Rýchly komentár od NBS: Aj napriek prebiehajúcej “koronakríze” ceny bytov a domov stúpajú!

Akoby si mnohí ľudia mysleli, že by počas “koronakrízy” zlacnelo bývanie, deje sa pravý opak. Podľa štatistiky analytikov momentálne zaznamenávame historicky najvyšší medziročný nárast cien bytov a domov. Avšak najvyšší nárast medziročne zaznamenali ceny bytov oproti cenám domov. Poďme sa spoločne pozrieť na konkrétne čísla.

 

Priemerné ceny bývania

V prvom štvrťroku 2020 predstavoval nárast priemernej ceny bývania o 4,6%. Čo sa týka cenového vyjadrenia, oproti minulého štvrťroku si za meter štvorcový priplatíme o 74€ naviac a to hodnotu 1641€/m². Medziročný nárast tak predstavoval až 8,6% čo sa považuje za jeden z najvyšších zaznamenaných medziročných nárastov v histórii.

Ako už bolo spomenuté, na medziročnom náraste priemernej ceny bývania sa vo vyššej miere podieľal nárast ceny bytov. Ich cena za meter štvorcový zvýšila o 87€ na celkovú sumu 2006€/m² čo predstavuje štvrťročný nárast o 4,5% a medziročný nárast cien až o 9,7%. Priemerná cena domov vstúpla o 32€/m² na sumu 1264€/m². Oproti predchádzajúcemu štvrťroku vstúpla ich cena o 2,6% zatiaľ čo medziročný nárast dosiahol 6,3%.

 

Zdroj: NARKS, NBS

 

Priemerné ceny bývania podľa regiónov

Najvyšší nárast cien v 1. štvrťroku 2020 bol zaznamenaný v Banskobystrickom kraji (12,1%). Za ním nasleduje Žilinský kraj s nárastom o 7,1% a prvú trojku uzatvára Košický kraj s nárastom cien o 5,5%. Najvyššia cena bývania je však stále v Bratislavskom kraji, ktorá predstavuje sumu 2231€/m². Jedná sa tak o medzikvartálny nárast cien o 4,6%. Naopak najlepšie je na tom Prešovský kraj s -3,3%-tami. Čo sa týka medziročného rastu, až v troch krajoch došlo k dvojcifernému nárastu: Žilinský (16,5 %), Trenčiansky (14,5 %) a Banskobystrický (14,2 %).

 

Zdroj: NARKS, NBS

 

Dostupnosť bývania v regiónoch

Dostupnosť bývania v prvom štvrťroku 2020 zažila historické zhoršenie v každom kraji okrem Prešovskému. Vďaka zápornemu rastu cien bývania a zvyšovanie miezd za posledné štvrťroky mu dávajú v tomto rebríčku prvenstvo. Rovnaké výsledky vykazuje Prešovský kraj aj v ohľade dostupnosti bytovm, kde došlo k podstatnej korekcii. Naopak najhoršie na tom v rámci dostupnosti bývania (všeobecne aj špecificky v bytoch) je na tom najhoršie Žilinský kraj.

 

Zdroj: NARKS, NBS

https://www.nbs.sk/_img/Documents/_komentare/2020/1189_rk_cen_20200505.pdf

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Rýchly komentár od NBS: Aj napriek prebiehajúcej “koronakríze” ceny bytov a domov stúpajú!”