Koronavírus naďalej mutuje: Nová podoba je oveľa viac nákazlivejšia!

Výskyt koronavírusu sa datuje od roku 2019, kde veľkým ohniskom bolo čínske mesto Wu-chan. Odvtedy sa stihli vedci stretnúť s mnohými mutáciami tohto vírus. No najnovší objav ich takpovediac vystrašil. Táto nová podoba koronavírusu sa niektorými svojimi vlastnosťami dosť líši od toho, ktorý sa minulého roku vyskytol v Číne. Informácie týkajúce sa novej mutácie boli uverejnené vo vedeckom časopise Cell.

 

Coronavirus

Zdroj: pexels.com

 

Štúdia, ktorá odhalila túto novú mutáciu bola podložená údajmi 999-tich pacientov hospitalizovaných vo Veľkej Británii. Podieľali sa na ňom pracovníci washingtonského laboratória ale aj výskumníci univerzít v Sheffielde a Dukeovej univerzity. Z výsledkov tak došli k záveru, že najnovšia mutácia ochorenia SARS-CoV-2 je oveľa nákazlivejšia ako tá, s ktorou sme mali dočinenia pred pár mesiacmi. 

 

Person Holding Test Tubes

Zdroj: pexels.com

 

Priebeh choroby sa však nemení

Laboratórne testy odhalili, že zmutovaný koronavírus preniká do ľudských buniek 3- až 6-krát účinnejšie. Genóm súčasného koronavírusu pomenovali D614G a je evidovaný v databáze GISAID, kde je okrem neho evidovaných približne 58 000 rôznych génových sekvencií ochorenia SARS-CoV-2. Hoci je táto mutácia nákazlivejšia, priebeh ochorenia však nie je závažnejší. „Je to zaujímavý objav, ktorý sa pravdepodobne dotýka miliónov ľudí, ale zatiaľ u neho nepoznáme jeho konečný vplyv. Objavili sme tento vírus pred polrokom a množstvo ďalších vecí o ňom zase zistíme v nasledujúcich šiestich mesiacoch,“ sumarizuje Nathan Grubaugh z Univerzity Yale.