21 fotiek zobrazujúcich ľudskú solidaritu: To čo médiá z protestov za Georga Floyda neukážu

Určite ste z médii postrehli protesty, ktoré momentálne prebiehajú v USA. Ľudia sa búria kvôli zbytočnej smrti Georga Floyda, ktorého zabil policajt. Aby zvládali situáciu, mestá nasadzujú členov Národnej gardy a zavádzajú zákaz nočného vychádzania. No ľudia aj napriek tomu naďalej protestujú, vyžadujú tak spravodlivosť a hlavne koniec policajnej brutality namierenej proti Afroameričanom. Táto smutná udalosť tak zjednotila celú krajinu, ktorá tvorí hlas ľudu v tejto neutíchajúcej problematike.

https://www.instagram.com/p/CAyE4gRHnXG/

Video nie je vhodné pre deti a slabšie povahy:

 

Ako to všetko začalo

Podľa svedkov, videa a oficiálnych výpovedí sa vie o prípade a smrti Georga Floyda nasledovné. Všetko sa to začalo s nahlásením falošnej 20 dolárovej bankovky. Nahlásené to bolo v noci 25. mája, keď si Floyd kupoval cigarety v obchode. Zamestnanec obchodu si tak myslel, že 20 dolárová bankovka, s ktorou platil bol falošná a preto to nahlásil polícii.

Floyd býval v Minneapolise už niekoľko rokov a donedávna pracoval ako vyhadzovač v miestnom klube. No tak ako väčšina Američanov aj Floyd počas pandémie prišiel o prácu. V obchode, kde si v tú noc kúpil cigarety bol pravidelným zákazníkom. Majiteľ obchodu, Mike Abumayyaleh, povedal pre NBC, že Floyd bol známou tvárou a milým zákazníkom, ktorí nikdy nerobil problémy. No nanešťastie v tú osudnú noc majiteľ obchodu nepracoval.

 

# 1  Komunita sa spojila a spoločne upratovala v južnej časti Minneapolisu. Je samozrejmé, že médiá Vám toto neukážu. 

Helping Cleaning Up

Zdroj:  twitter.com/lolwtfnotmonica

 

# 2  Skupina Afroameričanov ochraňuje vlastnými telami policajta, ktorý sa odpojil od svojej jednotky

Zdroj: reddit.com

 

# 3  „Nebojoval som za túto krajinu preto aby som videl ako vraždia mojich čiernych bratov a sestry na uliciach!“ 

Zdroj: reddit.com

 

Približne o 20:08, na miesto činu prišli policajti. Floyd sedel za rohom v odparkovanom aute s dvoma ďalšími ľuďmi. Keď sa k autu policajti priblížili, jeden z nich – Thomas Lane, vytiahol zbraň a prikázal Floydovi zdvihnúť ruky. Prokurátor však nikdy nevysvetlil prečo Lane vyhodnotil situáciu ako takú, že musel vytiahnuť zbraň. Podľa slov žalobcu, Lane “chytil pána Floyda a vytiahol ho z auta”.  Potom začal Floyd aktívne odporovať zatknutiu.

 

# 4  „Jedna rasa…ľudská rasa!“

A Protester And A Police Officer Today In Fargo. This Is What Solidarity Looks Like

Zdroj: reddit.com

 

# 5  Aj komunita Amišov protestuje. „Spravodlivosť pre Georga Floyda. Nezabiješ. Nemôžem dýchať.“ píše sa na ich transparentoch

Even The 'Church Of God' Community Are Standing By George

Zdroj: twitter.com/DariusAintMad

 

# 6  Policajti z Kansas City sa tiež pridali k protestujúcim. „Koniec policajnej brutalite!!!“

Cops In Kansas City Joined The Local Protest

Zdroj: twitter.com/dyllyp

 

Potom čo mu nasadili putá začal Floyd spolupracovať a Lane mu vysvetlil, že je zatknutý za “rozširovanie falošných peňazí”. No potom čo sa policajti snažili Floyda posadiť do ich auta sa začal vzpierať. Približne v čase 20:14, Floyd “stuhol, spadol na zem a policajtom vysvetlil, že trpí klaustrofóbiou” odznelo prepisoch zverejnených tiesňovou linkou 911. Potom prichádza na miesto policajt Chauvin. On a ostatní policajti sa tak potom ďalej snažili dostať Floyda do auta.

 

# 7  V Dánsku pri Mierovom pochode za Georga Floyda Kodaňou kráčalo približne 10 000 ľudí

Danish Sympathy March For George Floyd. ~10.000 People Marching Peacefully Through Copenhagen.

Zdroj: reddit.com

 

# 8  Policajný kapitán sa pridal k protestujúcim a pokľakol na počesť Georga Floyda

Police Captain Joins Protesters

Zdroj: twiter.com/kodacohen

 

# 9  „Hot dogy zadarmo pre protestujúcich! Dostupné: – voda, – prvá pomoc, – nemôžeme to propagovať ale dáme Vám aj pivo ak o neho požiadate.“ – „Žiadame spravodlivosť pre Georga Floyda.“ – Tieto transparenty sa objavili pred podnikom v Minneapolise

Modist Brewing In Minneapolis

Zdroj: reddit.com

 

Držal ho na zemi pridlho

O 20:19 vytiahol Chauvin Floyda z miesta pre spolujazdcov čo vyústilo do toho, že Floyd spadol na zem. Ako tam dolu tvárou ležal, stále v putách, si ho svedkovia začali natáčať. Bol v značne skľúčenom stave. Tieto momenty, ktoré boli natočené na mnoho telefónov a obleteli všetky sociálne siete boli Floydové posledné. Ako sa policajti snažili Floyda uzemniť, Chauvin mu pritlačil ľavým kolenom miesto medzi hlavou a krkom. “Nemôžem dýchať,” hovoril opakovane Floyd s prosil o pomoc. Chauvin pridržiaval Floyda svojim kolenom 8 minút a 46 sekúnd. 

