Ako je to s diskrimináciou LGBTI komunity na Slovensku? Len 26% opýtaných sa k inej orientácii otvorene prizná!

Ešte pred mesiacom sme Vás informovali o výsledkoch prieskumu Agentúry Európskej únie pre základné práva (FRA). Tie však boli vzhľadom k LGBTI komunite veľmi zarmucujúce. Mnoho ľudí sa stále stretáva s diskrimináciou a útokmi čo často vyústi do skrývania svojho pravého ja. Zo strachu z prijatia verejnosťou sa tak inak orientovaní ľudia skrývajú za falošné životy alebo klamú svoju rodinu, známych či priateľov a zároveň aj seba. V tomto článku sa bližšie pozrieme na výsledky prieskumu zo Slovenska. 

V sobotu 20/07/19 sa prejdeme mestom za všetky rodiny! 👨‍👩‍👧👩‍👩‍👧‍👦👨‍👨‍👦‍👦👨‍👩‍👧‍👧👩‍👦👨‍👧‍👧 #duhovypride #zavsetkyrodiny #duhovypridebratislava #pride #bratislava #pridebratislava #pride2019 #duhovypride2019 #lgbt

No Description

 

Podľa prieskumu sa na Slovensku otvorene k inej orientácii hlási iba 26% ľudí (priemer EÚ je 47%) a 36% ľudí má strach navštevovať určité miesta zo strachu, že by na nich niekto zaútočil. Najviac výrazne negatívnym výsledkom je to, že až 77% inak orientovaných Slovákov sa bojí na verejnosti so svojou polovičkou držať za ruky. Čo je na tom ešte smutnejšie je to, že európsky priemer to prekračuje až o 16%. 

 

dotýkanie, dúha, dvojica

 

Zdroj: pexels.com

 

Diskriminácia na každom kroku

Ďalším podstatným ukazovateľom je miera diskriminácie, s ktorou sa môžu členovia komunity stretávať hocikde. V nemocniciach, v obchodoch, v kaviarňach či reštauráciách sa môžu ľudia inej orientácie cítiť nesvoji za preukázanie náklonnosti. V minulom roku pocítilo diskrimináciu až 46% členov slovenskej LGBTI komunity, priemer EÚ je o niečo nižší – 42%. Členovia komunity sa nevyhnú ani fyzickým napadnutiam, ktoré za posledných 5 rokov potvrdil aspoň jeden z piatich transexuálov alebo intersexuálov. Podľa prieskumu útoky ohlásilo len 8% ľudí pričom priemer EÚ je 14%. Okrem polície sa 6% napadnutých členov obrátilo na orgán pre rovnosť alebo inej organizácii (priemer EÚ 11%).

 

bozkávanie, dievčatá, dôvernosť

Zdroj: pexels.com

 

Svoju orientáciu nepriznajú

Najviac sa boja priznať svoju orientáciu práve študenti vo veku 15 až 17 rokov (35%, európsky priemer 30%). Trošku svetlejšou stránkou je to, že až 38% študentov v tomto veku priznalo, že v škole niekto často alebo vždy podporoval či bránil práva členov LGBTI komunity aj keď priemer EÚ je o 10% vyšší. Okrem toho len 18% LGBTI členov so Slovenska potvrdilo, že sa v rámci ich vzdelania zaoberali problémami tejto komunity pozitívne alebo neutrálne. Priemer EÚ je však pomaly 2-krát vyšší (33%).

 

chlap, chlapec, chlapík

Zdroj: pexels.com