzkosti a stres. Týmito symptómami sa ich telo snaží povedať, že sú v ohrození a je potrebné to riešiť. Deti často nerozumejú tomu čo sa s nimi deje v psychickej alebo emocionálnej rovine a preto Vám popíšu ako sa cítia po fyzickej stránke.

 

Girl, Staying Indoors, Indoors, Quarantine

Zdroj: pixabay.com

 

Znaky toho, že Vaše dieťa trpí úzkosťami:

  • Sú na seba veľmi prísne. Snažia sa urobiť všetko dokonale a ak si myslia, že niečo nedokážu spraviť požiadajú o pomoc rodičov. Často sa aj ospravedlňujú, vyhľadávajú utešenie a uznanie.
  • Nie sú často hladné pretože úzkosť spomaľuje trávenie.
  • Cítia sa byť unavené no majú problém zaspať.
  • Znaky záchvatu úzkosti môže byť bolesť hlavy, pocity tepla, zťažené dýchanie, bolesť na hrudi, malátnosť a zimomriavky.
  • Ľahko ich niečo rozruší, sú plačlivé a často vybuchnú do hysterického hnevu.
  • Odmietajú chodiť do školy a zbližovať sa s rovesníkmi.
  • Sú neposedné a nevedia sa sústrediť.
  • Často sa niečoho obávajú. Pýtajú sa otázky “A čo ak…?” a obávajú sa vecí, ktoré sú ďaleko v budúcnosti. Môže sa u nich vyvinúť napríklad aj strach z toho, že sa stane niečo zlé alebo že prídu o jedného z rodičov.
  • Sú veľmi citlivé a berú si veci veľmi osobne.
  • Sú na Vás veľmi naviazané a neradi sú samé.

Woman in White Robe Carrying Baby

Zdroj: pexels.com

 

Čo môže spôsobiť úzkosť?

Je bežné, že deti od 6-teho mesiaca až do veku 3 rokov trpia úzkosťou z odlúčenia. Sú preto na Vás viac naviazané a ľahko sa rozplačú keď odídete čo môže sťažiť chodenie do škôlky či školy. U detí v predškolskom veku sa tak môže vyvinúť strach zo zvierat, hmyzu, živelných pohrôm, krvi alebo tmy. Iné situácie, ktoré spôsobujú u dieťaťa úzkosť je socializovanie sa. Napríklad ak nastupujú do novej školy alebo ak majú stres pred testom alebo nejakou skúškou.

 

Black and White Picture of a Crying Child

Zdroj: pexels.com

 

Máte skúsenosti z úzkosťou u Vašich detí? Ako ste to zvládli?

zdroj:brightside.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on ““Bolí ma bruško!”: Ako zistíte, že Vaše dieťa trpí úzkosťou?”