Nepodporujte “množiteľov”: Petícia, ktorá má pomôcť zakázať predaj šteniatok bez papierov

Portály ako napríklad známy bazos.sk je plný ponúk predaja šteniatok či mačiatok. Pre niekoho je to jednoduchá cesta ako sa k novému domácemu miláčikovi dostať a pre “množiteľov” je to hotový raj, na ktorom ryžujú.

Sloboda zvierat taktiež odhalila fakt, že Slovensko patrí medzi najväčších vývozcov šteniat a mačiatok. Ročne sa tak nelegálne vyvezie až 100 000 šteniat no “množitelia” pracujú aj pre domáci trh.

Štát však s touto situáciou nič nerobí a preto sa Laura Hrudálová rozhodla založiť verejnú petíciu. Ňou by chcela dokázať zákaz predaja zvierat bez preukazu pôvodu na už spomínanom portáli a portáloch jemu podobným. Petíciu zatiaľ podpísalo viac ako 2440 ľudí. Podľa Hrudálovej takýmto predajom trpia aj útulky a azyly, ktoré sú preplnené najmä kvôli bezhlavému množeniu zvierat za vidinou zisku.

Tul/k/áčik

Tea je ca 4or mesačné šteniatko, vraj mix argentínskej dogy a nemeck… ého ovčiaka. Zo začiatku nesmelá, neistá, musí sa oťukať a zvyknúť si…veľmi jej v tom pomáhajú ostatní psíkovia, preto by sme isto odporučili, aby mala v novom domove parťáka/parťákov. V dočasnej opatere je v byte, pekne sa učí hyg.

 

„Bez preukazu o pôvode neviete, kto boli rodičia ani ďalší predkovia vášho psíka/ mačiatka a preto nemáte záruku, že boli zdraví a mali dobrú povahu. Šteniatka z množiarní majú často skryté dedičné chyby a ochorenia. Mnohé problémy sa prejavia až neskôr.

Za návštevy veterinárov a liečbu zaplatíte veľa peňazí, ktoré ste kúpou lacného šteniatka plánovali ušetriť. Nesprávne kríženie (napr. otec s dcérou), zlé podmienky chovu poznačia zvieratá na celý život,“ vysvetľuje Sloboda zvierat.

Sloboda zvierat

Milí naši, minulý týždeň dostali od vás útulkáči okrem krmiva aj kús… ok umenia (slečny venčiarky venovali vlastné dielko nášho Bennyho do dražby, pokojne prihadzujte, vyvolávacia cena je 5 eur) a od tajomnej darkyne sme si našli pamlsky pre nášho Sosa (poctivo rehabilituje) a úžasnú bábovku pre „skvelých ľudí v Slobode zvierat“.

 

“Množitelia” môžu profitovať z chovu zvierat či už vedome ale aj nevedome no cieľ je vždy jasný – zisk. Zvieratá, ktoré žijú u množiteľov tak nemajú vytvorené ideálne podmienky pre život, zdravotná starostlivosť je zanedbávaná. Nehovoriac o tom aká strava a či vôbec im je nejaká podávaná. Preto je najlepšie vyhnúť sa kúpe zvierat od “množiteľov” na Bazoši a zviera si radšej adoptovať z útulku.

 

Tul/k/áčik

Tea je ca 4or mesačné šteniatko, vraj mix argentínskej dogy a nemeck… ého ovčiaka. Zo začiatku nesmelá, neistá, musí sa oťukať a zvyknúť si…veľmi jej v tom pomáhajú ostatní psíkovia, preto by sme isto odporučili, aby mala v novom domove parťáka/parťákov. V dočasnej opatere je v byte, pekne sa učí hyg.

 

„V podstate tieto psíky žijú len na to, aby rodili. Potom možno spomenúť tiež ľudí, ktorí množia nekontrolovane, najčastejší výskyt je na dedinách, kedy sučka nie je kastrovaná a majiteľ sa nestará, či sa k nej dostane nejaký susedný pes. Tiež existujú chovatelia, ktorí majú doma psov s PP, no šteňatá predávajú bez PP. Samozrejme, dôvodov, pre ktoré ľudia množia psov, je omnoho viac,“ objasňuje problematiku Zvierací ombudsman.

Adela Vinczeová | Prečo nepodporovať množiteľov?

Ako sa nestať súčasťou obchodovania so zvieratami? Stávate sa ňou totiž už kúpou psíka bez papierov z internetových predajov či od známych vašich známych. A …

Čo si o takýchto praktikách myslíte Vy?

zdroj:slobodazvierat