SaS otvorila tému odluky cirkvi od štátu: Väčšina Slovákov by však zo svojich peňazí cirkvi neprispievala!

Len pred pár týždňami otvorila strana Sloboda a Solidarita (SaS) na svojej sociálnej sieti diskusiu. Týkala sa témy odluky cirkvi od štátu a ako sa dalo čakať dostalo sa jej najmä negatívnych ohlasov a to aj z koalície.

ňOtvorenie tejto témy by sa tak malo týkať najmä financovania cirkvi s ohľadom na to, že podľa Ústavy SR je Slovensko nábožensky neutrálny štát. Finančné príspevky by tak boli poskytované z peňazí daňových poplatníkov, no iba tých, ktorí by cirkev chceli naozaj podporiť. 

„Riešením odluky cirkvi od štátu by bolo financovanie cirkví prostredníctvom dobrovoľných príspevkov občanov. Za najvhodnejší model financovania cirkví považujeme asignačný model v prospech registrovanej cirkvi z dane z príjmov občanov,“ ozrejmila strana SaS. Model financovania tak bude vychádzať priamo z Ústavy SR ako tvrdia liberáli. Napriek tomu, že sa táto téma za posledných 30 rokov stále objavuje je stále politicky nepriechodná.

PRIESKUM: BOLI BY ĽUDIA OCHOTNÍ PRISPIEVAŤ CIRKVÁM Z VLASTNÉHO?Agentúra FOCUS pre TV Markíza pripravila exluzívny…

Gepostet von Na telo s Michalom Kovačičom am Sonntag, 20. September 2020

 

Čo na to voliči?

Názory politikov sa síce rôznia no podľa prieskumu agentúry Focus pre reláciu TV Markíza, Na telo, v tom občania SR majú jasno. Na otázku či by boli ochotní priespievať cirkvám z vlastného vrecka odpovedalo až 54,8% opýtaných “určite nie”.  Až 22,1% opýtaných odpovedalo “asi nie” čo znamená, že takmer 77% ľudí by cirkvám z vlastného nedali ani cent.

Čo sa týka odpovedí voličov jednotlivých politických strán, tento názor zdieľali voliči OĽaNO, SaS, ĽSNS, Hlas-u či Smer-u. Najväčší nesúhlas predstavili asi voliči PS a Sme Rodina, ktorí nezvolili možnosť “určite áno”. Na druhej strane, 26,5% voličov KDH zvolili možnosť “určite áno” a 34,5% “skôr áno”.

Podobne to bolo aj u voličov strany Za ľudí, kde 20,6% opýtaných zvolilo možnosť “určite áno” a 21,3% zvolilo možnosť “skôr áno”.

Ste za odluku cirkvi od štátu? Ak by sa to podarilo, prispeli by ste zo svojich daní na cirkev peniaze dobrovoľne?

zdroj: tvnoviny.sk