10 potravín, ktoré svoju psovi nesmiete dávať a ich vhodné alternatívy

Určite poznáte tie “psie oči”, keď akurát obedujete a Váš pes by si rád dal kúsok z toho čo máte Vy. No nie vždy všetko z Vášho taniera môže poputovať priamo do bruška Vášho štvornohého miláčika. V tomto článku Vám predstavíme 10 potravín, ktoré by ste Vášmu psíkovi rozhodne dávať nemali. Zároveň Vám navrhneme aj ich vhodné alternatívy.

 

# 1  Kokos

Ak dáte raz začas svojmu psovi kokos nebude to mať žiadne vážne následky. No mlieko z kokosu či samotná kokosová “dužina” obsahuje oleje, ktoré spôsobujú riedku stolicu, hnačky a podráždenie žalúdka. Kokosová voda obsahuje veľa draslíka a tak by ste to svojmu štvornohému miláčikovi nemali vôbec dávať.

 

Close-Up Photo Of Coconut

Zdroj: pexels.com

 

Vhodnou alternatívou je karob, ktorý je sladký a úplne bezpečný pre psíkov. Obsahuje množstvo prospešných látok ako vitamíny A, B a D, rovnako ako vápnik, horčík, železo, draslík a bielkoviny.

 

Beans, Carob, Food, Fruit, Ingredient, Mediterranean

Zdroj: pixabay.com

 

# 2  Uvarené kosti

Veľa ľudí dáva svojim psíkom kosti v domnienke, že psy túto pochúťku milujú. Je pravda, že psíky si s chuťou pochrúmu kosti no tie uvarené sú pre nich veľmi nebezpečné. Ostré úlomky kostí môžu porezať ich ústa, jazyk, žalúdok a črevá.

 

 

Na druhej strane, surové kosti sú pre psy bezpečné. No musíte mať na pamäti to, že po zhruba 10-tich až 15-minútach musíte psovi kosti zobrať. Je to preto, lebo dlhým chrúmaním sa z nich odlomia malé úlomky, ktoré by mohli vdýchnuť, zadusiť sa s nimi alebo zjesť ich.

 

# 3  Orechy

Makadámiové orechy sú pre psy vysoko toxické a môžu spôsobovať zvracanie, slabosť alebo poruchy rovnováhy, horúčku, svalové chvenie a depresiu. Ďalší druh orechov, ktorému sa mušia Vaše psíky vyvarovať sú vlašské orechy. Tie môžu spôsobiť žalúdočné či črevné problémy, dokonca aj zápchu. Iné druhy orechov nemusia byť až takto nebezpečné pre psíky no vysoký obsah olejov a tukov môže spôsobiť zvracanie, hnačku alebo zápal pankreasu.

 

Walnuts In A Bowl

Zdroj: pexels.com

 

Arašidy a kešu orechy nie sú pre psíky toxické ale kvôli vysokému obsahu olejov a tukov ich svojmu miláčikovi dávajte s mierou. Určite by sa tak nemali stať pravidelným pamlskom.

 

Peanut Lot

Zdroj: pexels.com

 

# 4  Avokádo

Veľmi populárne avokádo, ktoré je súčasťou mnohých zdravých receptov, nie je pre psíky až tak ideálne. Avokádo obsahuje toxín s názvom persín, ktorý môže Vášmu miláčikovi spôsobiť vážne problémy a niektorým zvieratám spôsobiť dokonca aj smrť Podľa lekárov sú psy odolnejšie voči tomuto toxínu ako iné zvieratá no riziko tam stále je.

 

Sliced Avocado Fruit

Zdroj: pexels.com

 

Bezpečnou alternatívou je banán, ktorý má vysoký obsah draslíka, vitamínu B6 a C, horčíka a vlákniny. No napriek tomu by ste banány mali svojim miláčikom dávať obmedzene pretože obsahujú veľa cukru. 

 

Sliced Banana

Zdroj: pexels.com

 

# 5  Surové mäso

Surové mäso (aj ryby) predstavujú nebezpečenstvo nie len pre psy ale aj pre nás ľudí. Surové mäso môže obsahovať škodlivé baktérie ako napríklad salmonella. Napriek tomu, že stravovanie sa surovým mäsom má svoje výhody no nevýhody ich jednoznačne prevažujú.

