Majetok amerických miliardárov sa počas Korony zvýšil o 845 miliárd dolárov

Viete, čo majú spoločné Jeff Bezos, Mark Zuckerberg a Elon Musk? Všetci pochádzajú z USA, sú miliardármi a zbohatli vlastnou šikovnosťou. Pandémia koronavírusu zasiahla ekonomiku celého sveta brutálnym spôsobom. Krajiny ako Spojené kráľovstvo a Nový Zéland sa dostali do recesie a nezamestnanosť tam dosiahla vysoké čísla.

V USA dokonca predstavovala 14,7%. Stav zamestnanosti ide v tejto krajine rapídnym tempon nadol, pričom aktuálne tam počet nezamestnaných predstavuje 11,5 milióna.

Uprostred tohto ťažkého boja však investori a najbohatší ľudia sveta zaznamenali obrovské nárasty majetku a to najmä v USA, pričom 645 najbohatších Američanov od marca zarobilo viac ako 800 miliónov dolárov.

zarobili presne 845 miliárd dolárov

Medzi 18. marcom a 15. septembrom si najbohatší obyvatelia USA zarobili presne 845 miliárd dolárov, čo predstavuje celkový nárast všetkých ich aktív o 29%.

Tieto štatistiky pochádzajú z najnovšej správy miliardára Bonanzu z Inštitútu pre politické štúdie, ktorá sleduje čisté imanie najbohatších ľudí zo zoznamu spoločnosti Forbes.

Výkonný riaditeľ spoločnosti Tesla, Elon Musk, výkonný riaditeľ spoločnosti Oracle, Larry Ellison, a bývalý starosta New Yorku, Michael Bloomberg, v ňom patria k najlepšie zarábajúcim.

Správa konštatuje, že obyčajní ľudia sa dnes horko ťažko dokážu počas tejto hospodárskej krízy uživiť a miliardárska trieda si svoje bohatstvo naopak rozširujeChuck Collins, spoluautor správy a riaditeľ Programu nerovnoprávnosti Inštitútu pre politické štúdie, uviedol, že čísla sú dosť šokujúce. Vysvetľuje, že pandémia prehlbuje už teraz veľké nerovnosti v Amerike.

Collins pre CNN Business prezradil: ,,Myslel som si, že do šiestich mesiacov sa to všetko ukončí. Kvôli pandémii je vo svete výrazný rozdiel medzi ziskom miliardárov a rozsiahlou ekonomickou biedou národa. Táto situácia dramatizuje nerovnosť bohatstva medzi obyvateľmi.“

 Správa mala ďalšie zarážajúce zistenia

– napríklad v rokoch 1990 až 2020 vzrástlo americké miliardárske bohatstvo o 1130%. Medzi rokmi 2010 a 2020, po finančnej kríze v roku 2008, miliardári USA zbohatli o 80,6%.

Collins dodal: „Táto skupina bohatých bude mať extrémne veľký vplyv na formovanie ekonomiky, politiky a médií.

Nikto z nás nebude chcieť žiť v takej spoločnosti.“ V súčasnosti má majetok generálneho riaditeľa Amazonu, Jeffa Bezosa, čistú hodnotu 178 miliárd dolárov, čo z neho robí najbohatšieho človeka na svete.

Na druhom mieste v tomto rebríčku sa umiestnil Bill Gates so spoločnosťou Microsoft a majetkom vo výške 123 miliárd dolárov. Majetok Elona Muska predstavuje 103 miliárd dolárov, pričom sa jeho hodnota tento rok zvýšil o 70 miliárd dolárov.

Zdroj: unilad.co.uk