Hranice s Rakúskom sú konečne otvorené. Krajina ich otvára aj s Českom a Maďarskom

Počas VČERAJŠEJ noci sa otvorili hranice Rakúska so Slovenskom. Rakúsko na rovnaký dátum naplánovalo otváranie hraníc aj s Českom a Maďarskom. Hranice boli zatvorené z dôvodu obavy zo šírenia koronavírusu, dlhšie ako jeden mesiac.

Portál Vienna.at  informoval o tom, že hraničné kontroly budú na hraničných priechodoch len náhodné a nemalo by dochádzať k dlhému zdržaniu. Okrem iného spomenuli, že hranice budú otvorené len čiastočne. Celkové otváranie hraníc by sa malo udiať až 15. júna. Z oficiálneho vyhlásenia, je na spomenutom portále napísané: „Súbežne s Nemeckom, Lichtenštajnskom a Švajčiarskom sa teraz uvoľňujú hraničné kontroly zo strany zdravotníckych orgánov a polície na hraniciach s Českou republikou, Slovenskom a Maďarskom.“

Karl Nehammer – rakúsky minister vnútra, Alexander Schallenberg – minister zahraničných vecí a Karoline Edtstadlerová – ministerka pre záležitosti Európskej únie, vyhlásili, že otváranie hraníc prebieha v súlade s ostatnými okolitými krajinami. Okrem iného spomenuli, že pri nasledujúcich krokoch bude dôležitý epidemiologický vývoj situácie. Nehammer, Schallenberg a Edtstadlerová vo svojom vyhlásení zdôraznili, že chcú obyvateľom krajiny zabezpečiť slobodu, no nedá sa to uskutočniť naraz. Snažia sa k tomu priblížiť aspoň malými krokmi. Aktuálne je najakútnejšia situácia pendletov a tých, ktorí žijú v pohraničí.

Policajné kontroly na hraniciach budú zamerané na dodržiavanie podmienok ako napríklad negatívny test na COVID 19 nie starší ako 4 dni, či 14-dňová povinná domáca karanténa. Je potrebné si uvedomiť, že pravidlá platné u nás sú úplne iné ako tie v Rakúsku. Pri prekročení slovenskej hranice je potrebné doržiavať slovenské nariadenia a naopak.

Polícia Slovenskej republiky

PARÁDNE VIDEO: SPOLOČNÉ CVIČENIE POLICAJTOV A HORSKÝCH ZÁCHRANÁROV … Vynikajúce zábery zo spoločného cvičenia vo Vysokých Tatrách. Video je venované policajtom, záchranárom, hasičom a všetkým Vám, našim fanúšikom. Video bolo natočené ešte pred vypuknutím koronakrízy. Autor: Miroslav Hajdu

Zdroj: klocher.sk, tvnoviny.sk