Slováci nesúhlasia s nedeľným zatvorením obchodov. Obchodníci by si mali vybrať či v nedeľu otvoria

Mnoho ľudí, si na v nedeľu zatvorené obchody, zvyklo bez problémov. Tvrdia, že to, čo potrebujú, si nakúpia deň vopred a tak sa bez jedného dňa v obchode zaobídu. Je tu však aj druhá skupina Slovákov, ktorá zatvorenie obchodov odsudzuje. Do tejto skupiny ľudí patrí aj Martin Vlachynský, ktorý v spolupráci s INESS vytvoril dokument, založený na faktoch, ktorým argumentuje negatívne vplyvy zatvorenia obchodov na ekonomiku a celú krajinu.

Ako jeden z hlavných argumentov použil Martin to, že zákaz dobrovoľnej výmeny v nedeľu, predstavuje zasiahnutie do slobôd Slovákov, čím sa vraciame do doby príkazovej ekonomiky, ktorá tu bola pred vyše 30 rokmi a proti ktorej sme tak tvrdo bojovali.

Dopad na zamestnanosť

Základným faktom je vraj zánik 600 pracovných hodín ročne na jedného zamestnanca obchodu. Podľa Vlachynského zatvorenie obchodov v nedeľu zníži zamestnanosť, čo je protichodné so snahou vlády a teda s cieľom zvyšovania zamestnanosti. V dokumente stojí: ,,Strata pracovných miest je tak najväčším a zároveň dátami najlepšie podloženým efektom obmedzenia otváracích hodín v maloobchode.“

Dopad na príjmy

Ako uviedla britská štúdia Indepen, čistý súčasný náklad zákazu nedeľného predaja by za dvadsať rokov dosiahol zhruba osem miliárd libier. Aj napriek tomu, že ekonomika Slovenska je rozdielna, táto hodnota by sa mohlo vyšplhať do podobných nehorázne vysokých čísel.

Štúdia okrem toho poukázala na fakt, že niektorí zamestnanci, najmä na pracovných pozíciach v zdravotníctve či armáde, majú obmedzenú možnosť nákupu cez klasické otváracie hodiny. Zákaz nedeľného nakupovania im tak skomplikuje nákup základných potravín ešte viac.

S príjmami súvisia aj ceny tovarov. Existujú dve teórie, zaoberajúce sa touto problematikou. Jedna z nich tvrdí, že po nedeľnom zatvorení obchodov ceny klesnú, a druhá, že ceny stúpnu v dôsledku zvýšených nákladov na zamestnancov. Teórie sú rozdielne a tak nie je vyvodený žiaden potvrdzujúci záver.

Spoločenský dopad zákazu

Mnoho politikov tvrdí, že nedeľné zatvorenie obchodov vplýva pozitívne na rodinné aktivity, ktoré spolu s tento deň môžu praktizovať. Ekonómovia však tento argument nepokladajú za relevantný. Odborníci dodávajú, že väčšina zamestnancov nepracuje viac ako jednu nedeľu v mesiaci a v mnohých prípadoch si túto prácu vyberú kvôli vyšším príplatkom sami. Martin Vlachynský uviedol: ,,Dáta ukazujú, že len 2,3 % všetkých zamestnancov na Slovensku pracuje v nedeľu v maloob- chode a to zhruba raz do mesiaca.“ Mnoho odborníkov pritom nemyslí na ľudí, ktorí pracujú taktiež aj v nedeľu, no v iných sektoroch: ,,Ťažko možno argumentovať, že nedeľná práca v obchode škodí rodinnému životu viac, ako nedeľná práca za pásom vo fabrike.“

Aj na základe vyyšie spomenutých dôvodov, bol dokument ukončený výsledkom, ktorým je vraj jasný negatívny ekonomický dopad. Okrem zamestnancov a investorov, sú finančne ohrození aj maloobchodníci a samotní zákazníci. INESS vysvetľuje, že na základe nejasného spoločenského prínosu, by sa mal návrh nedeľného zatvorenia obchodov zamietnuť.
Čo si o tom myslíte vy? Prijali by ste nedeľné zatvorenie obchodov?

Zdroj: iness.sk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Slováci nesúhlasia s nedeľným zatvorením obchodov. Obchodníci by si mali vybrať či v nedeľu otvoria”