Vláda a krízový štáb povolili otváranie kín: Prečo sú aj tak naďalej zatvorené?

Slovensko sa konečne dočkalo 4. fázy uvoľňovania opatrení a otvárania ekonomiky. Otvorili sa nákupné centrá, vnútorné priestory reštaurácii aj kaviarní no všetko za dodržiavania prísnych hygienických opatrení.

Okrem iného sa mohli otvoriť aj kinosály, z ktorých je väčšina aj napriek povoleniu stále zatvorená. Rovnako ako aj v iných zariadeniach musia v kinách platiť prísne pravidlá, ktoré obmedzia rovnako zážitok diváka a zisky samotných prevádzkovateľov

Jedným z dôvodov prečo kinosály napriek povoleniu nepremietajú je nižší záujem divákov.

Kiná tak ponúkajú rovnaký program ako pred pandémiou čo nepriláka potencionálnych zákazníkov. Aj keď je riziko nákazy v súčasnosti nízke, ľudia uprednostnia sledovanie filmov v pohodlí domova. Preto sa z ekonomického hľadiska väčšinám kinosál otvárať ani neoplatí. S tým sa spája aj ďalšia zmena a to obmedzenie predaja vstupeniek.

 

Interested teenager watching TV with popcorn

Zdroj: pexels.com

 

Vôbec sa to neoplatí

Rovnako ako na verejnosti či v reštauráciách sa aj v kinosálach musí dodržiavať odstup od divákov aspoň 2 metre. To znamená, že do sály s kapacitou 100 ľudí môžu vpustiť (a predať vstupenky pre) približne 30 až 35 divákov. V sále s kapacitou 200 ľudí sa môže nachádzať približne 60 až 70 divákov čo znamená zníženie kapacít kinosál až o tretinu.

Ďalším škrtom cez rozpočet je zatvorenie bufetov, ktorých tržby predstavovali väčšiu časť tržieb kinosál. V kinách sa tak nemôžu podávať jedlá a nápoje, dokonca ani tie balené.

 

Selective Focus Photography of Popcorns

Zdroj: pexels.com

 

Návštevnosť kín však môžu podporiť iba veľkolepé premiéry “trhákov spoza veľkej mláky”. No v USA plánujú kinosály otvoriť až 1. júla a nevedno akým programom budú prevádzkovatelia lákať divákov do kín.

Bodom úrazu je taktiež to, že v nedeľu musia byť kvôli sanitácii a dezinfekcii priestorov kiná zatvorené. Práve nedeľa bola pre kiná kľúčovým dňom. Vzhľadom na vzniknutú situáciu sú naďalej zatvorené siete kín Cinema City a Cinemax. 

 

A čo Vy? Ak by bolo kino vo Vašom meste otvorené, išli by ste si pozrieť nejaký film?