nedeľa, 21 júla, 2024

Rozhorčený status reportérky Hanzelovej: 18 príbehov žien, ktoré dokazujú, že sexuálne obťažovanie žien je na Slovensku bežné!

Určite ste postrehli kauzu sexuálneho obťažovania, ktorého svedkom bolo snáď celé Slovensko. V záverečných titulkoch relácie TV JOJ sa objavil záber, kde Maroš Kramár pošteklil na zadku maskérku.

Vyjadrenie oboch z aktérov tak ľudí veľmi pohoršili, keďže sa malo jednať o kamarátske prostredie a ani jeden z nich to nepovažoval za obťažovanie. Reportérka Zuzana Kovačič Hanzelová však svojim statusom chce poukázať na to, že sexuálne obťažovanie žien je na Slovensku bežnou praktikou.

https://www.facebook.com/zuzana.hanzelova.1/posts/10219780372792473

 

“Maroš Kramár nič nepochopil. Nevyužil možnosť mlčať, nevyužil ani možnosť aspoň čiastočnej ľútosti, že to blbo vypálilo. Ruku na srdce, koľko Marošov Kramárov máme na Slovensku?” začala svoj status Zuzana. Pred pár dňami tak na svoj Instagram pridala výzvu na to aby jej ženy poslali svoje zážitky týkajúce sa obťažovania.

Výsledok tohto prieskumu ju aj Vás určite prekvapí. Do správ jej prišlo až 400 priznaní čo jednoznačne poukazuje na veľký problém, ktorý visí vo vzduchu. 

Grayscale Photography of Woman Touching Her Eyes

Zdroj: pexels.com

 

Po zanalyzovaní všetkých správ, ktoré jej prišli Zuzana zistila, že “najrizikovejšie povolanie pre ženu [je] ČAŠNÍČKA”. Nespočetné množstvo žien sa jej priznalo, že ich zákazníci pri práci chytajú za zadok, prsia aj v intímnych partiách. “Volajú ich zlatíčko, cmučkajú na nich, vypiskujú. Príbehy, že sa ich pýtajú ako sú „tam dole“ vyholené, koľkatky majú prsia,” sprostredkovala zážitky žien.

# 1  Príbeh čašníčky

Keď som odchádzala po donesení jednej objednávky vo vychytenom bratislavskom podniku, jeden „vtipálek“ ma chytil za ruku a takou silou stiahol k sebe, že ma predklonil a jeho kamoš mi zmačkol zadok a prstami sa dostal…no veď viete kam.

Náramná zábava pre všetkých. Skončilo to tým, že som na nich s plačom nakričala a vyhodili ich. Stále ma pri tej spomienke striasa a plačem.

 

Woman Holding Set of Liquor Drinks

Zdroj: pexels.com

# 2  Zo strachu sú ticho

Bola som ešte neplnoletá, keď som si robila vodičský preukaz. Moj inštruktor bol starší pán. Na prvej jazde mu prišlo vhodné chytať ma počas celej jazdy za stehno. Aj keď som nemala sukňu, kraťasy, obťažovanie stále pretrvávalo. Čo bolo horšie ako jeho ruky na mojich nohách boli jeho hnusné, nechutné, opĺzle a úchylné reči. Raz ma capol pri vystupovaní z auta po zadku. Bála som sa, že kebyže sa ozvem, neurobila by som vodičák a ešte by rodičom prepadlo veľa peňazí.

# 3  Obchytkávanie v autoškole

Keď som chodila na autoškolu, môj inštruktor mi vravel, že mal žiačku, ktorá mala také veľké prsia, že sa dotýkali volantu a keď šla zle a chcel jej otočiť volant, tak „musel spraviť toto“ a názorne to ukázal na mne tak, že mi šáhol na moje malé prsia.

 

# 4  Obťažovanie na vysokej škole

Profesor na vysokej škole mi počas písomnej skúšky v jeho kancelárii masíroval plecia a pri odovzdávaní indexu ma pobozkal na ústa.

 

# 5  Dovolil si na ňu šéf v práci

Bývalý šéf ma násilím odvliekol do technickej miestnosti a celou váhou ma zavalil tak, že som sa nemohla hýbať. Kričala som až kým neprišla pomoc.

 

Man Raising Right Hand

Zdroj: pexels.com

 

# 6  Nepomôže ani polícia

Ako personalistka robím mesačne stovky pohovorov, na tento deň nikdy nezabudnem. S pohovorovaným sme sa nepohodli, fyzicky ma napadol, chytil ma za rameno a pod krk. Na polícii mi povedali, že keďže mi nespôsobil zranenia na viac ako 14 dní, je to viac menej OK. Odvtedy mám pri každom pohovore kaser pod pracovným stolom.

