Toto sú 4-ja slávni ľudia, ktorých predkovia žili na Slovensku. Pozrite sa, čo sa za nimi ukrýva

Prinášame vám zoznam štyroch slávnych ľudí, ktorých predkovia žili na Slovensku. Začnime objavovať!

Andy Warhol

Napriek tomu, že sa tento extravagantný umelec narodil v Pittsburghu, jeho rodičia pochádzali z malej obce Miková v okrese Stropkov na východnom Slovensku.

Jeho rodičia Júlia narodená Zavacká a Andrej prišli z regiónu na severovýchodných hraniciach s Ukrajinou, a preto mali rusínsku národnosť.

Kvôli zlej situácii v Rakúsko-Uhorskej monarchii Andrej v roku 1914 emigroval do Spojených štátov. Jeho matka prišla za ním o 7 rokov neskôr, po smrti svojich rodičov.

No Title

No Description

Pôvodné priezvisko Warhola sa v Amerike zmenilo. Jeho matka Júlia hovorila deťom o svojich spomienkach zo Slovenska – o vojakoch v neďalekých lesoch, aby si uvedomovali svoje korene. Andy však zvykol odpovedať na otázku, odkiaľ prišiel nasledovne: „Prišiel som odnikiaľ.“

Jeho práca

Andy Warhol je známy svojimi ilustráciami, reklamami a reakciami na masovú komerčnú spoločnosť. Je jedným z hlavných predstaviteľov umeleckého štýlu pop-art.

Svoje diela vytváral sieťotlačou, technikou tlače s možnosťou nekonečného množenia. Jeho hlavné diela zahŕňajú sériu Campbellovej polievky, Coca-Cola, portréty známych osobností ako Marilyn Monroe alebo Elvis Presley.

Tag #warholpopart Curated by @mrcurator

No Description

Okrem tlače natočil niekoľko filmov a dokumentov, hlavne o svojej matke, sexe a každodenných aktivitách. Pracoval aj ako manažér pre hudobnú skupinu The Velvet Underground. Toto všetko bolo vytvorené a „natočené“ v jeho štúdiu – v The Factory, ktoré sa vtedy stalo centrom umeleckého života v New Yorku.

Okrem múzea Andyho Warhola v Pittsburghu sa jeho múzeum moderného umenia Andyho Warhola nachádza aj na východe Slovenska v meste Medzilaborce, ktoré bolo založené v roku 1991.

Mesto leží len 15 km od Mikovej, rodného mesta jeho rodičov. Toto múzeum prezentuje osobné predmety, listy a diela od Nadácie Andyho Warhola v New Yorku. Okrem toho tu môžete vidieť diela jeho staršieho brata Pavla a synovca Jakuba, ktorý pracoval ako ilustrátor.

Angelina Jolie

Táto nedotknuteľná kráska je známa svojou hereckou činnosťou (v roli pani Smithovej alebo Lary Croftovej), rodinnou a humanitárnou prácou. Len málo ľudí však vie, že z otcovej strany má korene na Slovensku.

Jej pradedo, dedo jej slávneho otca, herec Jon Voight (Jonathan Vincent Voight), pochádza zo Slovenska. Narodil sa na východnom Slovensku, v „hlavnom“ meste Košice, v tom čase ešte v rakúsko-uhorskej ríši. Juraj Vojtka sa do Spojených štátov prisťahoval okolo roku 1895 vo veku 16 rokov.

[ #angelinajolie ]

No Description

Oženil sa s Hellenom z New Jersey, ktorá tiež tvrdila, že má aj slovenských rodičov a rodisko v Maďarskom kráľovstve. Keď Juraj prišiel do Spojených štátov, jeho priezvisko bolo prepísané na Voytko. Jeho dvaja synovia, jeden z nich bol Elmer (Angelinin starý otec a profesionálny hráč golfu) ktorý si v roku 1929 svoje priezvisko amerikanizoval na Voight.

Michael Strank

Aj keď on žiaden film nenatočil, určite ho možno považovať za hrdinu. Narodil sa v Československu v roku 1919 v Jarabine, okrese Stará Ľubovňa. Existuje niekoľko verzií jeho mena – Michael Strank, pôvodne Michal Strank a Mykhal Strenk (v rusínskom jazyku).

Keď mal 6 rokov, emigroval so svojimi rodičmi Vasilom, Charlesom Strankom a Martou Grofíkovou do Spojených štátov, presnejšie do Pensylvánie. Aj keď ako dieťa chcel byť americkým prezidentom, stal sa americkým vojakom a poddôstojníkom v Ozbrojených silách Spojených štátov amerických. Za boj v druhej svetovej voje dostal hodnosť seržanta.

Je známy tým, že sa zúčastnil bitky v Iótó (Iwo Jima), keď sa spolu so spojencami pokúšali poraziť Japonsko. Chceli získať kontrolu nad týmto ostrovom, aby svoje letisko využili ako leteckú základňu pre útok na hlavné japonské ostrovy.

Bol jedným zo šiestich vojakov, ktorí zdvihli vlajku Spojených štátov na pohorí Suribachi v Japonsku. Tento akt bol zachytený aj v tlači. Na základe tejto fotografie vznikla aj slávna skupinová socha vo Washingtone. Bohužiaľ zomrel v boji o niekoľko dní neskôr v roku 1945..

Paul Newman

Paul Newman bol slávnym a oceňovaným americkým hercom a filmovým režisérom. On je známy z filmov ako Farba Peňazí, Hustler alebo Butch Cassidy. Okrem toho bol producentom, podnikateľom a vodičom pretekárskych áut. Zaujímavosťou je, že aj jeho korene pochádzajú zo Slovenska.

Jeho otec Arthur Samuel Neumann bol Žid (jeho prarodičia boli emigranti z Maďarska a Poľska). Jeho matka Terézia Fecková prišla zo Slovenska, z obce Ptičie v okrese Humenné na východnom Slovensku, pôvodne Petisce (v blízkosti Homony) v Rakúsko-Uhorskej monarchii.

Jej matka Mária Hocmanová sa vydala za Štefana Fecka, ktorý sa prisťahoval do Spojených štátov do Clevelandu. Po smrti svojej matky a babičky sa Terézia presťahovala do USA k svojmu otcovi. Arthur Samuel Newman sa stal jej druhým manželom.

Odvtedy Terézia zostala v kontakte so svojou slovenskou rodinou, ktorej posielala jedlo a oblečenie. Slovenská strana sa Paulom Newmanom aj reálne skontaktovala. Bol  veľmi rád, že našiel svojich blízkych príbuzných. Slovensko však nikdy nenavštívil.

 

Ak sa vás tento článok zaujal alebo prekvapil, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi na Facebooku!

zdroj: adventoura.eu