Prečo v Amerike nenájdete v bytoch žiadnu práčku? Je to kvôli tomuto dôvodu

Pre mnohých ľudí, ktorí prvýkrát prišli do Spojených štátov, sa pranie oblečenia v práčovni stáva neobvyklým prekvapením. Sme zvyknutí mať práčku vždy k dispozícii, no inštalácia práčky v amerických apartmánoch nie je zabezpečená z niekoľkých dôvodov.

Nezdá sa to príliš pohodlné, pretože chodiť do práčovne si vyžaduje veľa času a peňazí. Nie je ľahšie kúpiť práčku za 500 – 600 dolárov, ako to robí väčšina ľudí žijúcich v Európe?

Prezradíme vám, prečo je pre Američanov pohodlnejšie využívať služby práčovne a prečo si odmietajú práčku zapojiť doma.

bielizeň, čiernobiely, čierny a bielyPexels

Americké práčky

Na začiatok treba poznamenať, že nie všetci Američania chodia prať svoje veci do práčovní. Majitelia domov, čo sú vo väčšine dvojposchodové domy, si niekoľko práčok aj sušičiek umiestnili do svojich suterénov.

V mestských bytoch sú práčky zriedkavosťou. A nejde o zákony. Neexistuje žiaden zákon zakazujúci zapojenie práčky v takýchto bytoch.

Zároveň existuje niekoľko dôvodov, prečo majitelia nájomných bytov sa neponáhľajú s inštaláciou práčky a nájomníci na tom vôbec netrvajú. Jednou z nich je široká sieť cenovo dostupných práčovní.

bielizeň, čistenie, držaniePexels

Prečo nenájdete práčky v amerických bytoch

Vlastníci bytov sa obávajú a veria, že inštalácia práčky môže spôsobiť nehodu a povodeň, čo znamená možné súdne spory a pokuty. Preto v nájomných zmluvách často nájdete klauzulu zakazujúcu jej inštaláciu.

V prípade potreby môžu obyvatelia kontaktovať správcu na základe písomnej žiadosti o povolenie na inštaláciu práčky. V tomto prípade sa však mesačná platba môže výrazne zvýšiť.

bielizeň, čistenie, čistiťPexels

V mnohých bytových domoch nie je zabezpečená komunikácia na inštaláciu práčok. Individuálne pripojenie sietí je plný problémov s americkými zákonmi.

Američania nevešajú oblečenie na šnúru a kvôli nedostatočnému vetraniu je problém s inštaláciou sušičky.

Svoju rolu hrá aj faktor hlučnosti. Každá práčka je hlučná, čo môže spôsobiť nepríjemné pocity u ich susedov.

V USA je drahá voda. Pranie vecí vo verejných práčovniach, je omnoho lacnejšie ako vo vlastnej práčke.

Mnohí Američania často menia svoje bydlisko. Z tohto dôvodu sa zdá, že nákup veľkých domácich spotrebičov je pre nich zbytočné.

 

Americké práčovne

Moderné samoobslužné práčovne v USA pracujú nepretržite a sú na miestach, kde žijú aj tí najviac zaneprázdnení ľudia. Majú aj ďalšie vybavenie na sušenie a žehlenie, bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet, TV a kávomaty.

Majú tam práčky akejkoľvek veľkosti, to znamená, že je môžete prať poťahy z pohovky alebo prikrývky. Na urýchlenie procesu môžete farebné oblečenie rozložiť do rôznych práčok, vyprať to, hodiť do sušičiek a ísť domov s týždennou zásobou čistého oblečenia.

bielizeň, čistenie, čistiťPexels

V práčovni môžete spoznať nových priateľov, porozprávať sa so susedmi. Po začatí ďalšieho pracieho cyklu môžete ísť nakupovať alebo pokojne navštíviť reštauráciu v okolí, či posedieť pri šálke kávy.

Chodenie do práčovne cez víkendy s rodinami a skupinami priateľov sa považuje za tradíciu. Pranie sa tak stalo spôsobom, ako aspoň na chvíľu uniknúť pred zhonom.

zdroj:washnews

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Prečo v Amerike nenájdete v bytoch žiadnu práčku? Je to kvôli tomuto dôvodu”