7 dôležitých otázok, ktoré sa svojich detí musíte opýtať. Môžu im zachrániť život

Bezpečnostní experti spísali zoznam 7 dôležitých otázok, ktoré by ste mali so svojimi deťmi vopred prebrať.

Aby ste ich zaujali, skúste to poňať ako hru: Vy sa pýtate a oni odpovedajú. Buďte ale pripravení na fakt, že vás odpovede môžu prekvapiť!

Otázka č. 1: Vezemeš si cukrík od neznámeho?

Správna odpoveď: Nie je bezpečné brať si sladkosti, hračky, či iné veci od neznámych ľudí. Samozrejme, že môžeš urobiť výnimku pri ľuďoch zo susedstva, nakoľko aspoň vieme kde bývajú.

Otázka č. 2: Dospelý na ulici ťa požiada o pomoc. Čo urobíš?

Správna odpoveď: Je nutné to odmietnuť a čo najskôr odísť.  Ak človek skutočne potrebuje pomoc, požiada ju od dospelého človeka alebo zavolá políciu.

Otázka č. 3: Navštíviš priateľa, ktorého si práve spoznal?

Správna odpoveď: Je zakázané ísť s neznámymi ľuďmi. To platí nielen pre dospelých ale aj pre deti rovnakého veku. Stále môžeš odmietnuť, napríklad odpoveďou, že čakáš na rodičov.

Otázka č. 4: Všimol si si, že ťa prenasledujú. Čo budeš robiť?

Správna odpoveď: Najistejší spôsob je ísť do supermarketu, lekárne alebo na iné verejné miesto, odkiaľ môžeš okamžite zavolať rodičom.

Otázka č. 5: Čo budeš robiť, ak ťa obkolesia psy?

Správna odpoveď: Zachovaj pokoj a vyhýbaj sa pohľadu do psích očí. Inak ich môžeš vyprovokovať k útoku. Je vhodné odpútať pozornosť  psov napr. odhodením nejakého predmetu a pomalým odchádzaním. Nikdy sa však neotáčaj zvieratám chrbtom.

Otázka č. 6: Čo urobíš, ak sa ocitneš v dave ľudí?

Správna odpoveď: Postupne kráčaj von z davu. Nikdy ale nie proti davu. Ak spoznáš niekoho známeho, požiadaj aby ťa vzal na plecia.

Otázka č. 7: Čo urobíš, ak ťa niekto neznámy schmatne a nebude chcieť pustiť?

Správna odpoveď: Pokús sa upútať pozornosť ostatných ľudí všetkými možnými spôsobmi: kričaním, bojovaním, kusaním a podobne. Je to jedna zo situácií, kedy vôbec nemusíš byť poslušným dieťaťom. Kričaním: “Toto nie je môj otec/ mama!“ vzbudíš u iných záujem.

Uistite sa, že venujete dostatok času a pozornosti diskusii o týchto bezpečnostných otázkach so svojím dieťaťom! Uistite sa, že náš syn alebo dcéra neprejdú cez cestu, keď je lampa vypnutá. Preberte tieto situácie so svojimi deťmi, uistite sa, že budú mať tefón stále nabitý a že sa musia chrániť!

Je lepšie vopred sa pripraviť na nečakané situácie a vysvetliť nášmu dieťaťu, že by mali byť opatrní voči dospelým a ak je to potrebné, musia im odolávať.

Tieto užitočné informácie tiež zdieľajte s ostatnými rodičmi, aby zachránil život dieťaťa!

 

Zdroj: bidista.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “7 dôležitých otázok, ktoré sa svojich detí musíte opýtať. Môžu im zachrániť život”