Vláda a krízový štáb povolili otváranie kín: Prečo sú aj tak naďalej zatvorené?

Slovensko sa konečne dočkalo 4. fázy uvoľňovania opatrení a otvárania ekonomiky. Otvorili sa nákupné centrá, vnútorné priestory reštaurácii aj kaviarní no všetko za dodržiavania prísnych hygienických opatrení.

Okrem iného sa mohli otvoriť aj kinosály, z ktorých je väčšina aj napriek povoleniu stále zatvorená. Rovnako ako aj v iných zariadeniach musia v kinách platiť prísne pravidlá, ktoré obmedzia rovnako zážitok diváka a zisky samotných prevádzkovateľov

Jedným z dôvodov prečo kinosály napriek povoleniu nepremietajú je nižší záujem divákov.

Kiná tak ponúkajú rovnaký program ako pred pandémiou čo nepriláka potencionálnych zákazníkov. Aj keď je riziko nákazy v súčasnosti nízke, ľudia uprednostnia sledovanie filmov v pohodlí domova. Preto sa z ekonomického hľadiska väčšinám kinosál otvárať ani neoplatí. S tým sa spája aj ďalšia zmena a to obmedzenie predaja vstupeniek.

 

Interested teenager watching TV with popcorn

Zdroj: pexels.com

 

Vôbec sa to neoplatí

Rovnako ako na verejnosti či v reštauráciách sa aj v kinosálach musí dodržiavať odstup od divákov aspoň 2 metre. To znamená, že do sály s kapacitou 100 ľudí môžu vpustiť (a predať vstupenky pre) približne 30 až 35 divákov. V sále s kapacitou 200 ľudí sa môže nachádzať približne 60 až 70 divákov čo znamená zníženie kapacít kinosál až o tretinu.

Ďalším škrtom cez rozpočet je zatvorenie bufetov, ktorých tržby predstavovali väčšiu časť tržieb kinosál. V kinách sa tak nemôžu podávať jedlá a nápoje, dokonca ani tie balené.

 

Selective Focus Photography of Popcorns

Zdroj: pexels.com

 

Návštevnosť kín však môžu podporiť iba veľkolepé premiéry “trhákov spoza veľkej mláky”. No v USA plánujú kinosály otvoriť až 1. júla a nevedno akým programom budú prevádzkovatelia lákať divákov do kín.

Bodom úrazu je taktiež to, že v nedeľu musia byť kvôli sanitácii a dezinfekcii priestorov kiná zatvorené. Práve nedeľa bola pre kiná kľúčovým dňom. Vzhľadom na vzniknutú situáciu sú naďalej zatvorené siete kín Cinema City a Cinemax. 

 

A čo Vy? Ak by bolo kino vo Vašom meste otvorené, išli by ste si pozrieť nejaký film?

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Vláda a krízový štáb povolili otváranie kín: Prečo sú aj tak naďalej zatvorené?”