Polícia pokutovala cyklistov: Podľa Cyklokoalície je to zbytočná buzerácia a mali by sa skôr venovať iným veciam

Rovnako ako vodiči motorových vozidiel aj cyklisti sa musia držať zákonov o cestnej premávke. K dodržiavaniu dopravných predpisov cyklistami vyzýva už dlhšiu dobu aj Polícia Slovenskej republiky prostredníctvom rôznych videí. Na svojich stránkach tak uverejňujú videá, kde za rôzne priestupky pokutujú cyklistov vo výške 10 až 50 eur. Na tieto videá sa rozhodla reagovať aj Cyklokoalícia, ktorá síce odsudzuje priestupky cyklistov no to čo robí polícia je podľa nich iba zbytočná buzerácia.

 

Odrádzajú ľudí od bicyklovania

Podľa slov polície sa cyklisti najčastejšie dopúšťajú priestupkov ako je napríklad prejazd cez priechod pre chodcov na červenú, ohrozovanie samotných chodcov či používanie telefónu počas jazdy. “Polícia zbytočnou buzeráciou odrádza ľudí od spôsobu dopravy, ktorý sa štát zaviazal podporovať, a to v miestach, kde jednoznačne chýba bezpečná cyklistická infraštruktúra.

Netvrdíme, že porušovanie predpisov je správne, aktivita polície však vyznieva nanajvýš nevhodne v kontexte jej neschopnosti skutočne riešiť bezpečnosť na cestách,“ vyjadrila sa k videám Cyklokoalícia.

 

Problémom je polícia

Cyklokoalícia taktiež uviedla, že v posledných rokoch komunikovala s mestami a obcami na tému vybudovania lepšej a bezpečnejšej infraštruktúry pre chodcov a cyklistov. Tí však za najväčší problém, ktorí realizáciu brzdí je práve polícia. Dopravné inšpektoráty tak blokujú tieto zmeny pod argumentom, že by sa tým ohrozila plynulosť cestnej premávky. Cyklisti tak mnohokrát nemajú na výber a teda musia použiť frekventovanú cestu. Problémom je aj nedodržiavanie rýchlostí áut čo značne cyklistov jazdiacich po vozovke ohrozuje. Preto sa často uchyľujú k tomu, že jazdia po chodníkoch pre chodcov v miestach, kde nie je vybudovaná cyklotrasa.

Sloboda pre nás môže, obzvlášť od istého veku, znamenať aj takú jednoduchú vec ako ísť na nákup alebo pozrieť sa, čo je…

Gepostet von Cyklokoalícia am Montag, 10. August 2020

 

Na cestách sa ohrozuje bezpečnosť cyklistov

„V zónach 30, kde je toto percento ešte vyššie a početnosť chodcov či cyklistov často vyšší, nemeria rýchlosť v podstate vôbec – miesto toho z auta pokrikuje na cyklistov na širokom chodníku, ktorý sa boja zrazenia týmito rýchlo jazdiacimi autami. Aj keď je slovenská stratégia bezpečnosti cestnej premávky sama o sebe skôr fraškou, polícia neplní ani tie základné úlohy, ktoré jej ukladá,“ kritizuje prácu polície Cyklokoalícia. Prizvukujú aj to, že v tomto roku už následkami nehody zahynulo 12 cyklistov čo je o 5 viac ako minulý rok. Vodiči sú tak často k cyklistom na ceste neohľaduplný a nedodržujú bezpečnú vzdialenosť či sa dokonca dostatočne nevenujú riadeniu. 

NEMAL ŠANCU PREŽIŤZa minulý týždeň sa len v Košickom kraji stali štyri dopravné nehody, ktorých súčasťou boli aj…

Gepostet von Polícia Slovenskej republiky am Dienstag, 16. Mai 2017

 

Myslíte si, ak by mestá a obce vybudovali viac cyklotrás znížil by sa počet dopravných priestupkov a nehôd v spojení s cyklistami?