18 signálov, ktoré vám pomôžu lepšie porozumieť vášmu dieťatku a vnukovi. Čo nám chce povedať, keď si chytá ušká?

Keď majú rodičia malé bábo, zvyknú sa strachovať, či je ich ratolesť v poriadku a zdravá. Snažia sa uhádnuť, čo im chce  povedať a kvôli čomu plače. Ale ako porozumieť bábätku bez slov? Experti načrtli 3 hlavné spôsoby, akými s vami dieťa komunikuje.

Spôsob akým plače

Volá maminu / Chce spať

Plač je hlavný spôsob, akým bábätko vyjadruje svoje potreby počas prvých 4 mesiacov života. Ako majú rodičia vedieť, či je dieťa hladné, niečo ho bolí alebo ide o niečo úplne iné?

 • Plač volajúci po pozornosti. Dieťa bolo samé príliš dlho a teraz chce, aby si ho rodičia vzali k sebe. Plače nepretržite 5-6 sekúnd a potom sa odmlčí na cca 20 sekúnd, počas ktorých čaká, či sa niečo stane. Ak rodičia nereagujú, potom sa tento cyklus opakuje niekoľko krát, až kým plač nebude nepretržitý.
 • Plač z dôvodu hladu. Môže začať ako plač volajúci po pozornosti, no ak bábätko nebolo nakŕmené, plač bude pokračovať a stane sa hysterickým. Dieťatko môže dokonca otáčať hlavičkou a s pusinkou robiť rôzne zvuky.
 • Plač z dôvodu bolesti. Tento plač je monotónny, hlasný a vytrvalý. Pravidelne sa v ňom opakujú hysterické výkriky, ktoré indikujú vzrastajúcu bolesť.  Ak je však bábätko choré, plač môže byť monotónny, pretože nemá dostatok síl na väčší krik.
 • Plač z dôvodu fyziologických procesov. Dokonca plyny a močenie môžu bábätku spôsobiť nepríjemné pocity. Tento druh plaču pripomína mrnčanie a pískanie.
 • Plač z dôvodu únavy.  Keď chce bábätko spať, ale nemôže zaspať z nejakého dôvodu, jeho plač bude znieť ako urazené mrnčanie sprevádzané zívaním. Bábätko si bude tiež trieť oči a ušká.
 • Plač z dôvodu diskomfortu. Tento plač je podráždený a prerušovaný . Dieťa sa prevaľuje a je nervózne. Znamená to, že je čas vymeniť plienku, alebo je mu zima, či príliš teplo.
 • Veľmi malé bábätká často plačú, pretože chcú zmeniť prostredie, sú znudené alebo frustrované.

Zvuky, ktoré robia

„HEH“ – necítim sa dobre / „OWH“ – chce sa mi spať

Austrálska pediatrička Priscilla Dunstan podrobila výskumu zvuky, ktoré deti vydávajú v skorom detstve (od 3-4 mesiaca). Štúdií podrobila tisícky bábätiek rôznych národností a trvalo jej to vyše 20 rokov.  Priscilla je presvedčená, že prvotné reflexné zvuky sú rovnaké u všetkých bábätiek. Keď dosiahnu 4 mesiace, bábätká začnú robiť zvuky, ktorými volajú po komunikácií a vyjadrujú tým svoje fyziologické potreby. Priscilla si otvorila vlastnú školu, v ktorej učí novopečených rodičov pochopiť ich dieťatko. Schopnosť porozumieť týmto zvukom môže predísť ďalšiemu plaču.

Slovník hlavných zvukov:

 • ’Neh’ – “Som hladný!” Tento zvuk vydáva dieťa vtedy, keď tlačí jazýček von. Je vyvolaný sacím reflexom.
 • ’Eh’ – “Grgnem si!” Tento zvuk sa formuje, keď nadbytočný vzduch opúšťa pažerák dieťatka a snaží sa dostať z jeho pusinky.
 • ’Owh’ – “Som unavený alebo chce sa mi spať!” Dieťa vytvára tento zvuk únavy spojením pier pred zívaním.
 • ’Heh’ – “Necítim sa komfortne!” Nepríjemné vnemy spôsobujú, že sa bábo nervózne hýbe a trhá rukami a nohami. Všetky tieto pohyby prispievajú k ’Heh’ zvuku, najmä ak má bábätko ústa mierne pootvorené.
 • ’Eairh’ – ’Bolí ma brušku a mám v ňom veľa plynov.’ Zvukmi, ktoré môžu vyústiť do stonania a napínania bruška, či bolestného vydychovania, znamenajú zbavovanie sa bolesti.

Photo by Spencer Selover from Pexels

Pohyby, ktoré robia

Hladný / Sýty

Reč tela napovie veľa o pocitoch dieťatka:

 • Prehýbanie chrbtice. Dieťatká pod 2 mesiace tento pohyb často opakujú, keď ich trápi bolesť a kolika. Ak bábätko prehýba pri papaní svoj chrbátik, znamená, že je plné. Môže to byť signálom refluxu. Ak je bábo staršie ako 2 mesiace, tento pohyb zvyčajne indikuje únavu a zlú náladu.
 • Otáčanie hlavičky. Je to upokojujúci pohyb. Môže to robiť pred spaním, ak sú v blízkosti neznámi ľudia.
 • Chytanie si ušiek. Vo väčšine prípadov dieťatko iba spoznáva svoje telo.  Konzultácia s lekárom je nevyhnutná, iba ak je tento pohyb nasledovaný plačom a často sa opakuje.
 • Zovretie pästičiek. Je to signál hladu. Ak si to všimnete včas, predídete plaču.
 • Zdvíhanie nožičiek. Ide o znamenie koliky a bolesť bruška. Bábätko sa snaží uľaviť od bolesti.
 • Trhanie rúčkami. Tento pohyb znamená, že dieťatko je vydesené. Hlasný zvuk, prílišné svetlo, alebo náhle pebudenie môže spôsobiť tento reflex. Bábätko by ste preto mali rýchle ukľudniť.

Unavený / Vystrašený

 

Pediatri odporúčajú hovoriť s dieťatkom čo najčastejšie, ukazovať a opisovať mu všetko, čo sa dá, dokonca aj keď si myslíte, že ničomu nerozumie. Pomôže mu to rýchlo začať komunikovať so svojimi milovanými, vydávať zvuky a robiť gestá.

Želáme vám veľa šťastia a veríme, že si rýchlo porozumiete.

Zdroj: boredpanda.com