Dávajte si pozor: Ak neovládate týchto 5 predpisov jazdenia mali by ste vrátiť svoj vodičák!

Na “dnešných” cestách si musíte dávať z ohľadom pozor takmer na všetko. Aj napriek uzákoneným pravidlám ich mnoho ľudí nedodržiava alebo na nich akosi zabúda. Preto dnes ani tak nejde o to či tieto zákony ovládate ale či ste dostatočne predvídavý.

Na cestách tak jazdí mnoho frajerov, pre ktorých zákon nič neznamená alebo ľudia, ktorým dal vodičák hádam veterinár. Poznáte a dodržiavate svedomito aj Vy týchto 5 predpisov?

 

# 1  Dávanie smerových signálov aj keď pokračujete po hlavnej ceste

Áno, znie to divne, dávať signál o zmene smeru jazdy, keď pokračujete po hlavnej. Ale čo keď hlavná cesta mení svoj smer? V autoškole sme sa všetci jasne učili, že keď vybočujeme so svojho smeru jazdy je o tom potrebné upovedomiť ostatných účastníkov premávky.

Napriek tomu si niektorí ľudia myslia, že ak pokračujú po hlavnej ceste, znamenie o smere jazdy nie je potrebné ale sú na omyle. “Porušením tohto ustanovenia nielen riskujete sankciu, ktorá Vám môže byť za toto konanie uložená ale taktiež riskujete kolíziu s ostatnými účastníkmi cestnej premávky,” vysvetľuje Polícia SR vo svojom videu na Facebooku.

Security Check Required

No Description

 

# 2  Má prednosť autobus?

V ďalšom videu, ktoré uverejnila Polícia SR sa raz a navždy vyrieši polemika vodičov o tom či sú povinný umožniť vozidlám pravidelnej verejnej dopravy osôb  v obci výjdenie zo zastávky alebo zastávkového pruhu. Tak čo myslíte, ako to vlastne v zákone je? Zákon tak hovorí o povinnosti umožniť takým vozidlám v obci výjdenie zo zastávky či zastávkového pruhu.

Vodiči sú tak povinný znížiť rýchlosť prípadne zastaviť vozidlo. Pritom však nesmú ohroziť vodičov idúcich v rovnakom smere. Takže ak budete nabudúce vidieť autobus s rozsvietenou “smerovkou” od zastávky, nezabudnite mu dať prednosť!

Security Check Required

No Description

 

# 3  Ako jazdiť v pešej, obytnej a školskej zóne

V týchto zónach “smú chodci využívať cestu v celej jej šírke, pričom hry detí sú na ceste povolené”. Ale aké zákony platia pre vodičov? Vo všetkých troch zónach smú ísť vodiči rýchlosťou najviac 20 km/h. V obytnej aj pešej zóne platí zákaz státia vozidiel iba ak dopravná značka neurčuje inak.

Ako rýchlo ste v týchto zónach doteraz jazdili Vy?

Security Check Required

No Description

 

# 4  Čo robiť ak sa na semafore rozsvieti oranžová?

Táto otázka sa zdá byť úplne zbytočná no určite ste už neraz zažili, keď ostatní vodiči toto znamenie vôbec nerešpektovali. Ak svieti žlté svetlo súčasne s červeným, pre vodičov to znamená aby sa pripravili na jazdu.

No ak svieti iba žlté svetlo samostatne “vodič musí zastaviť pred križovatkou, pričom ak je pri rozsvietení tohto signálu už tak blízko, že nemôže zastaviť bezpečne smie pokračovať v jazde”.

Ruku na srdce, koľkí z Vás túto výnimku už niekedy zneužili a aj napriek veľkému risku zrážky prešli na oranžovú, nebodaj červenú?

Security Check Required

No Description

 

# 5  Povinné “zipsovanie” platné od marca 2020

Vedeli ste o tom, že od 1. marca 2020 sa upravil zákon týkajúci sa striedavého či zipsového radenia vozidiel? Do toho času platilo, že ak sa chcete preradiť do druhého pruhu pri tom čo dávate znamenie o zmene smeru jazdy musíte dať zároveň prednosť vodičovi idúcemu v pruhu, do ktorého chcete prejsť. Rovnako to bolo aj pri zbiehaní dvoch pruhov, z ktorých nebolo zjavné, ktorí z nich je priebežný.

V tom prípade musel vodič z ľavého pruhu dať prednosť vodičovi v pruhu pravom iba za okolností ak pri ceste nebola značka prikazujúca striedavé/zipsové radenie.

Od apríla tak platí, že zipsové radenie sa aplikuje pri súbežnej jazde pred prekážkou ale aj pri zbiehaní pruhov. “Podmienkou takzvaného zipsovanie je súbežná jazda,” ozrejmili vo videu. Kto by mal s pojmom súbežná jazda problém, laicky je to jednoducho dopravná zápcha.

Security Check Required

No Description

zdroj: facebook Policia Slovenskej republiky