Závidia nám Matoviča: V Česku by potrebovali v boji proti korupcii podobnú osobnosť akou je náš premiér!

Určite ste postrehli zahraničnú cestu nášho premiéra do susedného Česka. Tam s predsedom vlády, Andrejom Babišom, rokoval o otvorení hraníc, na ktorom sa aj dohodli. Ľudí, ktorí toto dianie sledovali však viac nadchol samotný slovenský premiér oveľa viac ako otvorenie hraníc. V komentári redaktora Davida Klimeša (aktualne.cz), spomína to ako veľmi Česká republika potrebuje vlastného Igora Matoviča. 

V Česku chcú takisto zmenu

„Včerajší hosť zosobňuje všetko, čoho by sa v Česku musel Andrej Babiš obávať – ostrú protikorupčnú rétoriku, nevypočítateľnosť, ktorá súpera udržuje v neustálom napätí, dobre dávkovaný populizmus a vysoko vyvinutý cit pre to, čo si práve krajina želá,“ píše Klimeš hneď na úvod. V celom komentári tak vyzdvihuje Matovičové úspešné odstavenie Ficovej vlády. Podľa Klimeša takúto osobnosť potrebuje aj Česko aby z pomyselného trónu zosadil Andreja Babiša. „Nič také ale v ponuke opozičných českých strán teraz ani vzdialene nie je,“ lamentuje redaktor.  

 

Je tu aj tak nádej

Česko čelí z politického hľadiska podobnému problému a to nadvláde populistického hnutia ANO, ktorého lídrom je už spomínaný Andrej Babiš. Aj napriek tomu, že sa Občianska demokratická strana (ODS) Václava Klausa snažila Babišovi vzoprieť, ako strane sa im v snemovni veľmi nedarí. Víťazstvo Igora Matoviča v parlamentných voľbách je tak pre Česko inšpiráciou. Klimeš však vidí nádej v liberálnej strane Pirátov, ktorá však stále nemá jasno v tom s kým by spolupracovali aby tak mohli zdiskreditovať Babišovu vládu.

 

Klimeš sa však obáva toho, že sa v blízkej budúcnosti niečo v tamojšej politike pokazí. Podľa neho nie je ich politický systém prispôsobený na dlhodobú vládu dominantnej strany akou je ANO. „Česká politika sa až príliš vzdialila časom, kedy spolu súperili aspoň dve porovnateľne silné alternatívy,“ dodáva Klimeš. 

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Závidia nám Matoviča: V Česku by potrebovali v boji proti korupcii podobnú osobnosť akou je náš premiér!”