,,Bol to emocionálny a bolestivý boj“. Vieme, prečo sa niektoré ženy rozhodnú nedojčiť

,,Ide to bábätku dobre? Dokážem produkovať dostatok mlieka? Sú moje bradavky v poriadku? Bol to emotívny a bolestivý boj,“ zdieľala Angela Burzo vo svojom príspevku na Instagrame o dojčení. V tomto náročnom boji predsa žiadna mamička nie je sama. Niektoré ženy sa rozhodnú nedojčiť a my poznáme najčastejšie dôvody.

Podporujeme voľbu každej ženy v tom, čo chce alebo nechce robiť s jej telom. Boli sme však zvedaví a chceli sme sa dozvedieť niečo viac o tom, prečo sa niektoré matky rozhodnú kŕmiť svoje dieťa umelou výživou namiesto prirodzeného materského mlieka.

Žena alebo jej dieťa majú zdravotný problém.

“It Has Been an Emotional and Painful Struggle”. Why Some Women Choose Not to BreastfeedZdroj: kimkardashian / Instagram

Určité zdravotné ťažkosti môžu matke zabrániť v produkcii mlieka. Niektoré ženy majú obrátené alebo ploché bradavky, čo môže dojčenie sťažiť. Existujú novorodenci, ktorí dokonca odmietajú cmúľať prsník.

Je to pre ňu psychicky ťažké.

View this post on Instagram

Ohhh breastfeeding. It’s incredible and it can also be really challenging. At least it was for me the second time around. From latching issues, to my son loving one side vs. another, making more milk, when to pump… EVERYTHING was different and I found myself asking a lot of questions. I had a look on the @peanut app to see if other moms were going through the same challenges…turns out they have a group especially for breastfeeding and I picked up so many helpful tips. There really is no other advice that compares to other moms who have been in exactly the same situation. I always believe that when women come together and share knowledge, we are so powerful. If you're a mama, mama-to-be or you're trying to conceive, check it out! #peanutapp ❤️

A post shared by Jenna Dewan (@jennadewan) on

Niektoré ženy pociťujú popôrodnú úzkosť alebo depresiu a dojčenie je pre ne príliš zdrvujúce. Iné sa môžu cítiť trápne či psychicky nepohodlne.

Jej dieťa to nedokáže.

“It Has Been an Emotional and Painful Struggle”. Why Some Women Choose Not to BreastfeedZdroj: burzolife / Instagram

Môže to byť spôsobené tým, že dieťa strávilo istý čas na novorodeneckej jednotke intenzívnej starostlivosti alebo mala sama matka komplikácie a v prvých dňoch po pôrode nebolo možné zaistiť dojčenie od matky.

Musí alebo chce sa vrátiť do práce.

Bez ohľadu na to, či je to jej vlastná voľba, alebo jednoducho musí živiť rodinu, jej rozhodnutie je úplne v poriadku. Bolo by veľmi ťažké dojčiť počas pracovných prestávok, nehovoriac o tom, že je veľmi nepravdepodobné, že si pracujúca mama nájde čas a priestor, kedy a kde by to stihla.

Chce mať svoje telo späť.

View this post on Instagram

One year ago and today…heading to the same event 😱…I had brewing pneumonia and had extra water surrounding Romeo (who was already large)….so that was a BIG BELLY😳!

A post shared by Hilaria Thomas Baldwin (@hilariabaldwin) on

Zdieľanie tela s iným človiečikom po dobu 9 mesiacov môže spôsobiť pocit, že už jej telo nie je jej vlastné. A potom, keď musí byť neustále pri novorodencovi, ktorý je pripravený na dojčenie takmer neustále, sa môže žena cítiť ako stroj.

,,V deviatom mesiaci tehotenstva som túžila mať svoje telo späť a odpočítavala som sekundy, kým bude opäť len moje. Keď som dojčila, stále to nebolo moje vlastné. Bola som jednoducho rozvoz jedla pokrytý mäsom,“ hovorí jedna mama, ktorá dojčila.

Chce mať viac času pre seba.

“It Has Been an Emotional and Painful Struggle”. Why Some Women Choose Not to BreastfeedZdroj: burzolife / Instagram

Ak sa žena rozhodne nedojčiť, je to rozhodnutie, ktoré by mal každý rešpektovať. Žiadny iný príbuzný však nemôže nahradiť matku.

Aké máte skúsenosti s dojčením? Dojčili ste alebo ste sa rozhodli, že to nie je pre vás to pravé?

Zdroj: brightside.me