Rýchly komentár od NBS: Aj napriek prebiehajúcej “koronakríze” ceny bytov a domov stúpajú!

Akoby si mnohí ľudia mysleli, že by počas “koronakrízy” zlacnelo bývanie, deje sa pravý opak. Podľa štatistiky analytikov momentálne zaznamenávame historicky najvyšší medziročný nárast cien bytov a domov. Avšak najvyšší nárast medziročne zaznamenali ceny bytov oproti cenám domov. Poďme sa spoločne pozrieť na konkrétne čísla.

 

Priemerné ceny bývania

V prvom štvrťroku 2020 predstavoval nárast priemernej ceny bývania o 4,6%. Čo sa týka cenového vyjadrenia, oproti minulého štvrťroku si za meter štvorcový priplatíme o 74€ naviac a to hodnotu 1641€/m². Medziročný nárast tak predstavoval až 8,6% čo sa považuje za jeden z najvyšších zaznamenaných medziročných nárastov v histórii.

Ako už bolo spomenuté, na medziročnom náraste priemernej ceny bývania sa vo vyššej miere podieľal nárast ceny bytov. Ich cena za meter štvorcový zvýšila o 87€ na celkovú sumu 2006€/m² čo predstavuje štvrťročný nárast o 4,5% a medziročný nárast cien až o 9,7%. Priemerná cena domov vstúpla o 32€/m² na sumu 1264€/m². Oproti predchádzajúcemu štvrťroku vstúpla ich cena o 2,6% zatiaľ čo medziročný nárast dosiahol 6,3%.

 

Zdroj: NARKS, NBS

 

Priemerné ceny bývania podľa regiónov

Najvyšší nárast cien v 1. štvrťroku 2020 bol zaznamenaný v Banskobystrickom kraji (12,1%). Za ním nasleduje Žilinský kraj s nárastom o 7,1% a prvú trojku uzatvára Košický kraj s nárastom cien o 5,5%. Najvyššia cena bývania je však stále v Bratislavskom kraji, ktorá predstavuje sumu 2231€/m². Jedná sa tak o medzikvartálny nárast cien o 4,6%. Naopak najlepšie je na tom Prešovský kraj s -3,3%-tami. Čo sa týka medziročného rastu, až v troch krajoch došlo k dvojcifernému nárastu: Žilinský (16,5 %), Trenčiansky (14,5 %) a Banskobystrický (14,2 %).

 

Zdroj: NARKS, NBS

 

Dostupnosť bývania v regiónoch

Dostupnosť bývania v prvom štvrťroku 2020 zažila historické zhoršenie v každom kraji okrem Prešovskému. Vďaka zápornemu rastu cien bývania a zvyšovanie miezd za posledné štvrťroky mu dávajú v tomto rebríčku prvenstvo. Rovnaké výsledky vykazuje Prešovský kraj aj v ohľade dostupnosti bytovm, kde došlo k podstatnej korekcii. Naopak najhoršie na tom v rámci dostupnosti bývania (všeobecne aj špecificky v bytoch) je na tom najhoršie Žilinský kraj.

 

Zdroj: NARKS, NBS

No Title

No Description