Vládna koalícia predstavila sociálny balík za 500 miliónov eur. Prilepšia si TIETO skupiny ľudí!

Dnes predstavila vládna koalícia sociálny balíček pomoci v hodnote 500 miliónov eur. Súčasťou by mala byť tehotenská dávka, 13. dôchodky aj zníženie doplatkov za lieky. Hovorili aj o bezplatnej doprave v MHD pre deti, seniorov a ZŤP. Zrušia sa aj obedy zadarmo, ktoré nahradí dvojnásobný daňový bonus na dieťa.

 

Náhrada straty príjmu a MHD zadarmo

Od budúceho roka sa zavádza tehotenská dávka od 4. mesiaca tehotenstva vo výške 200 eur mesačne. Príspevok budú dostávať rovnako aj študentky či pracujúce matky. Bezplatná doprava v MHD v rámci miesta bydliska aj vo vlakoch bude platiť pre deti, žiakov, študentov, dôchodcov aj ZŤP. „Chceme týmto sanovať problém v regiónoch, kde vlaky ľudia ani nemali, aby neboli ukrivdení voči tým, ktorí majú bezplatnú dopravu vo vlakoch,“ vysvetľuje premiér Igor Matovič. Tehotenská dávka má tak podľa slov Matoviča nahradiť stratu príjmu. Tieto dva príspevky by mali z 500-miliónového rozpočtu ukrojiť 150 až 160 miliónov eur.

Security Check Required

No Description

 

Koniec doplatkom za lieky a zdvojnásobenie daňového bonusu

Predseda parlamentu, Boris Kollár, taktiež prizvukoval, že na otázke nájomných bytov “sa legislatívne pracuje, exekučná amnestia bude predložená do parlamentu na jeseň.”. Napĺňa sa taktiež aj ďalší z hlavných bodov programu čím je zrušenie doplatkov za lieky. V balíčku sociálnej pomoci sú aj 13. dôchodky no podoba tejto sociálnej pomoci sa upraví. Ďalšou zmenou je zdvojnásobenie daňového bonusu, ktorý má podľa Richarda Sulíka nahradiť obedy zadarmo. „Preto sme presadili zdvojnásobenie daňového bonusu na dieťa, platil pre deti do 6 rokov, po novom bude až pre deti do 15 rokov. Pracujúci rodič dostane o 273 eur viac ročne,“ predstavila Veronika Remišová. 

Pomáhame rodinám – 273 eur naviac na každé dieťa Pandémia koronavírusu je zvlášť náročná pre rodičov s deťmi. Preto sme presadili zdvojnásobenie daňového bonusu pre deti až do 15 rokov, tak, ako sme to vo volebnom programe strany Za ľudí sľúbili ľuďom pred voľbami. To znamená, že pracujúci rodič dostane na každé dieťa do 15 rokov ročne o 273 eur naviac. Daňový bonus sa dlhé roky valorizoval len veľmi málo, nepokrývalo to ani infláciu. Navyše daňové úľavy na deti sú na Slovensku nižšie než v okolitých štátoch, toto je výrazné opatrenie v prospech rodín s deťmi a v prospech mladých ľudí. Budeme presadzovať, aby sa daňový bonus postupne ďalej zvyšoval, pretože je znepokojujúce, že za posledných 20 rokov sa riziko chudoby presunulo najmä na rodiny s deťmi. Rodiny s deťmi chceme naďalej podporovať a presadzovať štartovacie byty pre mladé rodiny. Veríme že to podporia aj ostatní naši partneri v koalícii. Chceme takisto podporovať pohyblivé pracovné úväzky pre rodičov s deťmi, bezplatné preventívno-výchovné služby poradenské služby pre rodičov, posilnenie mediácie v oblasti riešenia rodinných sporov. Takisto chceme vytvárať miesta v materských školách, aby právo na škôlku malo každé dieťa. Na úrovni samospráv naši primátori a starostovia budujú infraštruktúrou priateľskú k rodinám, v Nitre náš primátor Marek Hattas nedávno ekologicky zrekonštruoval bývalé kasárne a spravil z nich škôlku, za ktorú by sa nemuseli hanbiť ani v Škandinávii. Rodina je základom spoločnosti a v týchto ťažkých časoch chceme pomáhať rodičom tak, aby im ostalo v peňaženke viac peňazí a sami sa mohli rozhodnúť, ako tieto peniaze pre rodinu použijú.

No Description

 

Financovanie sociálnej pomoci bude podľa slov ministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO) realizované z toho čo ušetrí vláda sama na sebe. „Ide o masívnu a zodpovednú pomoc ľuďom. Je to zodpovedná sociálna politika. Myslí na rodiny, ľudí, ktorí to potrebujú, sú v núdzi. Nie je potrebné šetriť, ale efektívne používať peniaze občanov. To je niečo, čo sme jasne deklarovali, že Hodnota za peniaze bude mať veľký význam,“ vysvetľuje Heger.

zdroj: tlacova konferencia obycajnych ludi

foto: Igor matovic Instagram