So životným minimom stúpnu aj sumy iných sociálnych dávok. O koľko si Slováci prilepšia?

Prednedávnom sme Vás informovali o tom, že tohto roku sa bude zvyšovať výška životného minima. Plnoletá fyzická osoba by tak od 1. júla mala vyžiť po novom z 214,83€ mesačne. Pre spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu suma stúpne o 3,23€ na sumu 149,87€ mesačne, čo sa týka nezaopatreného alebo zaopatreného neplnoletého dieťaťa sa suma zvýši na 98,08€ mesačne, teda o 2,12€. Od týchto súm sa odvíja aj výška iných sociálnych dávok, ktorých výška porastie od 1. júla.

 

10 and 20 Philippine Peso Bill

Zdroj: pexels.com

 

S rastúcim životným minimom narastie aj výška rodičovského príspevku. Rodičia, ktorí pred narodením dieťaťa nepracovali alebo nepoberali materskú dávku si tak prilepšia o 5,90€ čo celkovo bude predstavovať 275,90€. Rovnaký dopad to má aj na daňový systém, kde sa zvýši suma daňového bonusu na dieťa či nezdaniteľná časť základu dane.

 

Coins on Brown Wood

Zdroj: pexels.com

 

Má to svoje plusy aj mínusy

Daňový bonus na dieťa nad 6 rokov sa mesačne zvýši o 0,49€ na sumu 23,21€ a na dieťa do 6 rokov o 0,99€ na celkovú sumu 46,43€ mesačne. Nezdaniteľná časť základu dane sa zvýši o 97,23€ na sumu 4511,43€. Zvýšenie životného minima bude mať aj mierne negatívny dopad na vznik nároku na predčasný starobný dôchodok.

Podmienkou totiž je aby výška predčasného starobného dôchodku predstavovala aspoň 1,2-násobok životného minima. Pôvodne to predstavovalo sumu 252,3€ a od 1. júla sa suma zvýši na 257,8€.

zdroj:aktuality.sk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “So životným minimom stúpnu aj sumy iných sociálnych dávok. O koľko si Slováci prilepšia?”