Od akých priateľov by ste sa mali držať čo najďalej?

Mnoho ľudí je názoru, že ich blízki sú najlepší ľudia na planéte. V skutočnosti to však zriedka zodpovedá objektívnej realite.

Možno si to ani nevšimnete, ale často sú to ľudia z vášho okolia, ktorí na vás majú negatívny dopad a prinášajú nezhody do životov.

Je ťažké tomu uveriť a ešte ťažšie prijať skutočnosť, že starí priatelia (a možno aj členovia rodiny) nám môžu zničiť život. Nemusia to robiť úmyselne, jednoducho sú zvyknutí správať sa určitým spôsobom, bez toho, aby si všimli, ako deštruktívne to vplýva na ich okolie.

three women sitting wooden bench by the tulip flower fieldunsplash

V každom prípade, schopnosť identifikovať energetických upírov a rozhodnúť sa, s ktorými ľuďmi by ste nemali pokračovať v komunikácii, nie je na škodu.

Prečítajte si zoznam najbežnejších spôsobov správania toxických priateľov, s ktorými by sa mal každý oboznámiť. Ste pripravení zistiť, či sa medzi nimi nachádzajú aj vaši blízki?

NEGATÍVNY VPLYV

1. Existujú vo vašom prostredí ľudia, ktorí majú vo svojom vlastnom živote neporiadok? Robia niečo, aby zmenili túto situáciu? Ak nie, potom ste možno mali šancu nadviazať vzťah s takouto kategóriou ľudí, ktorá sa nazýva „sťažovatelia“.

Každý z nás má samozrejme problémy a nevyhnutne ich zdieľame s rodinou a priateľmi. Väčšinou však život pokračuje ako obvykle a nám sa neudeje nič katastrofálne.

Sťažovatelia sú však schopní nafúknuť každú malú nepríjemnosť do obrovských rozmerov a robia to pravidelne.

woman in green jacketunsplash

2. Druhý typ toxického priateľa sa vyznačuje nadmernou a neopodstatnenou skepsou. Títo ľudia sa vás vždy snažia presvedčiť, že by ste nemali robiť žiadne riskantné rozhodnutia a je lepšie nechať všetko tak, ako to je.

Na jednej strane to znie dosť rozumne. Ale na druhej strane, každý vie, že na to, aby ste vo svojom živote mohli urobiť pozitívne zmeny, musíte niekedy zariskovať.

Problém takýchto „sťažovateľov“ spočíva v tom, že infikujú svojich blízkych svojimi pochybnosťami a tým ich nútia zostať na jednom mieste. Preto je nutné pochopiť, že pri takomto človeku nemôže byť reč o žiadnom osobnom rozvoji.

woman in gray long-sleeved top sitting on chair near green leafed plant during daytimeunsplash

3. Treťou kategóriou toxických ľudí sú chvastúni. Nič neodčerpáva toľko energie ako ľudia neustále vyžadujúci pozornosť a uznanie. Samozrejme, musíte svojich blízkych podporovať a radovať sa z ich spoločných úspechov, ale nie v tomto prípade.

Od takýchto ľudí nemôžete dostať spätnú väzbu a podporu. Akúkoľvek debatu obrátia na seba, len aby nepočuli o úspechoch iných ľudí.

woman standing near black wallunsplash

4. A nakoniec bojkovia. Málokto je rád v spoločnosti človeka, ktorý sa neustále trápi a bojí. Niektorým sa však môže zdať toto správanie roztomilé.

Nech je to už akokoľvek, musíte pochopiť, že komunikácia s takýmito ľuďmi vám neprinesie žiadny úžitok. Nebudete sa môcť od nich nič naučiť, ani ich len požiadať o radu.

Zdroj: takprosto.cc