Ak má dieťa bolesť zubov, nedávajte mu tento liek! Je to nebezpečné! Je dôležité, aby to vedel každý.

Dieťaťu, ktorému sa prerezávajú zuby dávame najčastejšie  kvapky alebo gély s lokálnym anestetikom benzokaínom. Máme Bedident, Dentol, v Amerike – Anbesol, Hurricaine, atď., Informuje NBC News.

Tieto voľne predajné lieky zmierňujú bolesť, keď zuby deťom rastú.

Takéto lieky však môžu viesť k zriedkavému, ale skôr nebezpečnému stavu – methemoglobinémii. Spôsobuje hladenie tkanív kyslíkom. Všetko kvôli vysokému obsahu methemoglobínu v krvi.

 

Podľa amerických farmaceutov z FDA (Správa potravín a liečiv) v závažných prípadoch vedie methemoglobinémia k smrti pacienta. Je to najnebezpečnejšie pre deti do 2 rokov.

Administratíva pozná niekoľko desiatok prípadov methemoglobinémie, ktoré sú spojené s gélmi a kvapkami na báze benzokaínu, s polovicou postihnutých detí do 2 rokov.

Únava môžeme pochopiť, pretože rozpoznanie symptómov methemoglobinémie je ťažké.

Preto sa deťom mladším ako 2 roky nedoporučuje používať lieky s benzokainom, ak ich nepredpísal lekár.

Symptómy methemoglobinémie sa môžu objaviť počas niekoľkých minút alebo po niekoľkých hodinaćh po použití benzokaínu. Môžu sa vyskytnúť tak po prvom použití lieku, ako aj po opakovanom používaní v minulosti.

Dieťa trpiace methemoglobinémiou má bolesť hlavy, závrat, dýchavičnosť, slabosť, rýchly tep srdca.

Má vaše dieťa niektorý z týchto príznakov po použití lieku? Potom ho okamžite prestaňte podávať a zavolajte lekára!

Ak zuby vášho dieťaťa rastú, priložte mu na ústa studený obklad alebo mu masírujte ďasná. Ak vám nič z toho nepomohlo, požiadajte o pomoc lekára.

Používate také lieky na liečbu Vašich detí? Dávate na radu lekára alebo od  nekvalifikovaných ľudí?

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Ak má dieťa bolesť zubov, nedávajte mu tento liek! Je to nebezpečné! Je dôležité, aby to vedel každý.”