Výskumné laboratória tvrdia, že tento sprej môže pomôcť chrániť pred Covid-19

Prírodný repelent proti komárom, ktorý dostali britskí vojaci v apríli je účinný pri ochrane pred Covid-19, uviedli vedci.

Nie je však jasné, či by sprej priniesol nejaké praktické zmeny okrem častého umývania rúk, používania alkoholových dezinfekčných prostriedkov na ruky a osobných ochranných prostriedkov pri izolácii proti vírusu.

Ministerstvo obrany zverejnilo osemstranový dokument z laboratória obrany a vedy o technológiách (DSTL) v Portone Down, ktoré testovalo účinnosť spreja na báze Citriodiolu.

Jeremy Quin, juniorský minister obrany uviedol, že pri výskume zistili, že spreje obsahujúce Citriodiol „môžu vírus zabiť“. Laboratórium DSTL bolo vo vyjadreniach opatrnejšie.

V kľúčovom teste laboratórium uviedlo, že k „určitej strate obnoviteľného vírusu“ došlo na syntetickej latexovej pokožke hodinu po ošetrení liekom Mosi-guard. Určitý vírus sa však vedel znovu zotaviť počas nasledujúcich štyroch hodín.

Citriodiol spreje boli armáde sprístupnené v raných fázach krízy Covid-19, pretože bolo známe, že zabíjajú kmene koronavírusu, ako napríklad Sars.

Tajomník obrany Ben Wallace uviedol, že boli vydané na základe toho, že neškodia a môžu vytvoriť ďalšiu ochrannú vrstvu. Nie je známe, koľko vojakov použilo postrek. Citriodiol pochádza z oleja Eucalyptus citriodora alebo Citrónového eukalyptu a predáva sa ako alternatíva k Deetu. Mosi-guard dodáva malá spoločnosť so sídlom v Leeds, Citrefine.

Jeremy Quin vyzval ostatných, aby pokračovali vo výskume DSTL, ktorý ešte nebol recenzovaný.

Zdroj: www.theguardian.com

Zdroj foto: www.theguardian.com