 

# 7  Obťažovanie zažívajú aj neplnoleté dievčatá

Mala som 13, keď ma v parku chytil za zadok neznámy muž so slovami „to je krásne“

 

# 8

Keď som mala 15, pán okolo 55-60 mi povedal, že by ma poriadne zaučil v milovaní, až by som hviezdičky videla. Krvi by sa vo mne nedorezal.

# 9  Všetci si pred pravdou zakrývajú oči

Stála som na zastávke, okolo prechádzal chalan a rukou, len tak mimochodom, ma chytil v rozkroku. Ostala som v šoku stáť bez slova a on pokojne šiel ďalej. Keď som sa spamätala, bol už ďaleko. Ľudia na zastávke to videli, nikto nič nepovedal.

 

Grayscale Photography of Three Wise Monkey Figurines

Zdroj: pexels.com

 

# 10  V niektorých situáciách ženy nevedia ako zareagovať

Pre mňa jedna z najhorších situácií bola, keď ma na neviditeľnej výstave v Prahe obchytkával nevidiaci pán, čo tú výstavu viedol. Mala som 19, netušila som ako mám reagovať. Bola som ticho. Dodnes ma to trápi.

# 11

Mala som 19, raz som išla po ulici a neznámy chlap (50+) idúci oproti mne ma chytil za prsia len tak z ničoho nič. 

#12  Musíme si dávať pozor čo si oblečieme?!

Obliekam sa normálne, nenosím minisukne ani veľké výstrihy, aj keď žena by mala nosiť hocičo a nemala by sa dostávať do podobných situácií. Veľmi ma to trápi a neviem ako voči tomu bojovať.

 

Woman Standing in a Field

Zdroj: pexels.com

 

# 13  Na takéto situácie Vás nikto nepripraví

Rodičia nás vystríhajú celé detstvo pred pedofilmi. Ale nikto vás nepripraví na to, že keď dospejete, stanete sa objektom obrovského množstva mužov, ktorí si myslia, že vás môžu komentovať, chytať, pískať, a neviem čo ešte. 

 

# 14  Keď aj lekári si dovoľujú viac ako je vhodné

To najhoršie, čo sa mi stalo, bolo predoperačné vyšetrenie v okresnej nemocnici na severe Slovenska. Jeden chirurg poslal preč z ambulancie sestričku a išiel zistiť, či náhodou nemám pruh na slabinách. Dnes ako medička viem, že na to stačí vyzvať pacienta, aby si stiahol prádlo troška nižšie pod pupok a prehmatať slabiny.

On mi ako 18 ročnej sám stiahol nohavičky bez vyzvania a to, čo mi prehmatával – ospravedlňujem sa za grafickosť opisu – sa skôr podobalo na 10 sekundové hmatanie veľkých pyskov ohanbia. Vyšetrenie som ukončila ja odtiahnutím sa so zhrozeným pohľadom. Zverila som sa s tým sestričke, ktorá priznala, že nie som jediná.

 

Young, Beautiful, Shy, Pose, Dreams

Zdroj: pixabay.com

# 15  

Mňa raz dr. Traubner ťapol po zadku  po vyštrení, že som bola šikovná. bolo to obyčajné neurologické vyšetrenie a kázal mi vyzliecť sa na gaťky a dať si dolu podprsenku… Ja som z toho bola v takom šoku, že som nič nedokázala povedať… Bolo to pre mňa hrozne retraumatizujúce, roky ma totiž zneužíval kňaz.

# 16

Dcéru (9 rokov) pri vyšetrení kardiológ hladkal po bruchu, prsiach, stehnách a pritom jej rozprával aké je krásne dievčatko.

 

# 17  Čisto mužský kolektív

Prijali ma do IT firmy ako jediné dievča na stáž. Ostatní chlapci sa spolčili, poslali mi hru kde sa moja hlava zobrazovala na záchodovej mise a cieľ bol ju očúrať. Za počet bodov. Keď som to reportovala nadriadenému, tak sa na tom len dobre zasmial.

 

# 18  Správanie niektorých mužov si nevedia vysvetliť

Bola som mladá, začínajúca redaktorka a sedela som v strižni. Prišli za mnou dvaja kolegovia, zamkli, zahnali ma do kúta a moje ruky začali trieť o ich rozkroky. Nerozumela som čo, a najmä prečo sa to deje a nezmohla som sa ani na slovo.

 

Woman Sitting in Front of Macbook

Zdroj: pexels.com

 

“Takže prosím, ak bude mať Maroš Kramár nabudúce pocit, že sa sťažujú ženy, ktorých sa nikto nedotýka, ukážte mu tento status. Ak máte pocit, že naša spoločnosť je v pohode, a O CHVÍĽU UŽ MUŽI NEBUDÚ MOCŤ ŽENÁM ANI PODRŽAŤ DVERE (toto je moja obľúbená prúpovídka), ukážte im tento status,” dodala Zuzana na záver.

