Spoveď ženy, ktorá si vzala Afroameričana: Kvôli rasizmu som sa musela naučiť TIETO veci!

Pamela Chandler už stratila trpezlivosť s ľuďmi, ktorí tvrdia, že “rasizmus neexistuje” alebo nechápu protesty hnutia Black Lives Matter. Rozhodla sa tak na Facebooku napísať otvorený list, v ktorom odhalila to ako jej rasizmus zmenil každodenný život. S manželom Walterom sa poznajú už sedem rokov a spolu majú krásnu dcérku Jasmine. To čím si kvôli rasizmu v manželstve s Afroameričanom musí prejsť na verejnosti, Vás nenechá chladnými.

 

V úvode svojho listu spomína to, že veľa vecí sa musila odnaučiť no naučiť sa musela dvakrát toľko. Tým, že Pamela je beloška, jej manžel Walter je Afroameričan a ich dcérka Jasmine je tak miešaného pôvodu má celá rodina pred sebou dennodenne rôzne prekážky. Po tom čo sa s Walterom na túto tému porozprávala, dali spolu dokopy zoznam vecí, ktoré sú pre nich počas dňa bežné.

Walter Chandler

Walter Chandler updated his cover photo.

 

 • Šoférovať musím zakaždým keď sa vzdiaľujeme z okolia Daytony. Nerozprávame sa tom často, proste obidvaja vieme, že ak opúšťame našu zvyčajnú “bezpečnú” zónu a vydáme sa na menšie cesty v okolí Ohia tak proste musím šoférovať ja.

 • Musím sa rozprávať s predavačmi, vybavovať reklamácie, vybavovať podpisy na dokumenty a všelijaké veci keď musím ísť do federálnej budovy či niečo čo zahŕňa administratívu. Mne sa viac zadarí s akýmikoľvek “papierovačkami”. Mňa ľudia častejšie vypočujú a súhlasia so mnou ako s ním.

 • Šanca, že si môžeme vymieňať pohľadnice a pozdravy s černošskou alebo zmiešanou rodinou je mizivá. Iba ak nechcete každý rok posielať vianočné pozdravy stále tej istej rodine ako to robíme my. Samozrejme, že výber belošských rodín je široký.

 • Môj manžel sa snaží zapadnúť, byť milý a tak sa s každým aj porozpráva. Nie preto, že by bol spoločenský typ ale pretože sa naučil, že 195-centimetrov vysoký černoch ľudí naokolo zastrašuje a preto sa snažiť byť niekedy až prehnane milý aby sa ho ľudia nebáli.

 

Walter Chandler

Walter Chandler added a new photo – with Pamela Chandler.

 

 • Ak Walter tlačí nákupný vozík ja musím mať vždy pri východe z obchodu pripravený pokladničný blok. 

 • Nikto z našich susedov si nemyslel, že sme si náš dom kúpili. Mnoho z nich zastavovalo môjho otca a pýtali sa ho či nám dom prenajíma. Veď práve preto, že je to starý pán a ešte k tomu beloch tak si musel ten dom kúpiť. My ten dom nielen že vlastníme ale je aj celý splatený, nemáme na ňom žiadnu ťarchu či hypotéku a zaplatili sme si ho sami.

 • Trvalo nám ROKY kým sme našli kostol, kde by ste nezachytili mierne rasitické podtóny či narážky alebo bez toho aby tam nechodili rasisti.

 • Keď chceme dcérke kúpiť bábiku má na výber z 25-tich belošských bábik a modelov černošských bábik alebo tých so zmiešaným pôvodom je nanajvýš jeden alebo dva.

Walter Chandler

Walter Chandler updated his cover photo.

 

 • Tí ľudia, ktorí nás denne zastavujú s tým aká je naša dcérka roztomilá sú tí istí ľudia, ktorí by prešli na druhú stranu cesty ak šiel Walter po ulici sám.

 • Vyhýbame sa všetkým miestam, kde vidíme vlajku Konfederácie.

 • Ak ideme do reštaurácie Bob Evans (alebo hocikde, kde chodia dosť často aj seniori) niekedy okolo 16:00 až 17:00 zákazníci na nás proste zízajú keďže v tom čase sa tam chodí najesť veľa rasistických seniorov.

 

 • Ak ide Walter s našou dcérou na ihrisko, musí byť stále pri nej. Ak tak neurobí, každý na neho zíza a rozmýšľa čo tu ten “veľký černoch” na lavičke v parku robí.

Walter Chandler

Walter Chandler added a new photo.

 

Život plný obmedzení iba kvôli rasizmu

“Tento príspevok som nepridala aby si ľudia vraveli “oh ľutujem Vás, je mi to ľúto” atď. Máme úžasný život a sme za neho vďační. Ale musia nastať zmeny. Toto je len malá ochutnávka cieleného a neúmyselného rasizmu, ktorí je prítomný všade a stále,” vysvetľuje svoj úmysel Pamela. Dodáva aj to, že chápe ľudí, ktorým už lezú na krk všetky protesty a veci s tým spojené. No Pamela má už po krk toho, že zakaždým “musí nájsť inú čerpaciu stanicu len kvôli tomu, že na tej okolo ktorej idú stoja 2 kamióny s vlajkou Konfederácie a 6-ti belošský chalani v tričkách bez rukávov sa len tak poflakujú okolo.”.

Walter Chandler

Walter Chandler added a new photo – with Pamela Chandler.

 

Už toho bolo dosť!

Walter sa životu s rasizmom musel tak isto poriadne prispôsobiť. Ako už bolo spomenuté, každému sa snaží prihovoriť aby sa ho ľudia nebáli len kvôli jeho farby pleti. Dokonca sa nemôže ani rozčúliť ak v reštaurácii jeho objednávku popletú aj na 10 000-krát.

“Už mi lezie na nervy aj ten divný pocit, keď za nami zastavia policajti. Už mi lezie na nervy, že musím mať strach zakaždým keď ide Walter v noci z domu ak musí pracovať nadčas,” dodala rozhorčene Pamela. Napriek tomu, že jej status mal na internete úspech ju však zarmútilo to, že aj napriek tomu, že o tomto probléme hovorí (aj protestuje) mnoho ľudí inej farby pleti, bola to práve ona – beloška, ktorá niektorým ľuďom otvorila oči.

zdroj:boredpanda.com