 

# 10  Protestujúci sa zhromaždili pred Americkou ambasádou v Berlíne. Držíme s Vami!

Protesters Gathering In Front Of The Us Embassy In Berlin, Germany Today. We Stand With You

Zdroj: reddit.com

 

# 11  Policajt v Muskegone (štát Michigan), prejavuje protestujúcim svoju podporu pred miestnym súdom

Police In Muskegon, Mi Showing Their Support For Protesters Outside Of The County Courthouse Today.

Zdroj: reddit.com

 

# 12  Skupina ľudí vytvorila barikádu pred obchodom aby protestujúci nezačali rabovať

A Group Of People Forming A Human Barricade And Protecting The Store To Prevent People From Looting

Zdroj: reddit.com

 

Približne už po 6-tich minútach Floyd nereagoval. V ten čas bol úplne ticho a okolo stojaci ľudia naliehali na policajtov aby mu skontrolovali pulz. Jeden z policajtov, JA Kueng, tak urobil a prehlásil, že “žiadny [pulz] nemôže nahmatať”. No aj napriek tomu to s policajtmi ani nehlo. O 20:27, Chauvin zložil z Floydovho krku svoje koleno. Floyda ihneď previezli do nemocnice sanitkou, kde bol o hodinu neskôr prehlásený za mŕtveho. 

 

# 13  „Spravodlivosť pre Georga“

It’s Not Black vs. White People, It Is Everyone vs. Racists

Zdroj: reddit.com

 

# 14  Policajti z Portlandu v Oregone sa taktiež pripojili k protestujúcim aby im preukázali, že „počujú“ a chápu ich frustráciu

Portland, Oregon. Police Demonstrating And Trying To Show They Hear And Understand The Frustration.

Zdroj: reddit.com

 

# 15  Spolu sme silnejší

We’re Stronger Together

Zdroj: reddit.com

 

Rodina nie je s rozhodnutím kompetentých spokojná

V piatok (30. mája), Michael Freeman – právny zástupca z Hennepin County, obvinil Chauvina z vraždy tretieho stupňa a z neúmyselného zabitia druhého stupňa. Kaucia na jeho osobu bola stanovená na 500 000 dolárov (449 000€). Floydova rodina a ich právny zástupca, Benjamin Crump, sú zdesený z toho, že Chauvina neobvinili zo závažnejšieho trestného činu. “Očakávame obvinenie z vraždy prvého stupňa.

Chceme aby bol obvinený z vraždy prvého stupňa. A taktiež chceme aby zatkli aj ostatných policajtov. Vyzývame kompetentných na prehodnotenie obvinení tak aby odzrkadľovali vinu tohto policajta,” odznelo vo vyjadrení Floydovej rodiny a ich právneho zástupcu.

Ak bude z týchto trestných činov Chauvin usvedčený,hrozí mu 25 rokov väzenia za vraždu a 10 rokov za neúmyselné zabitie. Právny zástupca z Hennepin County, Freeman, však tvrdí, že obvineniam sa pravdepodobne nevyhnú ani ostatní policajti.

 

# 16  „Biele plášte za životy černochov“

George Floyd - Philadelphia Protest Today

Zdroj: reddit.com

 

# 17  Nie je to boj bielych proti čiernym, bohatých proti chudobným, policajtov proti občanom ale boj všetkých proti rasizmu

It’s Not White vs. Black, Rich vs. Poor, Police vs. Citizens....it’s Everyone vs. Racists

Zdroj: reddit.com

 

# 18  Toto 6-ročné dievčatko vytvorilo tento transparent „Buďte milí“ potom čo jej rodičia vysvetlili čo sa stalo Georgovi Floydovi. Takto protestovala aj ona na ich záhrade.

My 6yr Old Daughter, She Sees Whats On The News, We Explained What Happened To George Floyd And She Was Mortified. Today She Made A Sign And Is Doing Her Own Peaceful Protest In Our Front Yard. I Am So Proud!

Zdroj: reddit.com

 

Brat zosnulého Georga Floyda, Philonise Floyd, založil zbierku pomenovanú Oficiálna pamätná zbiera za Georga Floyda, v ktorej sa doteraz vyzbieralo približne 8,6 milióna dolárov (cca 7,7 miliónov eur). Tieto peniaze tak majú pokryť výdavky na pohreb, poplatky za psychológov, ubytovanie a náklady na cestovanie spojené so súdnymi procesmi.

 

# 19  Tento muž stál sám na námestí za posledných pár dní. Boh mu žehnaj za jeho odvahu. „Na životoch černochov záleží.“

This Man Has Been Standing Alone In Our Town Square For The Past Few Days, Gods Bless His Courage

Zdroj: reddit.com

 

# 20  Veliteľ polície pokľakol spoločne s protestujúcimi v Santa Cruz (štát Kalifornia)

Santa Cruz Police Chief Taking A Knee With Peaceful Protesters During A Demonstration In Santa Cruz, Ca

Zdroj: reddit.com

 

# 21  Protestujúci kričali na policajtov „Kráčajte s nami!!!“ a tak sa šerif spolu z jeho kolegami k nim pridali

https://twitter.com/JoshuaPotash/status/1266926177878519809

zdroj. boredpanda.com

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “21 fotiek zobrazujúcich ľudskú solidaritu: To čo médiá z protestov za Georga Floyda neukážu”