Nepodporujte “množiteľov”: Petícia, ktorá má pomôcť zakázať predaj šteniatok bez papierov

Portály ako napríklad známy bazos.sk je plný ponúk predaja šteniatok či mačiatok. Pre niekoho je to jednoduchá cesta ako sa k novému domácemu miláčikovi dostať a pre “množiteľov” je to hotový raj, na ktorom ryžujú.

Sloboda zvierat taktiež odhalila fakt, že Slovensko patrí medzi najväčších vývozcov šteniat a mačiatok. Ročne sa tak nelegálne vyvezie až 100 000 šteniat no “množitelia” pracujú aj pre domáci trh.

Štát však s touto situáciou nič nerobí a preto sa Laura Hrudálová rozhodla založiť verejnú petíciu. Ňou by chcela dokázať zákaz predaja zvierat bez preukazu pôvodu na už spomínanom portáli a portáloch jemu podobným. Petíciu zatiaľ podpísalo viac ako 2440 ľudí. Podľa Hrudálovej takýmto predajom trpia aj útulky a azyly, ktoré sú preplnené najmä kvôli bezhlavému množeniu zvierat za vidinou zisku.

https://www.facebook.com/tulkacik/photos/a.198185406971868/198185443638531/?type=3

 

„Bez preukazu o pôvode neviete, kto boli rodičia ani ďalší predkovia vášho psíka/ mačiatka a preto nemáte záruku, že boli zdraví a mali dobrú povahu. Šteniatka z množiarní majú často skryté dedičné chyby a ochorenia. Mnohé problémy sa prejavia až neskôr.

Za návštevy veterinárov a liečbu zaplatíte veľa peňazí, ktoré ste kúpou lacného šteniatka plánovali ušetriť. Nesprávne kríženie (napr. otec s dcérou), zlé podmienky chovu poznačia zvieratá na celý život,“ vysvetľuje Sloboda zvierat.

https://www.facebook.com/SlobodaZvierat.sk/photos/a.10152055823582042/10152055823622042/?type=3

 

“Množitelia” môžu profitovať z chovu zvierat či už vedome ale aj nevedome no cieľ je vždy jasný – zisk. Zvieratá, ktoré žijú u množiteľov tak nemajú vytvorené ideálne podmienky pre život, zdravotná starostlivosť je zanedbávaná. Nehovoriac o tom aká strava a či vôbec im je nejaká podávaná. Preto je najlepšie vyhnúť sa kúpe zvierat od “množiteľov” na Bazoši a zviera si radšej adoptovať z útulku.

 

https://www.facebook.com/tulkacik/photos/a.1838775136246212/1838775556246170/?type=3&theater

 

„V podstate tieto psíky žijú len na to, aby rodili. Potom možno spomenúť tiež ľudí, ktorí množia nekontrolovane, najčastejší výskyt je na dedinách, kedy sučka nie je kastrovaná a majiteľ sa nestará, či sa k nej dostane nejaký susedný pes. Tiež existujú chovatelia, ktorí majú doma psov s PP, no šteňatá predávajú bez PP. Samozrejme, dôvodov, pre ktoré ľudia množia psov, je omnoho viac,“ objasňuje problematiku Zvierací ombudsman.

Čo si o takýchto praktikách myslíte Vy?

zdroj:slobodazvierat

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Nepodporujte “množiteľov”: Petícia, ktorá má pomôcť zakázať predaj šteniatok bez papierov”