Závidia nám Matoviča: V Česku by potrebovali v boji proti korupcii podobnú osobnosť akou je náš premiér!

Určite ste postrehli zahraničnú cestu nášho premiéra do susedného Česka. Tam s predsedom vlády, Andrejom Babišom, rokoval o otvorení hraníc, na ktorom sa aj dohodli. Ľudí, ktorí toto dianie sledovali však viac nadchol samotný slovenský premiér oveľa viac ako otvorenie hraníc. V komentári redaktora Davida Klimeša (aktualne.cz), spomína to ako veľmi Česká republika potrebuje vlastného Igora Matoviča. 

Obnovujeme malé Československo 😉 Od polnoci môžeme medzi Slovenskom a Českom cestovať bez obmedzenia 🇨🇿🇸🇰

Welcome back to Instagram. Sign in to check out what your friends, family & interests have been capturing & sharing around the world.

V Česku chcú takisto zmenu

„Včerajší hosť zosobňuje všetko, čoho by sa v Česku musel Andrej Babiš obávať – ostrú protikorupčnú rétoriku, nevypočítateľnosť, ktorá súpera udržuje v neustálom napätí, dobre dávkovaný populizmus a vysoko vyvinutý cit pre to, čo si práve krajina želá,“ píše Klimeš hneď na úvod. V celom komentári tak vyzdvihuje Matovičové úspešné odstavenie Ficovej vlády. Podľa Klimeša takúto osobnosť potrebuje aj Česko aby z pomyselného trónu zosadil Andreja Babiša. „Nič také ale v ponuke opozičných českých strán teraz ani vzdialene nie je,“ lamentuje redaktor.  

👍

Welcome back to Instagram. Sign in to check out what your friends, family & interests have been capturing & sharing around the world.

 

Je tu aj tak nádej

Česko čelí z politického hľadiska podobnému problému a to nadvláde populistického hnutia ANO, ktorého lídrom je už spomínaný Andrej Babiš. Aj napriek tomu, že sa Občianska demokratická strana (ODS) Václava Klausa snažila Babišovi vzoprieť, ako strane sa im v snemovni veľmi nedarí. Víťazstvo Igora Matoviča v parlamentných voľbách je tak pre Česko inšpiráciou. Klimeš však vidí nádej v liberálnej strane Pirátov, ktorá však stále nemá jasno v tom s kým by spolupracovali aby tak mohli zdiskreditovať Babišovu vládu.

Zabránili jsme vykopání korupčních děr v novele zákona o veřejných zakázkách! I díky Pirátům se právě podařilo donutit vládu, aby stáhla z programu novelu, která rušila požadavky na transparentost i férovou soutěž a vytvářela prostor pro budoucí tunely. 🏴💪 Díky všem, kdo se o to zasloužili! #budoucnostresimeted #pirati

Welcome back to Instagram. Sign in to check out what your friends, family & interests have been capturing & sharing around the world.

 

Klimeš sa však obáva toho, že sa v blízkej budúcnosti niečo v tamojšej politike pokazí. Podľa neho nie je ich politický systém prispôsobený na dlhodobú vládu dominantnej strany akou je ANO. „Česká politika sa až príliš vzdialila časom, kedy spolu súperili aspoň dve porovnateľne silné alternatívy,“ dodáva Klimeš.