Ľadovce v Grónsku sa topia extrémnou rýchlosťou. Predstavuje to problém pre celú planétu!

Globálne otepľovanie je jedným zo strašiakov novodobej histórie ľudstva. Počasie sa rýchlo mení, letá a zimy už nie sú také ako bývali a to všetko ohrozuje náš život na Zemi.

Podľa najnovšej štúdie z univerzity v Ohiu čelí Grónsko veľkému problému. Tamojšie ľadovce a celková ľadová plocha sa zmenšuje a cesty späť už niet. To predstavuje problém aj pre celý svet keďže voda z topiacich sa ľadovcov končí v Atlantickom oceáne odkiaľ prúdi ďalej.

 

cestovať, chladný, denné svetlo

Zdroj: pexels.com

 

Málo tam sneží

Michaela King a ostatní spoluautori štúdie zozbierali satelitné snímky vyše 200 ľadovcov, ktorých topiaca sa voda “uniká” do oceánov. Jedná sa o ľadovce v okolí Grónska, ktorých zmeny sledovali za posledných 30 rokov.

“A zistili sme, že ľad, ktorý uniká do oceánu presahuje množstvo snehu, ktorý sa nahromaďuje na povrchu ľadovej plochy,” vysvetľuje autorka štúdie. V rozmedzí od 80-tych do 90-tych rokov 20. storočia, stratila ľadová vrstva 450 gigaton (450 miliárd ton) ľadu každý rok. No pozitívom je, že vďaka snehovým zrážkam sa táto masa ľadu obnovila.

 

batoh, batôžkar, cestovať

Zdroj: pexels.com

 

Nedá sa to vrátiť späť

Všetko sa však zmenilo okolo roku 2000, keď ľadová vrstva začala strácať ročne 500 miliárd ton ľadu. Snehové zrážky sa v tom čase nezmenili a tak sa ľadová vrstva nestačila obnovovať a začala sa rapídne zmenšovať. Michaele King taktiež potvrdila, že veľké ľadovce v okolí Grónska sa od roku 1985 od neho vzdialili o 3 kilometre.

To označila ako “veľkú diaľku” a zároveň dodáva, že sa mnoho ľadovcov zmenilo natoľko, že momentálne plávajú v hlbších vodách. To znamená, že sú vo väčšom kontakte s teplou vodou z oceánov, ktorá ich dokáže skôr roztopiť. Preto je taktiež nemožné aby sa ľadovce vrátili do “pôvodného stavu”. 

 

chladný, globálne otepľovanie, grónsko

Zdroj: pexels.com

 

Hrozba pre celý svet

Aj keby sa ľudstvu akýmsi zázrakom podarilo zastaviť alebo spomaliť globálne otepľovanie, nie je šanca na nápravu. Ľad, ktorý sa už z ľadovcov stratil doteraz by aj naďalej presahoval objem snehových zrážok. Aj keď by ste si pomysleli, že tento nezastaviteľný problém sa týka iba Grónska tak ste na veľkom omyle.

Všetok roztopený ľad sa dostáva do Atlantického oceánu a odtiaľ vlastne do všetkých svetových oceánov. Práve ľad z Grónska je hlavným dôvodom prečo každý rok stúpajú hladiny oceánov.

Minulého roku sa dokonca z Grónska odtrhlo toľko ľadu, že to spôsobilo nárast hladiny oceánov o 2,2 milimetra len v priebehu dvoch mesiacov.

zdroj: news.osu.edu