Česká ministerka práce a sociálnych vecí navrhla zníženie platu politikov!

O znižovaní platu politikov sa hovorilo už aj na Slovensku. Teraz sa takáto debata presunula aj do susedného Česka. Takýto návrh podala česká ministerka práce a sociálnych vecí Jana Maláčová (ČSSD). Chce tak spoločnosti ukázať, že sa bude počas krízy šetriť a tak by mali začať od seba. Nie všetci politici však s jej návrhom súhlasia.

 

Podľa Maláčovej je najlepším meradlom mzdy politikov práve minimálna mzda. Plat politikov by mal byť 5-násobkom minimálnej mzdy, tá je momentálne vo výške 14 600 korún (cca 530€). Minimálna mzda sa naposledy zvýšila na túto sumu v januári tohto roku. Okrem minimálnej mzdy, za ktorú pracuje približne 150 000 ľudí sa zvyšuje aj zaručená mzda. Tá sa odvíja od odbornosti a náročnosti práce.

File:Zasedací sál Poslanecké sněmovny.jpg - Wikimedia Commons

Zdroj: commons.wikimedia.org

 

Názory politických strán sa rôznia

Čo sa týka terajšieho finančného ohodnotenia politikov, odvíja sa od priemerného platu v nepodnikateľskej sfére. Jakub Michálek, šéf poslaneckého klubu Pirátov, však tvrdí, že oni už podobný návrh mali. A to, že sa platy politikov budú odvíjať od priemerných platov v celej ekonomike.

Avšak podľa Michálkových slov tento návrh nepodporila sociálna demokracia. “Ak niekto nevie čím by zaujal, prijde s otázkou platov ústavných činiteľov,” vyjadril sa k návrhu Petr Fiala, šéf ODS. Zároveň tvrdí, že nevidí žiaden dôvod aby Snemovňa tento návrh riešila.

 

Čo si o tom myslíte Vy? Prejde tento návrh?

zdroj: idnes.cz