Nový výskum: Materské mlieko chráni dieťa pred infekciami po celý život

Materské mlieko môže byť pre zdravie detí podstatne dôležitejšie, ako sa pôvodne predpokladalo.

V novej štúdii lekári zistili, že samičky myší, ktoré kŕmili svoje mláďatá, im poskytli imunitné bunky, ktoré zabezpečili ochranu pred infekciami aj po dlhom čase od ukončenia dojčenia.

Lekári vedeli, že dojčenie zvyšuje imunitu dieťaťa, ale vždy sa predpokladalo, že táto ochrana je dočasná a trvá len počas obdobia dojčenia. Okrem toho, vždy sa predpokladalo, že táto imunita bola spôsobená protilátkami prenášanými z matky na neutralizáciu baktérií a vírusov.

Tieto predpoklady boli vyvrátené novou štúdiou publikovanou v časopise Science Advances. Výskumní pracovníci z University of Birmingham vo Veľkej Británii študovali potomstvo hlodavcov kŕmených matkami, ktoré predtým mali hlístovú infekciu.

Výskumný tím neočakávane zistil, že ochrana pred infekciou červami sa preniesla na mláďatá hlodavcov prostredníctvom buniek v mlieku a nie proteínmi, ako sú napríklad protilátky. Navyše, prenesené bunky im poskytli ochranu celému organizmu aj v dospelosti.

„Toto je prvá ukážka toho, že infekcia pred tehotenstvom môže preniesť celoživotnú bunkovú imunitu na dieťa,“ povedal Dr. William Horsnell, vedúci autor a výskumný pracovník.

„Výskum ukazuje, že infekčná nákaza pred tehotenstvom môže spôsobiť, že matka prenesie dlhodobé imunitné benefity na svoje potomstvo. Táto skvelá informácia nám pomáha pochopiť fakt, ako môže matka ovplyvniť zdravie svojho dieťaťa.“

V budúcnosti by výskumníci chceli využiť tieto nové poznatky na vytvorenie vakcín, ktoré zabránia infekciám. Argument je jednoduchý: ak je imunitný systém matiek a tehotných žien chránený pred infekčnými chorobami očkovaním, potom môžu deti získať počas dojčenia rovnaký ochranný účinok.

Táto nová štúdia naznačuje, že ochrana môže byť trvalá, čo je úžasné.

„Dúfame, že táto štúdia povedie k štúdii ľudí o tom, ako vystavenie patogénom pred tehotenstvom môže ovplyvniť zdravie detí,“ povedal profesor Kai-Michael Towler z Ústavu imunológie a imunoterapie na univerzite v Birminghame.

Toto je vážny argument pri téme dojčenia dieťaťa. Súhlasíte?

zdrj: zmescience.com/