Postupné otváranie hraníc: Začínajú sa rokovania s okolitými krajinami. Kedy otvoríme?

Z dôvodu priaznivého vývinu koronakrízy, začala vláda uvoľňovať opatrenia. Otvorili sa ďalšie prevádzky no platia v nich stále prísne pravidlá. V nedeľu sa v diskusnej relácii RTVS, O 5 minút 12, vyjadril štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí, že by sa počas leta mali otvoriť hranice s Českom a Rakúskom. Všetko je však na výsledkoch mnohých rokovaní, ktoré ich čakajú.

 

Závisí to aj od nás

„Očakávam, že s Českom budeme na konci rozhovorov o tom, ako to urobiť, počas najbližších dní, v najhoršom prípade týždňov. S Rakúskom, predpokladám, to bude deň po dni nasledovať. Čiže, ak by všetko išlo dobre, myslím, že už v júni prinesieme dobré správy,“ vyjadril sa štátny tajomník Martin Klus (SaS). Tieto dve krajiny podľa jeho slov prejavili “najväčšiu vôľu”. Otváranie hraníc je však závislé aj na vzájomnej spolupráce medzi rezortom vnútra a dopravy. Ďalším faktorom je aj počet novonakazených a vyliečených ľudí, ktoré buď urýchli alebo spomalí otváranie hraníc.

(TELE)HOVORY, MAILY, STRETNUTIA A JEDNA DOBRÁ SPRÁVA NAVYŠE To bol môj včerajší deň. A hádajte, čo bola hlavná téma? Samozrejme pandémia, ktorá nám všetkým ničí životy. Niektorým viac, niektorým menej. Áno, viem, že najviac sú postihnutí tí, ktorí žijú alebo pracujú v zahraničí. A áno čítam stovky smutných príbehov, v ktorých svoju niekedy až zúfalú situáciu popisujete. A do tretice áno, veľmi vám chcem pomôcť. A verte mi, aj ja si viem predstaviť, že by sme už včera prijali viac výnimiek a pomohli väčšiemu počtu z vás a najmä, že budeme opäť čoskoro žiť tak ako predtým – v slobodnej Európe bez hraníc. Nie som to však ja, kto si tento nešťastný COVID-19 vymyslel, ani kto prijíma rozhodnutia na ÚKŠ, preto čítať niekedy až vulgárne správy a komentáre, ktorými si niektorí postihnutí ventilujú svoju frustráciu, nie je nič príjemné. A keď si predstavím, že to sú ľudia, kvôli ktorým posledné dni takmer nespávam, moja motivácia za nich budúci týždeň opäť „bojovať“, sa mierne povedané stráca. Potom však príde pár správ, ktoré nám ďakujú, že sme pomohli. Nielen so zrušením nezmyselného testovania pendlerov, ale aj školákom vycestovať, či tisíckam opatrovateliek vrátiť sa už v piatok po týždňoch domov. A človek má opäť chuť zabojovať, lebo len #spolutozvládneme. Apropo, na záver jedna dobrá správa pre všetkých pracujúcich v Rakúsku. Dnes mi pani ministerka v rozhovore potvrdila, že ich grantová schéma sociálnej pomoci bude dostupná aj pre najmenej zarábajúcich občanov Slovenska, ktorí doposiaľ nemali daňové číslo. Aj o tom je diplomacia, ktorá poteší… #martinklus #diplomacia #pandémia #vydrzmeabudedobre

301 Likes, 10 Comments – Martin Klus (@martinklus) on Instagram: „(TELE)HOVORY, MAILY, STRETNUTIA A JEDNA DOBRÁ SPRÁVA NAVYŠE To bol môj včerajší deň. A hádajte, čo…“

Vytvoria sa “mini Schengeny”

Okrem Rakúska a Česka sa rieši otázka otvorenia hraníc z Maďarskom. Klus sa však vyjadril, že na Slovensko tlačia aj dovolenkové krajiny ak Chorvátsko, Grécko či Bulharsko. V ich záujme je obnovenie leteckej dopravy alebo vytvorenie takzvaných koridorov.  Podpredseda Výboru NR SR pre európske záležitosti však neprepokladá otváranie hraníc na európskej úrovni v priebehu tohto roka. “Ale viem si to predstaviť na úrovni takých mini Schengenov, kde si môžeme testovať pohyby osôb,” dodáva Peter Kmec (Smer-SD).

 

Brown Leather Duffel Bag

Zdroj: pexels.com

 

Na Slovensko príde peňažná pomoc

Podľa Tomáša Valáška (Za ľudí) by celej situácii mohli pomôcť inteligentné riešenia ako napríklad inteligentná karanténa. V týchto rozhodnutiach súhlasí s Martinom Klusom a rovnako tvrdia, že sa v tomto smere musí upraviť aj zákon. Avšak Peter Kmec s nimi o legislatívnej úprave nesúhlasí. Napriek tomu sa zhodli na tom, že opatrenia týkajúce sa karantény sú nepríjemné ale boli nevyhnutné. Celá koronakríza bude mať obrovský dopad najmä na ekonomiku. No z Európskej únie má prísť pre Slovensku pomoc vo výške 4,1 miliardy eur.

 

Banknote Lot

Zdroj: pexels.com

zdroj: aktuality.sk