Celý status si môžete prečítať tu:

Maroš Kramár nič nepochopil. Nevyužil možnosť mlčať, nevyužil ani možnosť aspoň čiastočnej ľútosti, že to blbo vypálilo. Ruku na srdce, koľko Marošov Kramárov máme na Slovensku? Tento status bude trocha dlhší, ale sľubujem vám, že stojí za to.

Včera som na môj instagram dala výzvu, aby mi ženy písali svoje zážitky s nevhodným správaním sa mužov. Ak ste jeden z ostvietených, a máte pocit, že správanie sa mužov je vo všeobecnosti v poriadku, dovoľte mi vyviesť vás z omylu.

Za pár hodín mi prišlo viac ako 400 správ. Dovoľte mi krátke zhrnutie, a keďže som sľúbila ženám anonymitu, pár príbehov bez mien.

Z tohto môjho malého prieskumu mi vychádza ako úplne najrizikovejšie povolanie pre ženu ČAŠNÍČKA. Desiatky žien mi popisujú, ako sa ich v práci zákazníci na dennej báze chytajú – za zadok, za prsia, niektorí aj za vagínu (true story). Volajú ich zlatíčko, cmučkajú na nich, vypiskujú. Príbehy, že sa ich pýtajú ako sú „tam dole“ vyholené, koľkatky majú prsia, je to naozaj mindblowing.

Takže prosím, ak bude mať Maroš Kramár nabudúce pocit, že sa sťažujú ženy, ktorých sa nikto nedotýka, ukážte mu tento status. Ak máte pocit, že naša spoločnosť je v pohode, a O CHVÍĽU UŽ MUŽI NEBUDÚ MOCŤ ŽENÁM ANI PODRŽAŤ DVERE (toto je moja obľúbená prúpovídka), ukážte im tento status.

Ak vám bude niekto hovoriť už stokrát opakovaný hoax ako Slovák v USA popisuje, že sa bojí chodiť v Spojených štátoch vo výťahu so ženskou kolegyňou, aby ho krivo neobvinila zo sexuálneho zneužívania, ukážte mu tento status. Takmer každá žena na Slovensku zažíva celé svoje dospievanie sexuálne obťažovanie – slovná AJ fyzické.

Od nevzdelaných, chudobných, až po mocných a bohatých. V historkách hovoríme najmä o mužoch v stredných rokoch, ale aj o mladých, až po úplných dôchodcoch po 70tke. Naša spoločnosť toleruje takéto správanie dlhodobo a je na čase o tom začať hovoriť.

https://www.facebook.com/zuzana.hanzelova.1/posts/10219793546921818

Foto Zuzany Hanzelovej: Andrea Jacenková

foto v článku : Pexels.com

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

Môžu sa mŕtvi pomstiť? Tu je to, čo o tom hovorí exorcista

Otázka navštevovania mŕtvych v našich snoch alebo zážitkoch je...

Nikdy to nerobte po smrti milovanej osoby. Môže to skončiť dramaticky a fatálne

Smrť blízkej osoby a pro jej strate je jednou...

Ako často by ste si mali meniť spodnú bielizeň? Lekárka uvádza prekvapivé skutočnosti

V dnešnom uponáhľanom svete je ľahké zabudnúť na základy...

On je futbalová hviezda, ona jeho šéfka. A bude to poriadne iskriť!

Vi Keelandová je stávka na istotu, ak máte rady...

Prečítaj si aj

Môžu sa mŕtvi pomstiť? Tu je to, čo o tom hovorí exorcista

Otázka navštevovania mŕtvych v našich snoch alebo zážitkoch je...

Nikdy to nerobte po smrti milovanej osoby. Môže to skončiť dramaticky a fatálne

Smrť blízkej osoby a pro jej strate je jednou...

Ako často by ste si mali meniť spodnú bielizeň? Lekárka uvádza prekvapivé skutočnosti

V dnešnom uponáhľanom svete je ľahké zabudnúť na základy...

On je futbalová hviezda, ona jeho šéfka. A bude to poriadne iskriť!

Vi Keelandová je stávka na istotu, ak máte rady...

Môžu sa mŕtvi pomstiť? Tu je to, čo o tom hovorí exorcista

Otázka navštevovania mŕtvych v našich snoch alebo zážitkoch je téma, ktorá nás zaujala a vzbudzuje zvedavosť už celé stáročia. Je možné, že sa mŕtvi...

Nikdy to nerobte po smrti milovanej osoby. Môže to skončiť dramaticky a fatálne

Smrť blízkej osoby a pro jej strate je jednou z najťažších skúseností, akej môže človek čeliť. Je to chvíľa plná bolesti, smútku a zmätku,...

Ako často by ste si mali meniť spodnú bielizeň? Lekárka uvádza prekvapivé skutočnosti

V dnešnom uponáhľanom svete je ľahké zabudnúť na základy osobnej hygieny, ktoré sú kľúčové pre naše zdravie a pohodu.Jedným z takýchto prvkov, ktorý sa...
Verified by MonsterInsights