Vláda zrušila obedy zadarmo. Namiesto nich zdvojnásobia daňový bonus!

Vládna koalícia predstavila sociálny balíček pomoci v hodnote 500 miliónov eur. Richard Sulík (SaS) spolu s Veronikou Remišovou (Za ľudí) hovorili aj o zrušení obedov zadarmo. Sulík poznamenal, že obedy zadarmo boli podľa neho nesprávnym opatrením. Preto je rád, že sa im podarilo nájsť istý kompromis a zrušenie obedov zadarmo vykompenzovať vyšším daňovým bonusom. 

Pomáhame rodinám – 273 eur naviac na každé dieťa Pandémia koronavírusu je zvlášť náročná pre rodičov s deťmi. Preto sme presadili zdvojnásobenie daňového bonusu pre deti až do 15 rokov, tak, ako sme to vo volebnom programe strany Za ľudí sľúbili ľuďom pred voľbami. To znamená, že pracujúci rodič dostane na každé dieťa do 15 rokov ročne o 273 eur naviac. Daňový bonus sa dlhé roky valorizoval len veľmi málo, nepokrývalo to ani infláciu. Navyše daňové úľavy na deti sú na Slovensku nižšie než v okolitých štátoch, toto je výrazné opatrenie v prospech rodín s deťmi a v prospech mladých ľudí. Budeme presadzovať, aby sa daňový bonus postupne ďalej zvyšoval, pretože je znepokojujúce, že za posledných 20 rokov sa riziko chudoby presunulo najmä na rodiny s deťmi. Rodiny s deťmi chceme naďalej podporovať a presadzovať štartovacie byty pre mladé rodiny. Veríme že to podporia aj ostatní naši partneri v koalícii. Chceme takisto podporovať pohyblivé pracovné úväzky pre rodičov s deťmi, bezplatné preventívno-výchovné služby poradenské služby pre rodičov, posilnenie mediácie v oblasti riešenia rodinných sporov. Takisto chceme vytvárať miesta v materských školách, aby právo na škôlku malo každé dieťa. Na úrovni samospráv naši primátori a starostovia budujú infraštruktúrou priateľskú k rodinám, v Nitre náš primátor Marek Hattas nedávno ekologicky zrekonštruoval bývalé kasárne a spravil z nich škôlku, za ktorú by sa nemuseli hanbiť ani v Škandinávii. Rodina je základom spoločnosti a v týchto ťažkých časoch chceme pomáhať rodičom tak, aby im ostalo v peňaženke viac peňazí a sami sa mohli rozhodnúť, ako tieto peniaze pre rodinu použijú.

No Description

 

Niečo za niečo

Veronika Remišová tak presadila zdvojnásobenie daňového bonusu. Ten má predstavovať peňažnú náhradu nákladov, ktoré boli využité na obedy zadarmo. Každý pracujúci rodič dieťaťa do 15 rokov si tak ročne prilepší až o 273 eur. Sulík však podotkol, že obedy za 1 cent budú stále fungovať pre deti zo sociálne slabších rodín alebo rodín, kde sú rodičia nezamestnaný. Peniaze na pokrytie týchto nákladov tak ušetria z vlastných radov, keďže znížili o 10% mzdové náklady na ministerstvách a iných úradoch. Rovnako tak o 10% znížili aj náklady na obstarávanie tovarov a služieb. Tento fakt Sulíka naozaj teší, keďže vedia ušetriť sami na sebe a pomôcť tak tým, ktorí to najviac potrebujú.

zdroj: OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti