Nedeľa prinesie najintenzívnejšie búrky roka. Pripravte sa na silný dážď. Meteorológovia nevylúčili ani vznik tornáda

Sobota bola takmer na celom území Slovenska slnečná, avšak druhý víkendový deň však prinesie počasie, ktoré postraší motoristov a poľnohospodárov. Vlna studeného frontu, smerujúca od Nemecka cez Českú republiku, nám na Slovensko prinesie veľmi silné búrky.

Sobotné krásne počasie bolo spôsobené teplým letným vzduchom, ktorý k nám prúdil od juhu. Následne k nám však prúdi studený vzduch, ktorý spôsobí najsilnejšie búrky roka. Okrem Slovenska búrky zasiahnu aj Maďarsko a krajiny na juhu Európy. Najsilnejšie búrky môžu očakávať Slováci v ranných hodinách najmä na strednom Slovensku a v hornatých oblastiach našej krajiny. Búrky by sa na Slovensku mali objavovať počas celého dňa, nevynímajúc neskoré večerné hodiny.

Silné búrky, ktoré sa budú vyskytovať na našom území, prídu v dvoch vlnách, z ktorej prvá bude tvorená predfrontálnymi rannými búrkami. Nasledujúca druhá vlna bude poháňaná studeným frontom a príde od západu vo večerných hodinách.

Synoptická predpoveď na nedeľu, zdroj: CHMIZdroj: ČHMÚ

Podľa dostupných informácií sa Slovensko nevyhne ani silným búrkam s krupobitím, prívalovými zrážkami a silným vetrom. Meteorológovia nevylúčili ani vznik supercelárnych búrok a tornád. Tieto meteorologické javy budú spôsobené najmä veľmi priaznivou vlhkosťou a dynamikou prostredia. Silné búrky by mali pokračovať až do konca budúceho týždna, no so slabšou intenzitou. Počas najbližších dní očakávajte vyšší úhrn zrážok a vysokú vlhkosť vzduchu.

Očakávaný úhrn zrážok v nedeľu, zdroj: MeteologixZdroj: ČHMÚ

Zdroj: imeteo.sk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Nedeľa prinesie najintenzívnejšie búrky roka. Pripravte sa na silný dážď. Meteorológovia nevylúčili ani vznik tornáda”