Chcete aby boli Vaše deti úspešné a slušné? Nechajte ich pomáhať Vám s domácimi prácami

V dnešnej uponáhľanej dobe, keď deti trávia väčšinu času doma za počítačom, je čoraz ťažšie ich presvedčiť by Vám pomohli s domácimi prácami.

Umyť si za sebou riad, povysávať a upratať si izbu alebo roztriediť špinavé veci na pranie. Je dôležité aby sa deti už v rannom veku naučili slušnosti a pokory voči svojim rodičom a blížnym. Ale ako dosiahnuť aby Vám pomáhali?

Chyba je totiž v rodičoch. Mnoho z nich ľutuje svoje deti, ktorým teda nezadáva žiadne domáce práce pretože prídu po celom dni zo školy unavené.

Iní sa zas obávajú a cítia previnilo, že svoje deti nútia vykonávať domáce práce. Na druhej strane, domáce práce sú odjakživa považované za povinnosti rodičov, ktorý tiež večer prichádzajú unavený z práce. No odborníci sa zhodli, že pomoc pri domácich prácach má na deti dobrý vplyv a to najmä do budúcnosti.

Je preto veľmi dôležité deťom prízvukovať, že pomoc pri domácich prácach je veľmi dôležitá. Ako sa hovorí, čo sa v mladosti naučíš, v starobe akoby si našiel.

Julie Lythcott-Haims sa vo videu pre ted.com vyjadrila, že: „Ak dieťa neumyje svoje riady, tak to za neho urobí niekto iný. Preto je to oslobodenie nie len od povinností, ale aj pochopenia, že každý člen rodiny musí prispieť k rodinnému životu.“ Taktiež tvrdí, že výpomoc pri domácich prácach zvyšuje deťom ich pracovnú disciplínu a neskôr si lepšie budujú svoju kariéru.

Na univerzite v americkom meste Mississippi jeden z ich výskumníkov 25 rokov skúmal deti vo veku 3 až 4 rokov. Cieľom výskumu bolo ako pomoc detí pri domácich prácach v rannom veku ovplyvnila ich život keď dovŕšili 20 rokov. Zistilo sa, že deti ktoré sa v detstve starali o domáce zvieratko mali väčšiu šancu vybudovať si úspešnú kariéru. Dokonca sa u nich v dospelosti vyvinula väčšia miera empatie.

Ako sa spoločnosť rozvíja, stále menej vyžadujeme od svojich detí. Posielame ich študovať do iných miest a tam nevedia, ako oprať oblečenie, navariť jedlo či vymeniť žiarovku.

ňDôvodom je túžba robiť pre naše deti všetko,“ vyjadril sa k téme riaditeľ (Nicholas Long) Centra pre efektívne rodičovstvo v detskej nemocnici v meste Arkansas.

Preto by ste mali deťom vysvetliť, že domácimi prácami z nich nechcete spraviť svojich otrokov.

Práve naopak, snažíte sa im zjednodušiť ich život keď sa budú musieť postarať sami o seba a naučiť ich poriadku a samostatnosti. To z nich spraví empatickejších a úspešnejších ľudí v dospelosti, keď neskôr pochopia, že pomoc od svojich detí pri domácich prácach je dobrá vec.

zdroj: sovkusom.ru