Astronómovia konečne objavili planétu, ktorá je najviac podobná našej Zemi. Budeme tam môcť žiť?

Vesmír je skutočne záhadný no za to veľmi zaujímavý. Astronómov a iných vedcov dennodenne prekvapuje niečim novým. Rovnako to je aj v prípade objavenia takzvanej exoplanéty, ktorá je veľmi podobná našej Zemi. Planéta KOI-456.04 obieha okolo hviezdy Kepler-160 a tak napodobňuje to ako naša Zem obieha okolo Slnka. Dr. René Heller spolu s ostatnými kolegami tak znova analyzovali archívne dáta z Keplerovho vesmírneho teleskopu.

Exoplanéta (podst. meno) – planéta mimo Solárneho systému, ktorá teda obieha okolo inej hviezdy ako je Slnko (patrí do planetárnej sústavy)

Prvé dohady boli omyl

Kepler-160 je hviezda podobná Slnku, ktorá sa nachádza v súhvezdí Lýry vzdialená 3141 svetelných rokov. Túto hviezdu sledovali od roku 2009 do roku 2013 a teplota na jej povrchu dosahuje 5200 °C, čo je o 300 °C menej ako Slnko. Asi po dobu šiestich rokov predstavovala pre 2 exoplanéty (Kepler-160b a Kepler-160c) hostiteľskú hviezdu. Obe sú tak väčšie ako Zem a ich obežná dráha je oveľa bližšie k ich hviezde. Ich povrchová teplota by tak bola horúcejšia ako rozpálená rúra na pečenie a to by nepredstavovalo vhodné podmienky pre život.

No Title

Kepler-160 and KOI-456.04 are the most Sun and Earth-like system ever Found: Report https://t.co/pwk0LCoXaV pic.twitter.com/zXMXRsLPLS

 

Novú exoplanétu prezradili výchylky

To čo astronómom dopomohlo k novému objavu, boli malé obmeny v obežnej dráhy ďalšej planéty, Kepler-160c. Tento objav tak nasvedčoval tomu, že sa neďaleko nachádza ďalšia planéta. Novobjavená exoplanéta KOI-456.04 má dokonca skoro identickú dĺžku obežnej dráhy ako má naša Zem, ktorá predstavuje 378 dní. Polomer tejto exoplanéty je takmer 2-krát väčší ako má naša Zem. Táto exoplanéta sa dokonca nachádza vo hviezdnej zóne vhodnej pre život, ktorá zaručuje bezpečnú vzdialenosť od jej slnka aby sa voda na exoplanéte udržala v tekutom stave.

 

Zdroj: mps.mpg.de

 

Všetko ešte nie je potvrdené

“KOI-456.04 je relatívne veľká ak ju porovnáme s ostatnými planétami, ktoré sa považujú za potencionálne obývateľné. Ale kombinácia toho, že je menej než dvojnásobne veľká ako Zem a typ hostiteľskej hviezdy z nej robí niečo špeciálne a známe,” ozrejmil Dr.

Heller vo svojej štúdii. Lúče, ktoré dopadajú na túto planétu z hviezdy Kepler-160 sú veľmi podobné viditeľnému svetlu dopadajúcemu z nášho Slnka na Zem. Ak by teda táto exoplanéta poskytovala atmosféru napodobňujúcu sklenníkový efekt našej Zeme, teplota na jej povrchu by bola v priemer 5 °C. To je o 10 °C menej ako priemerná teplota na Zemi. Tím astronómov tak podľa sledovania a výpočtov považuje KOI-456.04 za exoplanétu na 83%. No na to aby mohla získať oficiálny status planéty musí to predstavovať až 99%.

zdroj: mps.mpg.de