Parlament zvažuje prísnejšie tresty za týranie zvierat. Skoncujú aj so psími zápasmi!

S týraním zvierat a zanedbávaním ich starostlivosti sa stretávame čoraz viac. Avšak trest za tieto prečiny nie je primeraný, keďže za prvý zistený čin týrania zvierat dostane páchateľ len pokutu. No s pomocou verejnosti, ktorá podporila návrh Anny Zemanovej (SaS) a ďalších koaličných poslancov, je možné postih za tento čin sprísniť. Zmena by sa mala týkať aj dĺžky odňatia slobody, ktorá by sa mala predĺžiť do rozmedzí od šiestich mesiacov do troch rokov. Koniec by mal nastať aj pre psie zápasy a činnosti s tým spojené.

https://www.facebook.com/stranasas/photos/a.87995492230/10157241813957231/?type=3

 

„Cieľom návrhu zákona je zmena systematického zaradenia trestných činov týrania zvierat a zanedbania starostlivosti o zviera, a to ich presunom medzi trestné činy proti životnému prostrediu, kam po správnosti vecne patria. Touto zmenou sa zároveň dosiahne stav, keď skrátené vyšetrovanie o týchto trestných činoch budú vždy vykonávať vyšetrovatelia, konkrétne vyšetrovatelia odboru environmentálnej kriminality Policajného zboru,“ ozrejmili navrhovatelia novely zákona. 

 

Koniec psím zápasom

Nepáči sa im totiž aká je v skutočnosti prax pri prvopáchateľoch, ktorí “odkráčajú” s pokutou alebo s podmienečným odkladom výkonu trestu. To podľa nich “absolútne neplní funkciu individuálnej a ani generálnej prevencie a nechráni spoločnosť pred páchaním tejto závažnej trestnej činnosti.“.

Čo sa týka skutkovej podstaty trestného činu organizovania zápasov zvierat, mala by zahŕňať rozsiahlu škálu protiprávnych konaní. Medzi ne bude patriť aj štvanie zvierat, cvičenie zvierat na inom zvierati a zároveň aj chov, držanie, obchodovanie či iné nakladanie so zvieratami za cieľom organizovania zápasov. Aj účasť na takomto zápase sa stane trestným činom.

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Parlament zvažuje prísnejšie tresty za týranie zvierat. Skoncujú aj so psími zápasmi!”