Svaly a kondícia bez cvičenia? Vedci vyrábajú tabletku, ktorá nahradí cvičenie

Nová štúdia uverejnená vo vedeckom magazíne Nature Communications poukazuje na využitie istého typu bielkoviny na účely vybudovania si kondície bez cvičenia. Áno, znie to priam úžasne no takáto procedúra je podľa štúdie vyvíjaná pre starších ľudí, ktorý majú problém s pohybom. Rovnako by to malo pomôcť ľuďom, ktorí sa pre dlhodobé zranenie (napríklad zlomená noha) nemôžu hýbať. 

Pomoc tým najzraniteľnejším

Vedci z Michiganskej univerzity testovali účinky sestrínu na muchách a myšiach. Sestrín je vlastne bielkovina, ktorá sa vytvára po cvičení vo svaloch. Jeho aplikácia do “postihnutých” svalov by tak mala v danom svale udržať kondíciu aj bez cvičenia. Zlepšiť by to malo život starším ľuďom, ktorí by nemuseli byť odkázaní na cudziu pomoc.

Znížilo by sa tak aj riziko pádov či zranení u starších ľudí. Rovnako to pomôže ľuďom, ktorí majú dlhodobé zlomeniny alebo sú dočasne odkázaní na lôžko. S použitím sestrínu by tak po zotavení mohli byť v rovnakej ak nie lepšej kondícii ako pred zranením.

akcia, bolesť, byť spolu

Zdroj: pexels.com

 

Testovali zatiaľ na zvieratách

Účinky sestrínu tak sledovali na muchách a myšiach. Testované muchy tak rozdelili do troch skupín: jedna skupina bez prirodzenej tvorby sestrínu, druhá skupina s prirodzenou tvrobou sestrínu a tretia skupina, ktorej boli podávané maximálne dávky sestrínu. Prvé dve skupiny počas 21 dní trénovali na špeciálnom “bežeckom páse” a tretia skupina počas tejto doby nič nerobila.

Po 21 dňoch výsledky porovnali a zistili, že skupina bez produkcie sestrínu sa cvičením vôbec nezlepšila.

Najväčším prekvapením bolo však to, že tretia skupina, ktorá netrénovala sa výkonnostne vyrovanala ostatným dvom skupinám, ktoré neskôr prekonala. Rovnaké testy vykonali na myšiach a zistili, že podávanie sestrínu vyvoláva v tele podobný stav ako samotné cvičenie.

 

Animal, Mouse, Experiment, Laboratory, Hand, Cute

Zdroj: pixabay.com

 

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Svaly a kondícia bez cvičenia? Vedci vyrábajú tabletku, ktorá nahradí cvičenie”