Prestanete fajčiť? Spotrebná daň z tabaku a cigariet bude v nasledujúcich rokoch už iba rásť!

Fajčenie škodí zdraviu, vie to každý z nás, no ľudia sa tohto návyku či zlozvyku nevedia ale aj nechcú zbaviť. Vláda tak opäť plánuje počas najbližších štyroch rokov zvýšiť spotrebnú daň z tabaku cigariet. Podobnú ambíciu mal aj bývalý minister financií Ladislav Kamenický, no novela zákona bola stiahnutá kvôli hroziacemu rozpadu koalície. Bude opätovné zvýšenie cien cigariet motiváciou pre ľudí prestať fajčiť?

 

Napriek tomu, že táto téma je úzko spätá so zdravím národa, sa na návrhu novely zákona nepodieľa ministerstvo zdravotníctva. „Snahou ministerstva zdravotníctva je ochrana zdravia ľudí. Škodlivosť fajčenia a jeho riziká sú dlhodobo preukázané. Zdraženie cigariet vnímame ako faktor, ktorý tiež môže prispieť k tomu, že na Slovensku bude fajčiť menej ľudí,“ znelo vyjadrenie ministerstva zdravotníctva prostredníctvom ich tlačového odboru. Podľa rezortu zdravotníctva je zmena tohto zákona plnej kompetencii ministerstva financií.

 

Cigarette Stick on Pile of Coins

Zdroj: pexels.com

 

Je to nefér!

Vedenie rezortu financií tak plánuje zvýšenie tejto spotrebnej dane z dôvodu, že sa naša krajina zaviazala zvýšiť zdaňovanie negatívnych externalít. No odborníci nesúhlasia a kritizujú Hegerov spôsob akým chce na cigaretách vybrať viac peňazí.

Ide o to, že fajčiari, ktorí používajú menej škodlivé elektronické cigarety si priplatia viac ako tí, ktorí uprednostňujú tabakové výrobky. Od budúceho roka by sa tak cena jednej škatuľky mala vzrásť o 40 centov a v roku 2023 o ďalších 20 centov. Avšak jedno balenie elektronických cigariet postihne nárast až o 50 centov čo znamená, že jedna krabička tak fajčiarov výjde na 4 eurá. Táto cena tak bude najvyššia spomedzi okolitých krajín ako Poľsko, Česko či Maďarsko.

 

Marlboro, Cigaretes, Iqos, Smoking, E-Smoking, Nicotine

Zdroj: pixabay.com

 

Odborníci bijú na poplach pred vznikom čiernych trhov

Odborníci sa zhodujú aj vo svojich pochybnostiach, že práve tento krok prijme fajčiarov prestať fajčiť. Prejavili skôr obavy zo vzniku nelegálnych obchodov s tabakovými výrobkami. Potvrdzujú to aj informácie Slovenského združenia pre značkové výrobky. V roku 2017 po zvýšení dane o 10 centov pripadajúcich na jednu krabičku, tak odhalili, že nelegálny obchod sa dvojnásobne zvýšil. Až doteraz sa tabak v elektronických cigaretách zdaňoval do výšky 44 centov v porovnaní s klasickými cigaretami. Teraz by sa tak tento rozdiel zvýšil až na 73 percent.

 

Man in Hoodie Smoking Cigarette

Zdroj: pexels.com

 

Podľa Radovana Šurana z inštitútu INESS nie je však dôvod na to aby sa rozdiel v zdaňovaní tabakových a netabakových výrobkov znižoval. Myslí si, že je to iba krátkozraké riešenie čo sa týka hľadania nových príjmov do štátnej kasy. Napriek kritikom by si tak v budúcom roku štátna kasa prilepší o takmer 104 miliónov eur viac ako doteraz. O 2 roky neskôr by sa tak tento “zisk” mal zvýšiť až o sumu 140 miliónov eur.

 

Aký máte na to názor Vy?

zdroj: aktuality.sk