Prvýkrát po 130 rokoch: Viac ako 50% mladých ľudí do 35 rokov žije so svojimi rodičmi!

Cíťte sa ako doma.

V poslednej dobe sa dramaticky zvýšil počet mladých ľudí, ktorí uprednostňujú bývanie so svojimi rodičmi. Takýto model je pozdrav z devätnásteho storočia, píše portál Upworthy.

Nedávne údaje dokázali, že 32,1% dospelých vo veku 18 – 34 rokov žije stále so svojimi rodičmi, pričom tvoria najväčšiu skupinu spomedzi opýtaných.

Medzitým počet mladých ľudí, ktorí žijú s partnerom alebo manželom naďalej klesá.

V predchádzajúcom období, keď väčšina mladých ľudí vo veku 18 – 34 rokov žila v dome svojich rodičov, James Garfield sa stal prezidentom Spojených štátov, Socha slobody mala menej ako 10 rokov a my sme žili bez otroctva už štvrť storočia.

Podľa výskumu je „dramatický posun“ primárne spojený so zvýšením počtu ľudí, ktorí uprednostňujú vyhnúť sa vážnemu vzťahu až do veku 35 rokov.

„Napríklad, v roku 1880 bolo medzi mladými ľuďmi v kurze žiť oddelene od svojich rodičov, spolu s  manželom,“ povedal Richard Fry z Pew Research Centre.

Tento trend vyvrcholil okolo roku 1960, keď 62% 18-34-ročných žilo so svojím manželom alebo partnerom vo vlastnom dome a iba jeden z piatich ľudí žil so svojimi rodičmi.“

Dnes tento počet klesol na 31,6%, pričom u mužov je pravdepodobnejšie (35%) ako u žien (29%), že žijú so svojimi rodičmi.

Samostatná štúdia odhaduje, že asi štvrtina mladých ľudí v súčasnej dobe sa ani nikdy neodsťahuje z rodičovského domu.

Odpovede ako samostatné bývanie (14%) a „iné“ (22%) vo výskume výrazne zaostávali.

Týchto 22% zahŕňa mnoho študentov žijúcich na internátoch a tých, ktorí žijú s inými členmi rodiny, ktorí nie sú ich rodičmi.

Ako dlho ste žili/žijete so svojimi rodičmi vy?

Zdroj: Upworthy