15 príkladov technológií a inovácií aplikovaných na tých, ktorí to skutočne potrebujú

Niektoré spoločnosti a podnikatelia namiesto toho, aby bezmyšlienkovo prenasledovali zisky, vyvíjajú svoje výrobky so zameraním na ľudí so zdravotným postihnutím. Vytvárajú technológie pre používateľov invalidných vozíkov, verzie obrazov, ktoré si môžu vychutnať aj nevidiaci a ich práca robí svet lepším miestom.

# 1 V galérii Uffizi vo Florencii majú verzie obrazov, ktoré si môžu užiť aj nevidiaci.

Peanut_Legend

Jedným z najznámejších vynálezov prístupnosti je Braillovo písmo. Málokto však vie, že to nebol Louis Braille, kto s tým skutočne prišiel. Bol francúzsky vojak Barbier, ktorý mal za úlohu vymyslieť tajný kód pre Napoleona Charlesa, ktorý vytvoril kódovanú abecedu.

V roku 1821 odišiel Barbier do školy pre nevidiace deti a priniesol so sebou dvanásťbodový kód. Pre vojakov v Napoleonovej armáde bolo príliš ťažké ho použiť, ale uvedomili si, že to môže fungovať aj pre slepé deti. Zjednodušili Barbierov kód, znížili ho na šesť bodov a vymysleli jeden z najpopulárnejších systémov čítania, aký dnes máme.

# 2 Ted Rummel, úžasný doktor ochrnutý od pása nadol, môže stále vykonávať chirurgické zákroky vďaka pozoruhodnému stand-up invalidnému vozíku.

www.boredpanda.com

Sluchové zariadenia sú omnoho staršie. Prvé boli vytvorené okolo roku 1500. Boli vyrobené z dreva a boli vytvarované ako ľudské ucho. Prvý oficiálny patent na vynález načúvacích pomôcok bol vydaný v Británii v roku 1836 Alphonsusovi Williamovi Websterovi ako zakrivené slúchadlo nosené na uchu.

Prvý americký patent na elektrické načúvacie prístroje patria Francis D. Clarke a M. G. Foster. V roku 1880 vytvorili zariadenie, ktoré zosilňovalo zvuk, a tak prenášalo vibrácie do vnútorného ucha.

Medzitým Alexander Graham Bell dúfal, že pomôže nepočujúcim deťom počuť. Experimentoval s vedením zvuku pomocou elektrických zariadení a nakoniec vymyslel telefón.

Toto vydláždilo cestu pre ostatných. Napríklad v roku 1898 spoločnosť Dictagraph vyvinula načúvací prístroj založený na dizajne telefónu pomocou mikrofónu na zachytenie zvuku. Millerovi Reese Hutchinsonovi, ktorý bol pridružený k laboratóriám Edison, sa pripisuje vynájdenie prvého elektrifikovaného načúvacieho prístroja v roku 1901.

# 3 Tento kolotoč v Hongkongu má morskú korytnačku pripevnenú na podlahu pre deti so zdravotným postihnutím.

cuttyrankingReport

# 4 Tento park má hojdačku pre používateľov invalidných vozíkov.

KittenblackReport

Voľný pád, ktorý tieto výkyvy poskytujú, má asi 1,3 metra a bezpečne zvládne záťaž až 2 000 kg. Lanový ťah, ktorý je súčasťou tohto návrhu, umožňuje osobám s pohybovým postihnutím hornej časti tela, aby sa pohojdali.

# 5 Tento dom dôchodcov má falošnú autobusovú zastávku, aby obyvateľom s demenciou zabránil cestovať.

lolwut3000Report

# 6 Zack Nelson navrhol terénny „invalidný vozík“, aby jeho manželka mohla ísť na miesta, ktoré si predtým iba predstavovala. Vozíky sú teraz pripravené na hromadnú výrobu.

notawheelchair.comReport

aegist1Report

Ministerstvo cestovného ruchu v Tennessee a štátne parky v Tennessee sa spojili a nainštalovali tieto prehliadače na piatich miestach v štátnom parku v celom štáte. Celkovo je v Tennessee nainštalovaných 11 z nich.

# 8 Ak ste starší alebo ste fyzicky slabší, dostanete kartu, ktorá vám umožní prejsť cestu s dlhším odpočítavaním času (Singapur).

Caesar95Report

# 9 Moja dcéra je slepá a na jej 9. narodeniny sme v Braillovom písme dali vyrobiť čokoládu so správou „Milujem ťa“ a „Šťastné narodeniny“.

mack3rReport

# 10 Táto kanvica pomohla ľuďom s artritídou.

reddit.com

# 11 Núdzové poplašné zariadenia, ktoré prechádza po podlahe invalidného WC na letisku v Berlíne pre prípad, že by niekto potreboval pomoc.

EGPL21Report

# 12 V meste Kızkalesi v Turecku je táto prístupová rampa súčasťou pláže, aby mohli ísť do vody aj ľudia s telesným postihnutím.

CreapillsReport

# 13 Tento piknikový stôl má sedenie, ktoré je kompatibilné s invalidným vozíkom.

FatTortoiseReport

# 14 Tento muž prišiel o nohy, tak si postavil rampu na svoju trojkolku.

AirsGamingReport

# 15 Toto je prenosný mikrofón. Dal mi ho jeden z mojich študentov, aby ma mohol stále počuť.

CadeVisionReport

Zdroj: www.boredpanda.com