9 najkrajších turistických trás na Slovensku. Môžete ich prejsť v lete aj v zime

Ak Vám nerobí problém pešia turistika a stále hľadáte nové výzvy alebo tipy kam na výlet určite si v tomto článku nájdete to svoje. Mnoho ľudí “uteká” za krásnymi výhľadmi do zahraničia no na Slovensku máme hneď niekoľko klenotov, ktoré sa oplatí navštíviť. V tomto článku Vám predstavíme výber deviatich zaujímavých miest pre vášnivých aj začínajúcich turistov.

 

# 1  Juráňova dolina (trvanie 2,5 – 3 hodiny)

Tento okruh je vhodný najmä pre začínajúcich turistov, ktorý na začiatok nechcú predceniť svoje sily. Táto túra začína v Oraviciach, ktoré sa nachádzajú neďaleko poľských hraníc. Z Oravíc sa vydáte po ceste smerom na Tichú dolinu, ktorá Vás prevedie lesným chodníkom ponad potok.

Okolitá príroda je ohromujúca vďaka rôznym skalným útvarom a žblnkajúcim potôčikom. Okruh uzavriete cestou do Bobroveckej doliny, z ktorej sa dostanete naspäť do Oravíc.

https://www.instagram.com/p/B0J5t8CiOjf/

# 2  Kráľova Hoľa (trvanie 3 – 6 hodín v závislosti od zvolenej trasy)

Toto miesto je určite známe každému z nás, keďže je to najnavštevovanejšie miestom Nízkych Tatier. No na druhej strane je výstup dosť náročný ale môžete si ho uľahčiť správnym výberom východzieho bodu. Najkratšia no najstrmšia cesta vedie so Šumiaca a prejdenie tejto trasy trvá niečo vyše 3 hodín.

Naopak najdlhšia trasa vedie zo Spišského Bystrého a touto trasou sa na Kráľovú Hoľu dostanete za 6 hodín. No výhľad na Vysoké Tatry, Liptov, Horehronie či Spiš určite stojí za tú námahu. Ďalšie turistické trasy vedú napríklad aj z Telgártu, Liptovskej Tepličky alebo Vernára.

# 3  Poludňový Grúň (trvanie 5,5 hodiny)

Tí skúsenejší a zdatnejší sa na Poludňový Grúň môžu dostať z Vrátnej cez Chleb. No ak si na začiatok veľmi neveríte a prvé strmé stúpanie Vás odradí, môžete využiť lanovku.

Na úzkych cestičkách si však dávajte pozor aj pod nohy, keď budete sledovať okolité doliny. Za dobrého počasie je dokonca vidno aj Rozsutec. Trasa vedie cez Vrátnu – Chatu pri Grúni – Poludňový Grúň – Chleb a opäť spať do Vrátnej.

# 4  Sitno (trvanie 1 – 4 hodiny v závislosti od zvolenej trasy)

Najvyšší bod Štiavnických vrchov je tiež veľmi známym a obľúbeným miestom vhodným na turistiku. Turisti – začiatočníci si môžu zvoliť pohodlnejšiu trasu zo Svätého Antona odkiaľ sa autom odvezú na parkovisko a za hodinu vyšliapu po asfaltovej ceste hore na Sitno.

Tí náročnejší si môžu zvoliť trasu z Banskej Štiavnice no na Sitno sa dá dostať aj z Ilije alebo Počúvadla. Na vrchole Vás čaká vysielač, zrúcanina hradu ale aj bufet, kde si po túre môžete kúpiť niečo pod zub.

# 5  Sivý Vrch (trvanie 6 hodín)

Trasa na Sivý Vrch je o čosi náročnejšia oproti ostatným, keďže nepôjdete iba po klasických turistických chodníkov ale aj po rozličnom teréne a reťaziach.

Turistiku na Sivý Vrch môžete začať už v Zuberci no ak sa Vám hodinu nechce šliapať popri ceste, začnite v mieste Horáreň pod Bielou Skalou.

Ako prvý Vás privíta strmý svah, ktorí je pozostatkom po vyrúbanom lese no neskôr sa Vám naskytne krásny výhľad na dolinu ale aj Liptovskú Maru. Potom bude nasledovať ďalšia zmena terénu a tak budete kráčať po kamenistom chodníku z vápencových skál. Ak si z tejto trasy chcete urobiť celý okruh môžete zo Sivého Vrchu zísť druhou stranou cez sedlo Pálenica.

# 6  Táborisko Brehy – Runina (trvanie 10 minút – 1,5 hodiny v závislosti od zvolenej trasy)

Toto miesto sa nachádza v Poloninách, na ktoré vedie mnoho trás a je len na Vás, ktorú si vyberiete. Najkratšia 10-minútová trasa vedie z obce Runina, zo sedla pod Ďurkovcom sa do Táboriska Brehy dostanete za 1,4 hodiny a z bývalej obce Ruské prejdenie trasy trvá 1,5 hodiny.

V prípade nepriaznivého počasia sa môžete ukryť do turistickej útulne, ktorá sa na tomto mieste nachádza. Ak nie ste iba vášnivý turista ale radi sledujete oblohu toto miesto je pre Vás ako stvorené, keďže je vhodné sa sledovanie hviezd.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Aga (@wygladajac_zza_biurka),

# 7  Veľký Tribeč (trvanie 2 – 5 hodín v závislosti od zvolenej trasy)

Okolie Tribeča mnohým ľuďom naháňa strach kvôli rôznym legendám aj skutočným udalostiam, ktoré sa na tomto mieste odohrali. No aj napriek pochmúrnej minulosti mnoho turistov túto oblasť pravidelne navštevuje a v zdraví sa vrátia aj domov. Túru na Veľký Tribeč môžete začať v Zlatne, Kovarciach alebo Kostoľanoch pod Tribečom odkiaľ vedú najkratšie trasy v trvaní dvoch a pol až dvoch a trištvrte hodiny. Naopak dlhšie trasy vedú zo Solčian (3:45 hodiny) a zo Skýcova (5:15 hodiny).

# 8  Vodopád Skok (trvanie 3+ hodiny)

Ak sa Vám ešte nezunovali Vysoké Tatry určite by ste mali navštíviť jeden z ich množstva vodopádov, ktorým je Vodopád Skok. Cesta zo Štrbského plesa trvá približne 3 hodiny. Pre dobrodužnejších a nebojácnych turistov je po ľavej strane vodopádu cesta k Plesu nad skokom odkiaľ máte výhľad na okolité hrebene a pri priaznivom počasí vidno vežu na Kráľovej Holi.

# 9  Záruby (trvanie 5 hodín)

Záruby sú najvýšším vrchom Malých Karpát a turisti toto miesto obľubujú najmä kvôli dobrej dostupnosti a dychberúcej prírode. Túra sa začína v Smoleniciach a prevedie Vás obcou, lúkou a kopcom. Napriek tomu, že vrch Záruby neponúka žiadny majestátny výhľad, pokochať sa však môžete okolitou prírodou. Naspäť sa môžete vrátiť rovnakou trasou alebo si urobiť okruh po druhej vyznačenej turistickej trase.

Boli ste už niekedy na niektorom z týchto miest? Ak áno pošlite nám fotku. Aké miesta by ste do výberu pridali Vy?

zdroj: kamnavylet.sk / hiking.sk. / tatry.sk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsov, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “9 najkrajších turistických trás na Slovensku. Môžete ich prejsť v lete aj v zime”