Ako je to s diskrimináciou LGBTI komunity na Slovensku? Len 26% opýtaných sa k inej orientácii otvorene prizná!

Ešte pred mesiacom sme Vás informovali o výsledkoch prieskumu Agentúry Európskej únie pre základné práva (FRA). Tie však boli vzhľadom k LGBTI komunite veľmi zarmucujúce. Mnoho ľudí sa stále stretáva s diskrimináciou a útokmi čo často vyústi do skrývania svojho pravého ja. Zo strachu z prijatia verejnosťou sa tak inak orientovaní ľudia skrývajú za falošné životy alebo klamú svoju rodinu, známych či priateľov a zároveň aj seba. V tomto článku sa bližšie pozrieme na výsledky prieskumu zo Slovenska. 

 

Podľa prieskumu sa na Slovensku otvorene k inej orientácii hlási iba 26% ľudí (priemer EÚ je 47%) a 36% ľudí má strach navštevovať určité miesta zo strachu, že by na nich niekto zaútočil. Najviac výrazne negatívnym výsledkom je to, že až 77% inak orientovaných Slovákov sa bojí na verejnosti so svojou polovičkou držať za ruky. Čo je na tom ešte smutnejšie je to, že európsky priemer to prekračuje až o 16%. 

 

dotýkanie, dúha, dvojica

 

Zdroj: pexels.com

 

Diskriminácia na každom kroku

Ďalším podstatným ukazovateľom je miera diskriminácie, s ktorou sa môžu členovia komunity stretávať hocikde. V nemocniciach, v obchodoch, v kaviarňach či reštauráciách sa môžu ľudia inej orientácie cítiť nesvoji za preukázanie náklonnosti. V minulom roku pocítilo diskrimináciu až 46% členov slovenskej LGBTI komunity, priemer EÚ je o niečo nižší – 42%. Členovia komunity sa nevyhnú ani fyzickým napadnutiam, ktoré za posledných 5 rokov potvrdil aspoň jeden z piatich transexuálov alebo intersexuálov. Podľa prieskumu útoky ohlásilo len 8% ľudí pričom priemer EÚ je 14%. Okrem polície sa 6% napadnutých členov obrátilo na orgán pre rovnosť alebo inej organizácii (priemer EÚ 11%).

 

bozkávanie, dievčatá, dôvernosť

Zdroj: pexels.com

 

Svoju orientáciu nepriznajú

Najviac sa boja priznať svoju orientáciu práve študenti vo veku 15 až 17 rokov (35%, európsky priemer 30%). Trošku svetlejšou stránkou je to, že až 38% študentov v tomto veku priznalo, že v škole niekto často alebo vždy podporoval či bránil práva členov LGBTI komunity aj keď priemer EÚ je o 10% vyšší. Okrem toho len 18% LGBTI členov so Slovenska potvrdilo, že sa v rámci ich vzdelania zaoberali problémami tejto komunity pozitívne alebo neutrálne. Priemer EÚ je však pomaly 2-krát vyšší (33%).

 

chlap, chlapec, chlapík

Zdroj: pexels.com

 

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Ako je to s diskrimináciou LGBTI komunity na Slovensku? Len 26% opýtaných sa k inej orientácii otvorene prizná!”