Nové opatrenia vlády: rúška v exteriéri, zatvorené reštaurácie po 22. hodine a obmedzenie svadieb

Epidemiologická situácia sa na Slovenku vývíja nepriaznivým smerom. Okrem vysokého čísla nakazených sa pomaly míňajú nemocničné lôžka, rovnako ako špecialisti, ktorí nakazeným pomáhajú.

Na základe aktuálneho vývoja sa po zasadnutí krízového štábu, Igor Matovič, spolu s Jánom Mikasom – hlavným hygienikom Slovenka, rozhodol zverejniť nové opatrenia vlády.

Tento týždeň má vláda rozhodnúť aj o zavedení mimoriadného stavu.

Igor Matovič po ústrednom krízovom štábe tvrdí: „Núdzový stav bude prijatý kvôli tomu, lebo nevieme, ako sa nám situácia vyvŕbi.“ Zavedenie krízového štábu však isté nie je. Jeho cieľom je prípadné uľahčenie zvládania skomplikovanej situácie. Bolo tomu tak počas prvej vlny pandémie, avšak vtedy sa núdzový stav vzťahoval na zdravotníctvo.

Prípadné zavedenie núdzového stavu bude trvať maximálne 90 dní, pričom ho štát zavedie len v prípade, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia ľudí.

Na včerajšej tlačovej konferejncii bolo zverejnených a podrobne vysvetlených niekoľko základných zmien –  zavedených opatrení. Ústredný krízový štáb okrem iného rozhodol aj o začiatku platnosti nových opatrení.

Všetky zavedené opatrenia majú platiť od 1. okróbra 2020 až dovtedy, kedy sa situácia začne zlepšovať, teda do odvolania. Na dodržiavanie opatrení má dozerať Polícia SR. Premiér zdôraznil, že ak zavedené opatrenia nebudú postačujúce, vláda rozhodne o zatváraní škôl, obchodov či rizikových firiem.

Igor Matovič počas tlačovej konferencie prezradil: „Situácia je mimoriadne vážna, to, čo sa udeje počas najbližších dvoch týždňov nemáme.“ 

Základné zavedené opatrenia:

Oslavy

Podľa vlády by sa mali ľudia správať zodpovedne a zakázané oslavy by si nemali presúvať domov. Aj napriek tomu, že si hlavný hygienik – Ján Mikas myslí, že to niektorí budú robiť aj napriek odporúčaniam vlády, majú si to vraj rozmyslieť. Vláda si uvedomuje, že rodinné oslavy sú podujatím, ktoré žiaľ ovplyvniť nevedia. Hlavný hygienik dodal: „Nerobme hlúposti, nerobme zbytočné návštevy a zbytočné oslavy, tie oslavy nás počkajú.“

Prevádzky

Okrem reštaurácií majú obmedzené otváracie hodiny aj všetky prevádzky verejného stravovania – teda bary, krčmy, diskotéky a iné prevádzky v tejto kategórii. Premiér potvrdil, že ich otváracie hodiny sa budú môcť pohybovať len medzi 6:00 a 22:00. Ak si prevádzky zabezpečia rozvoz, alebo výdajné okienko, otvorené vraj budú môcť mať nonstop.

Obchody

V súvislosti s obchodnými prevádzkami, premiér zdôraznil, že počet nakupujúcich v prevádzkach bol limitovaný aj nákupnými košíkmi. Týmto nariadením sa má zabezpečiť, aby sa v prevádzke nepohybovali ľudia nad rámec povoleného počtu. Odmedzenie má spočívať v zavedení 10 metrov štvorcových na jedného zákazníka, pričom sa musí dodržiavať 2-metrový odstup a samozrejme aj rúško a dezinfekcia pri vstupe.

Povinné rúška

Ján Mikas potvrdil, že situácia v najbližších dňoch ukáže, či sa školy celoplošne zatvoria. Podľa neho si to aktuálna situácia nevyžaduje, avšak povinné nosenie rúšok bude platné aj v najbližších týždňoch. Okrem stredných škôl a druhého stupňa základných škôl, by si podľa odporúčania mali rúška nasadiť aj deti na prvom stupni. Deti v materských školách si zatiaľ rúško nasadiť nemusia. Okrem škôl je rúško povinné aj v exteriéri. Rúško v posilňovni sa zatiaľ len odporúča.

Hromadné podujatia

Od prvého okróbra je okrem organizácie svadieb zakázané aj organizovanie karov či krstín. Samotný obrad povolený je – nariadenia sa týka len následných osláv. Výnimku majú podujatia, pri ktorých bude zabezpečený negatívny test všetkých prítomných, ktoré nebudú staršie ako 12 hodín. Negatívny PRC test však nestačí.

Okrem toho je takéto podujatie potrebné aj vopred nahlásiť. Igor Matovič o hromadných udalostiach prezradil: Poprosil som ministerku kultúry, aby komunikovala s kultúrnou obcou. A taktiež to isté platí pri športovcoch, aby nám kultúra a šport na Slovensku nezahynuli.“ 

Konanie športových podujatí ešte jasné nie je. Je možné, že sa zrušia úplne, avšak prichádza do úvahy aj možnosť ich konania bez divákov. Výnimku majú okrem podujatí s účastníkmi s negatívnym testom aj zasadnutia verejnej moci, zasadnutia vlády a zasadnutia parlamentu.

Zatvorené hranice?

Ján Mikas v súvislosti s hroziacim zatváraním hraníc spomenul: „Zatiaľ nedochádza k zmene rizikovosti týchto krajín pre SR, takže zostávajú v rámci zoznamu medzi menej rizikovými krajinami. Je to aj z toho dôvodu, že na Slovensku sa výrazne zhoršila epidemiologická situácia.“

 Vývoj situácie na Slovenku si zatiaľ nevyžaduje zaradenia Maďarska a Rakúska do najvyššieho stupňa rizikových krajín. Hlavný hygienik SR tvrdí, že tieto krajiny majú aktuálne veľmi podobný vývoj koronavírusu ako máme my.

Zdroj: aktuality.sk