Rusko schválilo prvú vakcínu no stále sa čaká na posledné výsledky klinických testov. Putin dal zaočkovať aj vlastnú dcéru!

Od začiatku prepuknutia pandémie sa mnoho vedcov snažilo vyvinúť liek ale aj vakcínu proti koronavírusu. Po mnohých mesiacoch sme sa tak dočkali a prvá vakcína už prešla dvomi z troch úrovní testovania. Ešte 11. augusta 2020 sa Rusko stalo prvou krajinou, ktorá schválila vakcínu proti koronavírusu.

Jej schválenie nebolo oznámené nikým iným ako samotným prezidentom Vladimirom Putinom. Ten mal podľa informácii dať zaočkovať aj vlastnú dcéru.

https://www.instagram.com/p/CFok_7YhdVi/

 

Prvé výsledky sú zverejnené

“Viem, že vakcína funguje celkom efektívne, pomáha vyvinúť silnú imunitu a prešla všetkými potrebnými testami,” vyhlásil Putin. Napriek jeho prehláseniu, skeptici po celom svete sa zhodujú v tom, že “vypustenie” vakcíny nastalo priskoro. V čase, keď bola vakcína schválená, prvé dve úrovne testovania boli uzavreté no tretia, posledná však ešte nezačala. No medzitým Lancet ohlásil výsledky z prvej úrovne testovania. Podľa ich štúdie tak pri všetkých 76 účastníkov sa podnietila silná odozva imunitného systému.

 

Svetoví vedci sú skeptickí

Vakcínu tak pomenovali veľmi príznačne, Sputnik V. Okrem účastníkov klinickej štúdie, dostala vakcínu aj Putinova dcéra. “Cíti sa dobre a koncentrácia protilátok je vysoká,” potvrdil Putin. Mnohí odborníci sú však zhrození, že sa vakcína schválila tak rýchlo bez všetkých potrebných náležitostí. No ruskí vedci založili oficiálnu stránku, kde sa nachádzajú pravdivé a aktuálne informácie, ktoré vyvrátia všetky dezinformácie, ktoré kolujú vo svetových médiách.

 

Neuponáhľali sa?

Vakcínu financuje Ruský investičný fond (RDIF), ktorému šéfuje Kirill Dmitriev. Sám potvrdil, že Rusko dostalo medzinárodné požiadavky až na 1 miliardu dávok ich vakcíny. Peter Openshaw, profesor experimentálnej medicíny na londýnskej univerzite, tvrdí, že krajiny, ktoré prejavili záujem pravdepodobne nezačnú vakcíny hromadne podávať ľuďom až kým nebude isté, že je vakcína bezpečná a efektívna. “Existuje veľké riziko, že dôvera vkladaná vakcínam sa stratí po tom čo u vakcíny, ktorá je schválená sa preukáže jej škodlivosť,” kritizuje Openshaw.

zdroj: .thelancet.com