Aljaška sa „úplne roztápa“: Takýto jav vedci očakávali až o 30 rokov. Roztopil sa celý morský ľad

Veľké klimatické zmeny netrápia len Európu ale celý svet. Vlny tepla sú čoraz bežnejšie aj na miestach, kde by sa teplota mala držať pod bodom mrazu, napríklad také roztopené Grónsko. To však nie je všetko, alarmujúci jav, ktorý majú na svedomí klimatické zmeny sa objavil na Aljaške. Podľa portálu Unilad sa tam mal roztopiť všetok morský ľad.

 

Snow Capped Mountain next to Lake Under Blue Sky

Zdroj: pexels.com

 

Leto na Aljaške nie je dobrým znamením

Priemerná teplota na Aljaške v júli dosahovala 14,5 stupňa Celzia čo je o trochu viac ako posledný teplotný rekord z júla 2004. Tieto teploty spôsobujú aj mnohé požiare, ktoré sú napríklad aj na Sibíri. National Weather Service taktiež informuje, že v okruhu 240 kilometrov nie je žiadny morský ľad.

Takže Beringovo more, ktoré oddeľuje Aljašku od Ruska je úplne bez ľadu. Tohtoročný júl bol už dvanástym mesiacom v poradí kedy na Aljaške boli teploty vyššie ako priemer. Z desiatich najteplejších mesiacov na Aljaške ich bolo sedem medzi rokom 2004 a 2019. Podľa vedcov sa tak sever otepľuje 2x rýchlejšie ako zbytok planéty.

 

Selective Focus Photography of Blue Dripping Water

Zdroj: pexels.com

 

Ak teda chceme uchovať na Zemi obývateľné podmienky musí tu panovať rovnováha čo by znamenalo, že vlny tepla raz za čas by boli iba obyčajnou výnimkou. No v posledných rokoch môžeme sledovať to, že netypické vlny tepla sú pravidlom. Teplotný priemer na Aljaške bol donedávna pod bodom mrazu a v súčasnosti sú tieto hodnoty plusové.

 

Vedci sa boja predpokladať čo bude ďalej, keďže takýto jav očakávali až o 30 – 40 rokov neskôr. Kvôli takýmto rapídnym zmenám sa mnoho ľudí musí presídliť no horšie je to so zvieratami. Napríklad taký život mroža závisí práve od morského ľadu, ktorý z Aljašky zmizol. V neposlednom rade, veľryby a lososy kvôli takýmto podmienkam prichádzajú o život.

 

Grey Whale

Zdroj: pexels.com

 

Čo si myslíte o týchto zmenách? Dá sa to podľa Vás ešte napraviť?

zdroj:  unilad.co.uk /