Koronavírus naďalej mutuje: Nová podoba je oveľa viac nákazlivejšia!

Výskyt koronavírusu sa datuje od roku 2019, kde veľkým ohniskom bolo čínske mesto Wu-chan. Odvtedy sa stihli vedci stretnúť s mnohými mutáciami tohto vírus. No najnovší objav ich takpovediac vystrašil. Táto nová podoba koronavírusu sa niektorými svojimi vlastnosťami dosť líši od toho, ktorý sa minulého roku vyskytol v Číne. Informácie týkajúce sa novej mutácie boli uverejnené vo vedeckom časopise Cell.

 

Coronavirus

Zdroj: pexels.com

 

Štúdia, ktorá odhalila túto novú mutáciu bola podložená údajmi 999-tich pacientov hospitalizovaných vo Veľkej Británii. Podieľali sa na ňom pracovníci washingtonského laboratória ale aj výskumníci univerzít v Sheffielde a Dukeovej univerzity. Z výsledkov tak došli k záveru, že najnovšia mutácia ochorenia SARS-CoV-2 je oveľa nákazlivejšia ako tá, s ktorou sme mali dočinenia pred pár mesiacmi. 

 

Person Holding Test Tubes

Zdroj: pexels.com

 

Priebeh choroby sa však nemení

Laboratórne testy odhalili, že zmutovaný koronavírus preniká do ľudských buniek 3- až 6-krát účinnejšie. Genóm súčasného koronavírusu pomenovali D614G a je evidovaný v databáze GISAID, kde je okrem neho evidovaných približne 58 000 rôznych génových sekvencií ochorenia SARS-CoV-2. Hoci je táto mutácia nákazlivejšia, priebeh ochorenia však nie je závažnejší. „Je to zaujímavý objav, ktorý sa pravdepodobne dotýka miliónov ľudí, ale zatiaľ u neho nepoznáme jeho konečný vplyv. Objavili sme tento vírus pred polrokom a množstvo ďalších vecí o ňom zase zistíme v nasledujúcich šiestich mesiacoch,“ sumarizuje Nathan Grubaugh z Univerzity Yale.

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Koronavírus naďalej mutuje: Nová podoba je oveľa viac nákazlivejšia!”