Koronavírus spôsobil rast cien. Slováci nakupujú drahšie

Príchod koronavírusu potešil motoristov, ktorí niekoľko mesiacov tankovali výrazne lacnejšie. Cena benzínu sa na tak nízku úroveň nedostala od roku 2009. Cena benzínu a nafty sa tak znížila o neuveriteľných 19%, čo spôsobilo zníženie logistických nákladov pre prepravné spoločnosti, avšak v dôsledku viacerých obmedzení bolo množstvo prepravy nižšie ako zvyčajne. Ešte koncom minulého roka sme v priemere tankovali za 1,325 eur benzínu a 1,222 eur nafty. Aktuálne sa cena pohybuje na úrovni 1,076 eur za benzín a za 1,012 eur liter nafty. Ak sa motoristi rozhodnú natankovať plnú nádrž, ušetriť môžu až 13 eur.

Čo sa však týka bežných potravín, obchodné reťazce zaznamenali prudký nárast cien. Pre TV JOJ  analytici prezradili, že koronavírus spôsobil krízu, ktorú sme v týchto mesiacoch očakávali, avšak nie v takejto forme. Ekonomická kríza spôsobila rast cien potravín a nealkoholických nápojov v priemere o 4,3%. Eva Sadovská potvrdila, že tento nárast zaznamenali v apríli, v marci sa pohyboval okolo 3,7%.

Nárast cien je spôsobený najmä nárastom režíjnych nákladov, zahrňujúc platy, nájom a energie. Okrem toho poľnohospodári zaznamenali nevídané sucho, ktoré dopomohlo k nižšej produkcii viacerých plodín. Čo sa týka vývoja ciena mäsa, u bravčového mäsa bol nárast cien zaznamenaná najmä v dôsledku moru ošípaných.