Životné minimum sa opäť zvýšilo: V tomto roku by sme mali dokázať vyžiť z TEJTO sumy!

Výška minimálnej mzdy je pre prvý štvrťrok tohto roku 520 eur, to jest 3,333 eur za hodinu. Na Slovensku za “minimálku” pracuje len 4% obyvateľov. Cena práce sa však líši podľa odvetví, kde v priemere najmenej zarobia zamestnanci ubytovacích a stravovacích služieb (572€) alebo v stavebníctve (707€). Naopak najlepšie zárobky sú v oblasti finančných a poisťovacích činností (cca 2021€) alebo v oblasti informácii a komunikácie (1886€). Čo sa týka minimálnych nákladov na život na Slovensku sa suma pohybovala vo výške 210,20€.

 

50 Euro Banknote Folding on Top of Piled Coins

Zdroj: pexels.com

 

Výška životného minima tak z pôvodnej sumy vzrástla tohto roku o 2,2% na sumu 214,83€. Z tejto sumy by človek v núdzi mal pokryť základné ľudské potreby – bývanie, jedno teplé jedlo denne a základné ošatenie. Od tejto sumy sa odvíjajú aj iné sociálne dávky ako rodičovský príspevok, prídavky na dieťa alebo nezdaniteľná časť základu dane a tak ďalej. Viete si však predstaviť, že by ste z tejto sumy reálne na Slovensku vyžili?

 

Homeless, Man, Person, Tramp, Homelessness, PovertyZdroj: pixabay.com

 

Slovensko na tom nie je až tak zle

Sociálne výlučenie či chudoba celkovo zasiahla v roku 2018 až 16,1% Slovákov, to jest 863 000 ľudí. Podľa štatistického úradu tak hranicu príjmovej chudoby predstavuje suma 4477€ na rok, ktoré medziročne vzrástla o 167€. Rizikom chudoby boli ohrozené domácnosti s jednou osobou, ktorej mesačný príjem je nižší ako 373€. Pre úplne domácnosti s dvomi deťmi (2 dospelí a 2 deti do 14 rokov) bola hranica chudoby pri mesačnom príjme 783€. Z globálneho hľadiska na tom Slovensko však nie je najhoršie ale ani najlepšie. V Česku bolo chudobou ohrozených 12,2% ľudí a napríklad vo Fínsku 15,7%. Najvyšší podiel ľudí ohrozených chudobou majú nasledovné krajiny: Bulharsko (38,9%), Rumunsko (35,7%) a Grécko (34,8%).

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Životné minimum sa opäť zvýšilo: V tomto roku by sme mali dokázať vyžiť z TEJTO sumy!”