Česko sa stalo červenou krajinou. Budete musieť mať negatívny test alebo ostanete v karanténe

ONLINE INFO Z ÚSTREDNÉHO KRÍZOVÉHO ŠTÁBU: ČESKO SA VZHĽADOM NA VÁŽNY PANDEMICKY VÝVOJ STÁVA “ČERVENOU” KRAJINOU. RAKÚSKO A MAĎARSKO ZATIAĽ ZOSTÁVAJÚ ZELENÉ S VÝHRADOU, PRE UKRAJINU SPRÍSNIME PRAVIDLÁ V NAJBLIŽŠÍCH DŇOCH ⚠️ uvádza na svojom facebooku Martin Klus

V PRAXI TO BUDE ZNAMENAŤ NASLEDOVNÉ:
🇨🇿 Ktokoľvek sa vráti z územia Česka s výnimkou pendlerov do 30 km od najbližšieho hraničného priechodu, študentov, pedagógov, výskumníkov, zdravotníkov, poľnohospodárov, sociálnych pracovníkov, pracovníkov v kritickej infraštruktúre, niektorých športovcov a umelcov (vraciame sa k výnimkám z jari – presnejšie budú definované v uznesení ÚVZ) musí prísť buď s negatívnym testom nie starším ako 72 h., alebo prostredníctvom formuláru e-hranica nastúpiť do 5 dňovej domácej karantény a následne byť testovaný.

Toto sa bude kontrolovať prostredníctvom námatkových kontrol, aj tzv. “trackovania” mobilných telefónov. Do platnosti to vstúpi OD PIATKA 18. septembra 2020.

🇪🇺 Dopĺňam, že možnosť výberu 72 h. negatívny test vs. karanténa a testovanie umožníme pre všetky krajiny EÚ.

🇦🇹 🇭🇺 Rakúsko a Maďarsko zatiaľ zostávajú v zelenej kategórii. V ich prípade ale hrozí prepnutie do červenej v zásade kedykoľvek, preto už dnes odporúčame zvážiť cestovanie a necestovať do konkrétnych vytipovaných regiónov, ktoré čoskoro nájdete na webe Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

🇸🇪 🇧🇬 🇨🇦 Medzi bezpečné krajiny zaraďujeme Švédsko, Bulharsko a Kanadu. V čakacom režime na takéto preradenie zostávajú Belgicko, Holandsko a Portugalsko, o ktorých dnes bola veľká diskusia.

🇺🇦 Ohľadom sprísnenia pravidiel pre Ukrajinu prebehla intenzívna diskusia, ktorú vzhľadom na karanténne kapacity resp. perspektívu nákupu tzv. antigénového rýchlotestu nebolo možné ukončiť už dnes. Vznikne pracovná skupina v tejto veci a rozhodne sa v najbližších hodinách.

Ďalšie informácie k ostatným bodom Ústredného krízového štábu sa budú komunikovať v najbližších hodinách ⏱

 

ONLINE INFO Z ÚSTREDNÉHO KRÍZOVÉHO ŠTÁBU: ČESKO SA VZHĽADOM NA VÁŽNY PANDEMICKY VÝVOJ STÁVA “ČERVENOU” KRAJINOU. RAKÚSKO…

Gepostet von Martin Klus am Montag, 14. September 2020