Prečo by ste mali tráviť viac času v tichu? Tieto dôvody sú úžasné

Ak sa večerná meditácia ešte nestala vaším každodenným rituálom, je načase to zmeniť!

O tom, že meditácia je užitočná pre fyzický aj duchovný stav človeka, sa začalo hovoriť už dávno. Vedecké dôkazy o tom, že meditácia pomáha vyhnať zlé myšlienky a chrániť nás pred stresom, sa však objavili až v roku 2006.

bočný pohľad, čerstvý vzduch, človekPexels

Dnes vám prezradíme prečo a ako sa to deje.

 

VEČERNÁ MEDITÁCIA

Existuje mnoho rôznych meditačných praktík. No aj napriek ich rôznorodosti majú niečo spoločné. Iba jedno pravidlo, ktoré je povinné pre každú z nich. Tým pravidlom je ticho.

Nie je žiadnym tajomstvom, že neustály hluk spôsobuje únavu a znižuje funkčnosť človeka.

Vedci už dávno dokázali, že hluk spôsobuje výrazné zvýšenie stresových hormónov v ľudskom tele. A to sa deje kvôli fyzickému dopadu na mozog. Hluk nás navyše môže ovplyvniť aj počas spánku.

beznádejný, bolesť, bolesť hlavyPexels

Ak napríklad človek zaspí pri zapnutej televízii alebo Beethovenovej symfónii, zvukové vlny spôsobujú, že telo na ne reaguje. Vyvolávajú aktiváciu časti mozgu spojenej s pamäťou a emóciami. A to zase vedie k vypúšťaniu stresových hormónov.

človek, diaľkový, dievčaPexels

Ticho zároveň zmierňuje stres a napätie. Dôkazom toho boli výsledky štúdií Luciana Bernardiho, ktoré sa uskutočnili v roku 2006.

Subjekty museli sedieť niekoľko hodín v úplnom tichu, ktoré bolo pravidelne prerušované hlukom alebo hudbou. Výsledkom bolo zistenie, že iba počas minút strávených v úplnom tichu, vykazovali mozgy účastníkov testu relaxačný účinok , čo im umožnilo cítiť sa skvele.

atraktívny, detailný záber, dráždivýPexels

Preto je meditácia v úplnom tichu taká prospešná. Ráno sa s jej pomocou môžete naladiť na produktívnu náladu. Večer si oddýchnuť a uvoľniť sa po náročnom pracovnom dni.

Niet divu, že starí duchovní majstri povedali, že ticho uzdravuje, hlboko sa ponára do nás a harmonizuje telo aj myseľ. Teraz ich slová našli aj vedecké potvrdenie.

zdroj:meditationonline

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Prečo by ste mali tráviť viac času v tichu? Tieto dôvody sú úžasné”