 

beef, butcher, food

Zdroj: pexels.com

 

No netučné, uvarené mäso je pre psíkov úplne vhodné ak teda neobsahuje žiadne kosti.

 

Chicken Soup, Ginseng, Korea, Asia, Cooking, Food

Zdroj: pixabay.com

 

# 6  Sladkosti

Sladkosti ako cukríky, žuvačky alebo koláčiky môžu mať negatívne účinky na zdravie Vášho psíka. Spoločný menovateľ zdravotných problémov u psov je tak xylitol. Pre ľudí je bezpečný no pre psov je vysoko toxický a môže tak spôsobiť nízku hladinu cukru v krvi, zlyhanie pečene alebo dokonca smrť.

 

Multicolored Gummy Bears

Zdroj: pexels.com

 

Vhodná alternatíva pre psíkov je tak akékoľvek arašidové maslo, ktoré neobsahuje xylitol.

 

Peanut Butter, Breakfast, Food, Dinner, Jelly, Spoon

Zdroj: pixabay.com

 

# 7  Mlieko a mliečne výrobky

Väčšina psov trpí laktózovou intoleranciou takže ak im dáte mlieko alebo iné mliečne výrobky, určite to nie je dobrý nápad. Aj keď nejak významne nepredstavujú hrozbu pre zdravie Vášho miláčika, môžu spôsobiť riedku stolicu, vetry, zvracanie, bolesť brucha či hnačku. 

 

Close-up of Milk Against Blue Background

Zdroj: pexels.com

 

Zdravou a bezpečnou alternatívou sú ovsené vločky. Obsahujú množstvo vlákniny, vitamínov, živín, minerálov a antioxidantov.

 

Cereals, Spelt Flakes, Oatmeal, Jar, Glass, Closure

Zdroj: pixabay.com

 

# 8  Čerešne

Psy by nemali jesť čerešne pretože kôstky, stopky a listy obsahujú kyanid – jedovatú chemikáliu, ktorá vo vysokých dávkach spôsobuje smrť. Koktejlové čerešne (Maraschino cherries) nemajú síce stopky ani kôstky no pre psy sú stále nebezpečné kvôli vysokému obsahu cukru.

 

Red Cherry Fruit

Zdroj: pexels.com

 

Dobrou alternatívou je kiwi, ktoré vopred ošúpete. Okrem iného obsahujú veľa vitamínu C.

 

Sliced Kiwi Fruits

Zdroj: pexels.com

 

# 9  Kukuričný klas

Kukuričný klas je pre psíkov veľmi nebezpečný keďže oklasok spôsobuje nepriechodnosť čriev alebo sa pes môže začať dusiť. 

 

Pile of Sweet Corns

Zdroj: pexels.com

 

Na druhej strane, kukuričné zrná sú pre vyváženú stravu Vášho psa prospešné. Samozrejme iba kukurica nenahradí všetkú ostatnú stravu a preto by ste ju mali dávať Vášmu miláčikovi v obmedzenom množstve.

 

Corn Kernels On Strainer

Zdroj: pexels.com

 

# 10  Chlebové cesto

Keď pes skonzumuje chlebové cesto, kvasnice môžu spôsobiť nadúvanie kvôli, ktorým cesto kysne. Navyše to môže vypustiť toxické hladiny etanolu do krvného obehu Vášho miláčika. To všetko môže spôsobiť slabosť, depresie, problémy s rovnováhou, podchladenie, záchvaty a kómu.

 

Bakery, Bread, Baker, Apron, Baking, Chef, Cook, Dough

Zdroj: pixabay.com

 

Čistý biely alebo pšeničný chlieb je však vhodnou alternatívou pre Vášho štvornohého miláčika. Musíte sa však ubezpečiť, že Váš psík nemá žiadnu alergiu a v chlebe sa nenachádzajú žiadne semiačka. 

 

Plate of Sliced Breads

Zdroj: pexels.com

 

Poznáte aj Vy nejaké iné zdravé alternatívy?

zdroj.takprosto.cc

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsov, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “10 potravín, ktoré svoju psovi nesmiete dávať a ich vhodné alternatívy”