Zásadné zmeny v Nórsku: Už aj slobodné ženy môžu podstúpiť umelé oplodnenie!

V nórskom parlamente sa ešte koncom mája podarilo novelizovať zákon týkajúci sa umelého oplodnenia. V ňom sa otvorila možnosť umelého oplodnenia či prijatie vajíčok od darkýň za týmto účelom aj pre slobodné ženy. V samotnom zákone sa hovorí aj o legalizácii darcovstva vajíčok ako informovala agentúra DPA.

 

Konzervatívci silno oponovali

Pôvodný zákon bol v platnosti už 16 rokov a jeho novela uzrela svetlo sveta po kampani opozičných strán. Proti tejto novele sa dlhodobe negatívne stavala strana kresťanských demokratov (KRF), ktorí zmenu zákona brzdili kvôli tomu aby sa mohli pripojiť ku konzervatívnej vládnej koalícii. Tá mala tomuto zákonu rovnako oponovať. V rámci zmien tohto zákona sa viedli aj horlivé diskusie týkajúce sa rozhodnutia rodičov pre interrupcie v prípade, keď v rannom štádiu zistia, že plod má chromozómovú abnormalitu.

 

Woman Wearing White Cap-sleeved Dress Holding Ultrasound Result Photo

Zdroj: pexels.com

 

Zmena v zákone sa týkala aj vyšetrení ultrazvukom počas prvých troch mesiacov tehotenstva či krvných testov na zistenie genetických abnormalít plodu. Proti kresťanskodemokratickej KRF, liberálnej Venstre a konzervatívnej Höyre hlasovali ľavicovo orientované strany no aj niektorí z členov krajnej pravice. Aby hlasovanie prebehlo v súlade s opatreniami na zamedzenie šírenia koronavírusu boli v historickej budove parlamentu lavice oddelené plexisklom.

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Zásadné zmeny v Nórsku: Už aj slobodné ženy môžu podstúpiť umelé oplodnenie!”